To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Ekskomunika za uczestnictwo w lefebrystowskiej mszy ?   -   14/1/2006
Działalność Bractwa św. Piusa X na terenie diecezji nasila w Tarnowskiej Kurii Diecezjalnej obawy o jedność lokalnego kościoła. W związku z reklamą jaka ukazała się w tygodniku „Temi” ks. dr Adam Nita, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wydał oświadczenie, w którym ostrzega wiernych przed uczestnictwem w nabożeństwach organizowanych w Kaplicy p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tuchowie. Jego zdaniem nie jest ona kaplicą Kościoła Rzymskokatolickiego.

Ogloszenie
>

Zdaniem ks. kanclerza A.Nity kaplica otwarta w roku ubiegłym w Tuchowie nie jest rzymskokatolicka ponieważ:
1) została ustanowiona bez zgody Biskupa Tarnowskiego, mimo że tak na erygowanie kaplicy, jak i na sprawowanie w niej nabożeństw takiej zgody domaga się Kodeks Prawa Kanonicznego (zob. kan. 1223).
2) według posiadanych informacji należy ona do schizmatyckiego „Bractwa św. Piusa X”, które zerwało łączność ze Stolicą Apostolską, odrzuca postanowienia Soboru Watykańskiego II i nie przyjmuje poleceń Ojca Świętego.

W dalszej części oświadczenia czytamy m.in., że użyte w reklamie kaplicy określenie „Kaplica Rzymsko-Katolicka” jest nadużyciem;
uczestnictwo w nabożeństwach organizowanych we wspomnianym miejscu stanowi poważne naruszeniem jedności Kościoła oraz jest nieposłuszeństwem wobec Stolicy Apostolskiej oraz Biskupa Diecezjalnego;
uczestniczenie zaś we Mszy Świętej i przyjmowanie Komunii Świętej jest niegodne.
Czyny te są - czytamy dalej - przestępstwami, za które Biskup Diecezjalny może nałożyć odpowiednią karę, z karą ekskomuniki włącznie (zob. kan. 1364, 1371 KPK).
W zakończeniu oświadczenia znajdujemy apel :
Biskup Tarnowski prosi wszystkich diecezjan o modlitwę w intencji jedności Kościoła Chrystusowego oraz tych wszystkich, którzy tę jedność naruszają. Niech świadectwo życia w zgodzie z Ewangelią Chrystusa, połączone z gorliwą modlitwą, będzie udziałem każdego z nas w dziele umacniania jedności Kościoła, któremu przewodzi Ojciec Święty Benedykt XVI.

To już kolejne i jednocześnie najostrzejsze jak dotąd wystąpienie Tarnowskiej Kurii, dotyczące dzialności lefebrystów w diecezji tarnowskiej. Pod koniec roku biskup tarnowski Wiktor Skworc w rozmowie z KAI przyznał, że Bractwo św. Piusa X zapuszcza macki w diecezji tarnowskiej, zdobywa ludzi świeckich i próbuje tworzyć kaplice. O relacjach pomiędzy Bractwem a Stolicą Apostolską bp Skworc rozmawiał w Watykanie w czasie wizyty ad limina Apostolorum. Budowę kaplic przez lefebrystów i werbowanie wiernych bp Skworc nazwał problemem z importu. Uważa, że w diecezji tarnowskiej nie istnieje przywiązanie do obrzędów obecnych w Kościele przed Soborem Watykańskim II.
Bp Skworc stanowczo podkreślił, że nigdy nikt nie zwrócił się do niego z prośbą o sprawowanie liturgii w rycie, obowiązującym przed Soborem. Jednocześnie dodał, że jeśli znalazłaby się grupa wiernych przywiązanych do liturgii trydenckiej, to nie mógłby takich sugestii pominąć. - Więcej, musiałbym na takie zapotrzebowanie odpowiedzieć i wtedy nic nie stałoby na przeszkodzie, aby zainteresowane grupy gromadziły się w świątyniach na sprawowaniu liturgii przedsoborowej - podkreślił bp Skworc.

Tuż przed Świętami na temat działalności Bractwa św. Piusa X, w tym również na temat powstania kaplicy w Tuchowie, rozmawialiśmy z przebywającym wówczas w Tarnowie przełożonym Bractwa na Polskę ks. Karlem Stehlinem : czytaj tutaj.

Bractwo św. Piusa X założone zostało w roku 1970 przez kontrowersyjnego arcybiskupa Lefebvre (zm. w 1991), który w roku 1988 wraz z czterema wyświęconymi przez siebie (bez zgody papieża) biskupami znalazł się - zdaniem Watykanu - w stanie ekskomuniki. Bractwo nie uznaje istotnych dokumentów Soboru II Watykańskiego, a jego kapłani odprawiają nadal mszę po łacinie i w rycie przedsoborowym.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, January 31, 2023 06:07:41
IP     : 3.236.138.35
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html