Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Ekskomunika za uczestnictwo w lefebrystowskiej mszy ?   -   14/1/2006
Działalność Bractwa św. Piusa X na terenie diecezji nasila w Tarnowskiej Kurii Diecezjalnej obawy o jedność lokalnego kościoła. W związku z reklamą jaka ukazała się w tygodniku „Temi” ks. dr Adam Nita, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wydał oświadczenie, w którym ostrzega wiernych przed uczestnictwem w nabożeństwach organizowanych w Kaplicy p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tuchowie. Jego zdaniem nie jest ona kaplicą Kościoła Rzymskokatolickiego.

Ogloszenie

Zdaniem ks. kanclerza A.Nity kaplica otwarta w roku ubiegłym w Tuchowie nie jest rzymskokatolicka ponieważ:
1) została ustanowiona bez zgody Biskupa Tarnowskiego, mimo że tak na erygowanie kaplicy, jak i na sprawowanie w niej nabożeństw takiej zgody domaga się Kodeks Prawa Kanonicznego (zob. kan. 1223).
2) według posiadanych informacji należy ona do schizmatyckiego „Bractwa św. Piusa X”, które zerwało łączność ze Stolicą Apostolską, odrzuca postanowienia Soboru Watykańskiego II i nie przyjmuje poleceń Ojca Świętego.

W dalszej części oświadczenia czytamy m.in., że użyte w reklamie kaplicy określenie „Kaplica Rzymsko-Katolicka” jest nadużyciem;
uczestnictwo w nabożeństwach organizowanych we wspomnianym miejscu stanowi poważne naruszeniem jedności Kościoła oraz jest nieposłuszeństwem wobec Stolicy Apostolskiej oraz Biskupa Diecezjalnego;
uczestniczenie zaś we Mszy Świętej i przyjmowanie Komunii Świętej jest niegodne.
Czyny te są - czytamy dalej - przestępstwami, za które Biskup Diecezjalny może nałożyć odpowiednią karę, z karą ekskomuniki włącznie (zob. kan. 1364, 1371 KPK).
W zakończeniu oświadczenia znajdujemy apel :
Biskup Tarnowski prosi wszystkich diecezjan o modlitwę w intencji jedności Kościoła Chrystusowego oraz tych wszystkich, którzy tę jedność naruszają. Niech świadectwo życia w zgodzie z Ewangelią Chrystusa, połączone z gorliwą modlitwą, będzie udziałem każdego z nas w dziele umacniania jedności Kościoła, któremu przewodzi Ojciec Święty Benedykt XVI.

To już kolejne i jednocześnie najostrzejsze jak dotąd wystąpienie Tarnowskiej Kurii, dotyczące dzialności lefebrystów w diecezji tarnowskiej. Pod koniec roku biskup tarnowski Wiktor Skworc w rozmowie z KAI przyznał, że Bractwo św. Piusa X zapuszcza macki w diecezji tarnowskiej, zdobywa ludzi świeckich i próbuje tworzyć kaplice. O relacjach pomiędzy Bractwem a Stolicą Apostolską bp Skworc rozmawiał w Watykanie w czasie wizyty ad limina Apostolorum. Budowę kaplic przez lefebrystów i werbowanie wiernych bp Skworc nazwał problemem z importu. Uważa, że w diecezji tarnowskiej nie istnieje przywiązanie do obrzędów obecnych w Kościele przed Soborem Watykańskim II.
Bp Skworc stanowczo podkreślił, że nigdy nikt nie zwrócił się do niego z prośbą o sprawowanie liturgii w rycie, obowiązującym przed Soborem. Jednocześnie dodał, że jeśli znalazłaby się grupa wiernych przywiązanych do liturgii trydenckiej, to nie mógłby takich sugestii pominąć. - Więcej, musiałbym na takie zapotrzebowanie odpowiedzieć i wtedy nic nie stałoby na przeszkodzie, aby zainteresowane grupy gromadziły się w świątyniach na sprawowaniu liturgii przedsoborowej - podkreślił bp Skworc.

Tuż przed Świętami na temat działalności Bractwa św. Piusa X, w tym również na temat powstania kaplicy w Tuchowie, rozmawialiśmy z przebywającym wówczas w Tarnowie przełożonym Bractwa na Polskę ks. Karlem Stehlinem : czytaj tutaj.

Bractwo św. Piusa X założone zostało w roku 1970 przez kontrowersyjnego arcybiskupa Lefebvre (zm. w 1991), który w roku 1988 wraz z czterema wyświęconymi przez siebie (bez zgody papieża) biskupami znalazł się - zdaniem Watykanu - w stanie ekskomuniki. Bractwo nie uznaje istotnych dokumentów Soboru II Watykańskiego, a jego kapłani odprawiają nadal mszę po łacinie i w rycie przedsoborowym.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 51)Dodaj komentarz
(14-01-2006) M.Wietrzyk :
Przyjmowanie Komunii Św. jest niegodne, hmmm? Dlaczego? Czy ksiądz w czasie Mszy Św. bawi się tylko opłatkiem czy jednak wierzymy, iż jest to Ciało Chrystusa. Jeśli zaś jest to Ciało Chrystusa, to gdzie jest niegodność?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2006) NowoHuta :
Ekskomunike może tylko nałożyć Papież, czyżby Kuria Tarnowska, wierzyła że ma od Stolicy Apostolskiej wieksze prawa?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2006) kolo :
.....no tak wszystko może być kwestią...interpretacji..Wiara ..Kuria wydaje komunikat a niektórzy próbują to trywializować. Rydzyk też jest ibnorantem tylko daokąd to prowadzi?? Moim zdaniem do tego , że w naszym kraju można podważyć każdy autorytet. Nawet autorytet Kościoła. To łatwe wystarczy palnąć coś tak populistycznego,że sie włosy jeżą na głowie...To co ma biskup jeszce wydać ...papież ma przemówić ekkatedra. I tak beziecie pisać durne posty, bo w końcu nie autorytetów...A swoją drogą dlaczego akurat w Tuchowie....ktoś coś wie na ten temat?? Jakoś parę rzeczy sie kojarzy ale pewnie się mylę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2006) ... :
Wietrzyk to lefebrysta ,gosciu nic nie kuma..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2006) NowaHuta :
Widze że w Tarnowie dochodzi do tego że chcecie z Lefebrystami [ Tradycyjnymi Katolikami] na Stos, a z Protestantami, Prawosławnymi, Luteranami i nawet Żydami jadać wspólnie obiadki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-01-2006) kolo :
...nie chcemy nazywania rzeczy po imieniu zyd to zyd, lefebrysta to lefebrysta a ekskomunika to ekskomunika i tyle. nikt do nich nie strzela bo po co jest ich tak mało...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) edzio :
Oczywiście że biskup może nałożyć kare ekskomuniki, wcale nie musi tego czynić papież. Panie Wietrzyk niegodne jest przyjmowanie "Komunii św" od lefebrystów gdyż tak naprawde to nie jest Ciało Chrystusa. Niegodne jest to że przyjmujesz Komunie od lefebrystow wierzac ze jest to Chrystus. Kazdy czlowiek o zdrowym rozumie w to nie uwierzy bo dobrze wie ze lefebryscie zostali juz dawno ekskomunikowani takze mogą sobie odprawiac msze sw w dowolnej ilosci, to i tak niczego nie zmieni. Albo Pan uznajesz władze kościelne (papież, biskup) Kościoła Rzymskokatolickiego albo poszukaj sobie Pan innej wiary i nie mąć ludziom w głowach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) M.Wietrzyk :
Jeżeli to nie jest Cialo Chrystusa to nie można mówić o godnym lub niegodnym jego przyjmowaniu. Wtedy jest to zwykły opłatek.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Waldek :
Panie Macieju, ów opłatek jest przyjmowany przez przyjmujących go jako komunia i stąd , wyimaginowany zresztą, problem "niegodnosci". Myślę jednak, że to wielka nadinterpretacja Biskupa . Mszę w Tuchowie prowadzą normalni katoliccy księża, wyświęceni co prawda nie w posoborowym duchu (i to był jedyny zarzut, w nicxzym jednak nie umniejszajacy kaplaństwa tych osób) ale do ich wyswięcenia Watykan się nie czepiał, strasząc ekskomuniką tych, którzy odebrali wykształcenie w Econe. Nawet zresztą nie ma takiego argumentu w tym nowym oswiadczeniu Kurii. jesli tak to Komunii udziela w Tuchowie prawowity ksiądz a nie przebieraniec. Jeśli jest ksiedzem to i pewno poświęcił świątynię , jest zatem konsekrowana. Z samego faktu, że kaplica nie jest oficjalnie zgłoszona i erygowana przez Biskupa ( zastanówcie się, gdyby była zgłoszona - Biskup by ją erygował ?) trudno orzekać w konsekwencji tezę , ze uczestniczący tam w mszach ściągają na siebie ekskomunikę. To byłby precedens na skalę światową !!! Biskupowi Skworcowi trudno byłoby obronić taką swoją decyzję w Watykanie. Ale napisać można, zawsze się może ktoś przestraszy. Nie widzę rozwiązania tej sytuacji bez zgody Papieża na funkcjonowanie Bractwa poza strukturami diecezji (jak Opus dei), ale uznanie tego potrwa jeszcze lata. Oby długo zył Benedykt XVI, który dobrze widzi wartości, ktłrych strzegą lefebryści i dlatego z nimi rozmawia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Zorientowany :
Niejaki Ojciec Góra - krzewiciel katolicyzmu stadionowego - też wybudował kościół "na lewo" i nikt go nie straszył ekskomuniką. A zalegalizowanie wybudowanej przez niego świątyni odbyło się pod stołem. O tym Kuria milczy... A milczenie to w kontekście powyższego artykułu mówi samo za siebie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Atim :
Czemu e nagłówku napisaliście "Jego zdaniem nie jest ona kaplicą Kościoła Rzymskokatolickiego"? Przecie ż nie jest to tylko jakies zdanie czy opinia. To jest urzędowy fakt, stwierdzony przez oficjalną osobę na podstawie istniejącego prawa i braku w jego biurze odpowiednich decyzji.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Atim :
Jeszcze jeden przekręt w powyższym artykule. Bowiem abp Lefebre i wyświęceni przez niego biskupi są ekskomunikowani nie "zdaniem Watykanu", jak napisaliście, lecz "mocą samego prawa" (Kan 1382). Prawo jest konkretne. Nie potrzebuje domysłów czy opinii: "Biskup, który bez papieskiego mandatu konsekruje kogoś na biskupa, a także ten, kto od niego konsekrację przyjmuje, podlegają ekskomunice wiążącej mocą samego prawa". To właśnie uczynił abp. Lefebre. Jest to fakt, a nie czyjeś zdanie czy opinia!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Mita :
A jaki biskup wyświęcił w Zatzkofen ks. Rafała Trytka, celebransa w Tuchowie? Czy bp Tissier de Mallerais miał ważną konsekrację biskupią? Dlaczego ks. Trytek musiał być aż tam, w Niemczech, wyświęcany?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Mita :
Widocznie nie bardzo jest zorientowany ów "Zorientowany", który wyżej porównuje budowę o. Jana Góry z tworzeniem kaplicy w Tuchowie. Pierwszej budowie chyba brakowało tylko formalnej akceptacji kokalnej władzy kościelnej; i nie była ona podjęta przeciw Kościołowi dla tworzenia oddzielnej od Kościoła wspólnoty. Ta druga własnie taki ma cel: Tworzenie oddzielonej od Kościoła współnoty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Waldek :
Być może niezbyt sciśłe sa te dziennikarskie określenia ale Atimie, ty też prezentujesz w tym względzie ogólne zdanie Watykanu, jeśli już dziś istnieje w ogóle jedno oficjalne w tym względzie, również jeśli chodzi o koncsekwencje pkt Prawa Kan. które cytujesz. Przełożonego Bractwa Piusa X (ekskomunikowanego de iure, jak głosisz) przyjął na długiej audiencji w sierpniu papież Benedykt XVI. To są trudne sprawy, bolą obie strony. Ja się tylko zastanawiam jak można urzędowo odmawiać komuś (nieekskomunikowanemu przecież, bo to max. dotyczyło 5 osób, których w Tuchowie nie mai nigdy nie było) nazywania się rzymskim katolikiem ? Bardzo proszę, niech Biskup ogłosi ekskomunikę - w końcu urzędowo będzie ok. Ale czy o to naprawdę chodzi ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Swiss :
Jak wieść alpejska niesie, w kwietniu finalizowane są rozmowy Bractwa z Watykanem, a stosowne dokumenty podpisane zostaną jesienią. Ciekawe będzie jaką postawę przyjmie wówczas ks. Wiktor, biskup tarnowski. Sama - kaleczona okropnie (co na to profesorowie tarnowskiego seminarium?) - łacina w Novus Ordo w katedrze nie wystarczy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Tak! :
Ano, to było tak: W akcie nieposłuszeństwa Stolicy Apostolskiej ks. Bernard Tissier de Mallerais przyjmuje 30 VI 1988 r. biskupie święcenia od Lefebra, popadając mocą samego prawa w ekskomunikę. Jako ekskomunikowany, a więc będący poza Kościołem, biskup udziela w Zaitzkofen święceń kapłańskich Rafałowi Trytkowi. Tenże, mając pozakościelne kapłaństwo, sprawuje w Tuchowie Eucharystię, więc ewidentnie pozakościelnie. Czy jako katolik mógłbym w niej uczestniczyć?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Szczepan :
Panie Waldku! Zachęcam do tego, aby zechciał Pan przeczytać oświadczenie czego ono dotyczy, np. jest na stronie www.diecezja.tarnow.pl. Niewą tpliwie są to bolesne sprawy, które bolą jedną, i jak mam nadzieję drugą stronę (lefebrystów). I rozmowy są najlepszym sposobem, aby coś zmienić w tym względzie. Oczywiście ponad to jest łaska Boża. To jednak nie zmienia faktu, że przez swoje decyzje lefebryści postawili się poza Kościołek Katolickim, bez względu na słowne deklaracje, które tutaj wydają sie być bez pokrycia. I nie ma tutaj porównania z innymi grupami, wspólnotami w Kościele, które stanowią pewną odrębną strukturę (np. wspomniane Opus Dei), ale pozostają w Kościele, w łączności z hierarchią. Tego niestety nie można powiedzieć o tych, którzy doprowadzili do otworzenia kaplicy w Tuchowie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Atim :
Do Waldka i Swiss. Fakt jednorazowego kontaktu Benedykta XVI z ekskomunikowanym bpem Fellayem świadczy tylko o ekumeniżmie papieża, o tym ekumenizmie, którego Bractwo tak zdecydowanie wyklina! Nic nie wskazuje na to, aby miało dojśc do jakiejs ugody, tak twierdzą sami piusowcy, np. E. Wesołek. Nic nie wiadomo o jakichś planach ugody na kwiecień (Swiss taki przewidujący?)! Poza tym prostactwem jest redukować spór do samej łaciny, chodzi o cały Sobór W II !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) Atim :
Tak się zastanawiam, że gdyby doszło do jakiejs ugody z bractwem lefebrystów, a do takiej dąży ekumenizm Kościoła, to na pewno nie na warunkach wyrzeczenia się ekumenizmu przez Kościół. A tego właśnie głównie domagają sie lefebryści (zob. wczorajsza wypowiedź bpa Fellaya na spotkaniu z dziennikarzami w Paryżu), podcinając tę gałąź, na której mogłaby przyjśc do nich łaska pojednania!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-01-2006) obserwator :
No tak, czyli żeby być katolikiem koniecznie trzeba dziś uznać wszystko, co Sobór wymyślił i co wprowadza na jego bazie kościelna hierarchia. Nic tam przykazania, ewangelia i takie tam. Jak się nie wierzy w wielkość Soboru albo o zgrozo uważa , że Sobór się w wielu miejscach mylił to już nie można się nazywać katolikiem. Eeech, no to bedziemy mieć to samo co na Zachodzie. Czy to księża chcą mieć mniej pracy czy też może chodzi o mozliwość przeprowadzenia wśród tych, którzy odejdą nowej ewangelizacji w soborowym już ekumenicznym duchu bez konieczności wyjazdu do dzikich Murzynów lub Indian ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2006) Mita :
Obserwatorze, Sobór to jest wiara praktycznie wszystkich Pasterzy ówczesnego Kościoła, a zarazem tych, których oni reprezentowali!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2006) Mita2 :
I nie zapominaj, Obserwatorze, że Pasterze na Soborze debatowali z Ewagelią w ręce. Na pewno jej się nie sprzeciwli. Masz inne zdanie? Wskaż, gdzie oni sprzeciwili się dekalogowi czy Ewangelii!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2006) obserwator :
Mito - Ewangelicy, Luteranie, Baptyści , Prezbiterianie też debatują o sprawach religijnych z ręką na Ewangelii a dochodzą do wniosków nieco odmiennych niż katoliccy biskupi dochodzili aż do lat 60. ubiegłego stulecia. Teraz "nasi" purpuraci w duchu ekumenizmu sa coraz blizej punktów widzenia protestantów i popatrz do czego to już doprowadziło na Zachodzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2006) Mita :
Masz, Obserwatorze, niewłasciwe masz skojarzenia! Kryzys wiary na Zachodzie nie ma nic wspólnego z Soborem! Co najwyżej z tymi, którzy wiarę utożsamili sobie z tradycjami (obyczajami). W tych obyczajach, np. liturgicznych cokolwiek się zmieniło, więc wiara się im załamała; jedni stali sie ateistami, a inni lefebvrystami. Niedźwiedzią przysługę wyrządzili Soborowi niektórzy postępowcy, np. u nas tygodnikowcy: cokolwiek w praktyce liturgicznej się zmieniło, więc okrzyknęli: Zaczęła się nowa era, co było dotąd, jest nieważne! Nad tą pomyłką propagandową ubolewał kard. J. Ratzinger, wykazując. że Sobór jest doskonałą kontynuacją tradycji, zwłaszcza apostolską.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2006) Mita2 :
I jeszcze jedno: Kościół katolicki ma tę przewagę w czytaniu Pisma św. nad innymi wyznaniami, że w nim działa Urząd Nauczycielski. Przeczytaj, co na ten temat pisze Piotr w drugim Liście. Tego Urzędu nie mają, a nawet takiego się wyrzekają wyznania niekatolickie, które głoszą, że "sola Scriptura" sama się tłumaczy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2006) sedno :
Zatrzęsienie teologów... :) Tymczasem cokolwiek uczyniliście jednemu z tych namniejszych...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-01-2006) Mita :
To, Sedno, powiedział Jezus. Ale jakoś Mu to nie wystarczyło. Podał jeszcze setki innych zasad, dotyczących życia i zbawienia! Wymienił jeszcze wiele innych rzeczy koniecznych do zbawienia!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2006) Katolik :
Ja uważam, że każdy kto wierzy w Jednego Boga jest moim bratem lub siostrą. Nie jest ważne czy modli się po chińsku, łacińsku czy w jakimś języku plemiennym. Nie jest też ważna oprawa tej modlitwy. Wydaje mi się że chodzi tu jednak o jakieś przyziemne sprawy związane z "władzą" w każdym znaczeniu tego słowa. Szkoda.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-01-2006) Mita :
Katoliku, czytaj Ewangelię. Tam jest nieco wiecej wymagań, niż Ci się wydaje. A problemu z lefebvrystmi też nie da sie zredukować do samego języka. Pytaj ich o to!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-01-2006) braffka :
Nie wiem czy wiecie, ale ks. Rafał Trytek, opiekun kaplicy w Tuchowie już nie jest członkiem schizmatyckiego bractwa. Powrócił na łono Kościoła? Bybajmniej. Przeszedł do tzw. sedewakantystów....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-01-2006) Mita :
U tych sedewakantystów ta sama prymitywna pycha, co u jehowitów: "Od nas zaczyna się wiernośc i prawdziwy chrystianizm. Nieważna wiara praktycznie wszystkich biskupów świata i całego Kościoła. Tylko nasza, "małej trzódki"! Tak sedewakantyści, tak lefebvryści, tak jehowici...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-01-2006) Renegat :
Jeżeli będzie przybywało biskupów liberałó w Episkopacie wsród których znajduje sie jego ekscelencja bp Skworc to bractwo będzie rosło w siłę. Dlatego krytykujac radio Maryja trzeba ludowi odpowiedzieć dlaczego się go krytykuje?! A nie przytaczać GW...ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi.... Prawda Jego Ekscelencko?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2006) braffka :
Proszę nie brac pod uwagę tresci postu Renegata, nick go w pełni tłumaczy....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Batman :
Czarnym znów coś się nie podoba, czas nie stoi w miejscu a ludzie to nie banda baranów, wszystko musi iść z duchem czasu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Wierzący :
Dobre strony: www.ultramontes.pl h ttp://haggard.w.interia.pl/sed e.html www.wandea.org.pl

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-02-2006) 01.02. A.D. MMVI :
Przełożony generalny Bractwa Św. Piusa X (FSSPX) bp Bernard Fellay zapowiada rychłe uregulowanie sytuacji kanonicznej lefebvrystów. W kręgach tradycjonalistycznych trwa debata o możliwościach kanonicznych usytuowania tradycjonalistów w Kościele jako wyodrębnionej grupy księży i wiernych. Jak podaje francuski dziennik „ La Croix ” (16.I), bp Fellay stwierdził, że wpływowi przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza kardynał Castrillon Hoyos, są gotowi uregulować status kanoniczny Bractwa na łonie Kościoła, przyznając mu „status autonomii” równoznaczny ze stworzeniem personalnej administratury apostolskiej podobnej do tej, która w latach 2001-2002 powstała w Campos (Brazylia). „Jestem prawie pewny, że zostanie nam ona przydzielona”, wyznał bp Fellay. Dodał jednak, że Bractwo nie zamierza pozostać katolicką grupą na uboczu. „Domagamy się starej Mszy nie tylko dla nas, lecz dla wszystkich. Być może trzeba będzie jednak przeczekać ten etap przejściowy”. Wypowiedzi przełożonego generalnego Bractwa niezwykle optymistycznie podchwycił ks. Paul Aulagnier, który przez 18 lat pełnił funkcję przełożonego francuskiego dystryktu Bractwa (a od pewnego czasu znajduje się poza FSSPX na skutek różnicy zdań w sprawie ugody z Rzymem). W redagowanej przez siebie gazetce internetowej „Item” przedstawił szczegółowy projekt personalnej administratury apostolskiej „Świętego Zbawiciela” dla Bractwa św. Piusa X. Według ks. Aulagniera Rzym miałby utworzyć „Ordynariat liturgii łacińskiej” nazwany „Ordynariatem Dobrego Pasterza” dla księży przywiązanych do rytu św. Piusa V, którzy pozostawaliby w pełnej jedności z Kościołem katolickim uznając autorytet Papieża (Benedykta XVI), Sobór Watykański II i ważność nowego rytu Mszy św. (Novus Ordo Missae).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-02-2006) Swiss :
Cóż..., pisałem już o tym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-02-2006) Swiss :
Atim... jakby to powiedzieć... mało wiesz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-02-2006) M.Wietrzyk :
No i co panstwo na to . . . . http://wiadomosci.onet.pl/1253 447,12,item.html . . . . Wygląda na to że papież niektórym zrobi kuku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-02-2006) Do tarnowskiego kurialnego zaścianka: :
Benedykt XVI prawdopodobnie wkrótce zdejmie ekskomunikę nałożoną na lefebrystów w 1988 roku - poinformował włoski dziennik "Il Giornale" powołując się na wiadomości, przekazane przez samo Bractwo świętego Piusa X. Watykanista włoskiej gazety Andrea Tornielli pisze, że doszło do pewnego postępu w stosunkach między lefebrystami a Watykanem, o czym ma świadczyć to, że na 13 lutego papież zwołał spotkanie z udziałem szefów wszystkich watykańskich kongregacji, by omówić kwestię ewentualnego zniesienia ekskomuniki. Jak dodaje Tornielli "innym ważnym punktem obrad będzie dyskusja o tym, jak zliberalizować korzystanie z dawnego mszału przedsoborowego używanego w Kościele do czasu ostatniej reformy liturgicznej". Jak wyjaśnił włoski watykanista chodzi o to, by wspólnoty, pragnące odprawiać tak zwane tradycyjne msze nie musiały prosić każdorazowo o zgodę lokalnego biskupa, a taki wymóg wprowadził Jan Paweł II. Według "Il Giornale" kluczową rolę w negocjacjach między Watykanem a lefebrystami odgrywają kardynałowie Dario Castrillon Hoyos z Kongregacji Duchowieństwa oraz kardynał Julian Herranz, przewodniczący Papieskiej Rady Tekstów Legislacyjnych. Przypomina się, że 29 sierpnia ubiegłego roku Benedykt XVI spotkał się z przełożonym lefebrystów Bernardem Fellayem, a ich rozmowę uznano wówczas za początek powrotu tradycjonalistów do Kościoła. Jak się podkreśla szanse na to są dość duże, ponieważ sam papież jest zwolennikiem dawnej liturgii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-02-2006) silent :
Raz jeszcze widać, że relacja osobiste mają znaczenie. Tymczasem "progresiści" z polskiego episkopatu żyją jak pod kloszem mając bladziutkie pojęcie o realnych procesach zachodzących w kosciele powszechnym. Pora się obudzić i emocje ostudzić by nie wyszło śmieszno zamiast straszno...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-02-2006) Tuchoviensis :
Kuria diecezjalna nie będzie komentowała doniesień agencji prasowych na temat rzekomej "personalnej administratury apostolskiej" i innych rewelacji. Zgoda buduje niezgoda rujnuje, a dodatkowa kaplica w Tuchowie się przyda bo kościół w Rynku przepełniony.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-02-2006) na marginesie :
Środa: Redemptoryści (ci co w Tuchowie) w Watykanie u Papieża, po niedawnych szkalowaniach przez PGŻ w polskojęzycznych mediach wyjaśniają co i jak ma się w rzeczywistości. Czwartek rano: (grupa PGŻ daje popis: abp Gocłowski: niech politycy nie chodzą za nic do Radia Maryja. bp Pieronek: jeszcze za to odpowiedzą! ) Czwartek po południu: Rząd PiS podpisuje z innymi partiami porozumienie na antenie TV Trwam i Radia Maryja. Reasumując: progresywna grupa PGŻ do której dołącza nasz pasterz nie nadąża za wiatrem ze Stolicy Piotrowej, stąd to wychodzenie przed szereg, a właściwie wleczenie się za armią.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-02-2006) Rzeczpospolita.pl :
Kardynał Dario Castrillon Hoyos, prefekt Kongregacji do spraw Duchowieństwa, powiedział w rozmowie z KAI, że lefebryści nie są schizmatykami. http://www.rzeczpospolita.pl /gazeta/wydanie_060203/publicy styka/publicystyka_a_4.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-02-2006) Swiss :
kolo, edzio, Waldek, Atim..., Mita - nie czytajcie tylko Gościa Niedzielnego to będziecie coś wiedzieć o sytuacji w Kościele. Zajrzyjcie na zagraniczne serwisy, porozmawiajcie... Widzicie..., styczniowe oświadczenia Kurii Tarnowskiej w prasie zostaną jako dowód pewnego zacofania czy łagodniej: niedoinformowania. (posłuszeństwo urzędników kurialnych posłuszeństwem ale rozsądek by się też przydał) A wystarczyło nie dać posłuchu proboszczowi z tuchowskiego rynku tylko cierpliwie poczekać parę tygodni. Tymczasem wkrótce otwarcie kaplicy w Tarnowie...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-02-2006) Semper Fidelis :
Charakterystyczna cisza zdezorientowanych mnichów przydzielonych do sekcji internetowej w celu zwalczania kontrrewolucji. Jak mawiają młodociani: zatkało? (czyt.: odebrało mowę)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-02-2006) x :
Po prostu seminarium ma ferie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-02-2006) hehe :
sesje mają młode księżulki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-02-2006) M.Wietrzyk :
Domini canes raczej straciły trop w pogoni za zwierzyną i nie wiedzą w którą udać się stronę. Ale to nie dziwi bo jak powiedział Kazimierz Pawlak: " Zwierz we mgle tumanieje". :-D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2006) hirek :4494911 
ciekawa dyskusja z której wynika, ze tylko Bractwo ma rację, zaś kościół głęboko się myli. Tylko po co Wam Watykan? Toż tam sami heretycy i odstępcy od zasad Prawdziwej Wiary i prawdziwej Tradycji (oczywisćie starszej niż 200 lat - jak orzekł św. papież)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl