Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Autostrada za 10 lat?   -   24/1/2006
Autostradę wybudować nie jest łatwo. Nie jest łatwo, mimo że przecież kupując paliwo płacimy państwu potężne haracze, płacimy je także kupując zwykłe, codzienne produkty, na których cenę składa się koszt transportu. Że budować drogi nie jest łatwo, przekonujemy się codziennie „kontemplując” w samochodzie stan naszych dróg i długie lata daremnych najczęściej oczekiwań. W naszym regionie najwięcej emocji wzbudza budowa autostrady Kraków – Tarnów, którą wstrzymano wskutek interwencji mieszkańców kilku miejscowości. A oto jak sprawa ta wygląda z punktu widzenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad…

Ogloszenie
>

Jak autostradę budowano…
Na wniosek Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad (listopad 1998), z końcem grudnia 1998 roku Wojewoda Tarnowski wydał „Decyzję o Ustaleniu Lokalizacji Autostrady A-4”. Decyzję z upoważnienia wojewody podpisała inż. Emilia Markiewicz, dyrektor Wydziału Nadzoru Budowlanego, Urbanistyki i Architektury. Materiały do wniosku przygotował Transprojekt Gdańsk. „Nie mam wiadomości co do zastrzeżeń mieszkańców Mokrzysk i Wierzchosławic na temat przebiegu autostrady w toku postępowania przed organem I instancji w grudniu 1998 roku. Gdyby takowe były, powinny być opisane w uzasadnieniu do wyżej wymienionej decyzji” – twierdzi Zbigniew Rapciak, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA.
Odwołanie od decyzji lokalizacyjnej złożył prezes Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad, mieszkańcy wsi Mokrzyska, Bobrowniki i Zarząd Gminy Żabno. W sierpniu 1999 roku prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast częściowo zmienił zaskarżoną decyzję.
W listopadzie 2000r Wójt Gminy Wierzchosławice występuje do Wojewody Małopolskiego o wznowienie postępowania. Kilka miesięcy później, w maju 2001 roku z podobnym wnioskiem występuje ABiEA, tyle że do prezesa UMiRM – powodem jest wystąpienie nowych okoliczności w sprawie – błędny podkład geodezyjny w miejscowości Ostrów oraz konieczność korekty przebiegu autostrady w miejscowości Mokrzyska na skutek kolizji ze zwartą zabudową.
W styczniu 2002 prezes UMiRM znów częściowo zmienia swoją decyzję z sierpnia 1999, uwzględniając wnioski ABiEA, by miesiąc później ponownie wznowić postępowanie w sprawie decyzji lokalizacyjnej Wojewody Tarnowskiego, na wnioski Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego wsi Mokrzyska, Grzegorza Stawarza, Wójta Gminy Wierzchosławice i mieszkańców wsi Ostrów. W grudniu tego samego roku styczniową decyzję prezesa UMiRM utrzymuje w mocy Minister Infrastruktury.
Decyzję ministra zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Grzegorz Stawarz i Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Wsi Mokrzyska. W czerwcu 2004 r WSA uchylił wszystkie wcześniejsze decyzje, wśród przyczyn podając: „nie zbadanie, czy zachodzą przesłanki do wznowienia postępowania”, „wydanie decyzji zmieniającej w wyniku wznowienia postępowania, czego nie przewiduje art. 151 KPA” oraz stwierdzając, iż „częściowa zmiana lokalizacji autostrady spowodowała, że w pierwotnym postępowaniu lokalizacyjnym nie brał udziału skarżący Grzegorz Stawarz.”
GDDKiA wniosła w czerwcu 2004 roku o kasację wyroku. W lutym 2005 NSA kasację oddalił.
Wskutek wydanej w 1998 roku decyzji, wskazanych do pozyskania na terenie byłego województwa tarnowskiego działek było 3242. Do momentu prawomocnego uchylenia decyzji, GDDKiA nabyła na rzecz Skarbu Państwa 1845 działek (57%).

Autostrada za 10 lat?
Dyrektor oddziału GDDKiA Zbigniew Rapciak twierdzi, iż skoro zaskarżone, uchylone decyzje zmieniające, wydane były przez prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz Ministra Infrastruktury to „na tym poziomie były popełniane błędy proceduralne. (…) Ani Wojewoda Tarnowski, ani Małopolski (po zmianie podziału administracyjnego) nie rozstrzygali w tej sprawie po grudniu 1998 roku.” Powyższe stwierdzenia to swego rodzaju odpowiedź na wysuwane przez parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości zarzuty względem Aleksandra Grada i zapowiedzi działań zmierzających do dyscyplinarnego zwolnienia Zbigniewa Rapciaka. Pan dyrektor podaje też zupełnie inne kwoty, niż te przywołane niedawno przez posłów PiS, a związane z kosztem opracowania nowej dokumentacji – nie wynoszą one kilkanaście milionów, ale 1.941.966 zł brutto (przy łącznej długości odcinka: 50,81 km).
W maju 2004 rozstrzygnięto przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka I (od Węzła Wielicka w Krakowie do Brzeska), zaś w maju ub. roku dla odcinka II (od Brzeska do Tarnowa – Węzeł Krzyż). Wykonawcą został Transprojekt Kraków. Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia planuje się na koniec września tego roku, uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi – na koniec marca 2007, zaś uzyskanie pozwolenia na budowę – koniec 2007 roku (wariant optymistyczny, zależny od ewentualnych procesów odwoławczych i skarg do WSA). Zważywszy na dotychczasowe doświadczenia, długotrwałość sądowych postępowań i skomplikowane kwestie własnościowe gruntów, gdyby wszystkie procedury miały potoczyć się tak jak dotychczas, na rozpoczęcie budowy autostrady możemy czekać jeszcze kolejne dziesięć – piętnaście lat, mimo iż proces pozyskiwania działek jest jednak zaawansowany. Na odcinku Szarów – Brzesko niezbędnych do pozyskania jest w sumie 2042 działki, z czego nabyto 1716 (84 %). Odcinek Brzesko – Tarnów obejmuje obszar 1995 działek; do czasu prawomocnego uchylenia decyzji lokalizacyjnej Wojewody Tarnowskiego, GDDKiA pozyskała 888 działek, czyli 45 %. Wszystko wskazuje więc na to, że do Krakowa autostradą jeździć będą nasze dzieci, a szybkiej trasy na Ukrainę doczekają się wnuki.

Niniejszy tekst jest zaledwie dotknięciem tematu i prezentuje stanowisko jednej ze stron. Liczymy na Państwa uwagi i komentarze.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 22)Dodaj komentarz
(24-01-2006) jaro :
Za 10 lat? Powinni się wziąć za to zaraz po 89 roku a tak, mówiąc brzydko jestesmy nadal w d......ie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) mieszkaniec :
wojewoda nie dopilnował a teraz się tłumaczy wraz z generalną dyrekcją dróg

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) tar :
kto dostał pieniądze za projekt i kto robił mapy pod projekt?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) Maro :
Trasa Tarnów-Kraków pomimo częściowej modernizacji nijak nie zaspokaja potrzeb logistyki. Decydenci jak zwykle znów o nas zapomnieli, a władze tarnowa i powiatu nie potrafią jakoś się przebić na niwie inwestycji w każdej prawie dziedzinie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) weiss :
ja pierd........Z tego kraju trzeba uciekać do Australii!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) kolo :
ciekawe co na to kochani posłowie PIS. Okazało się ze było to wierutne podłe kłamstwo. Ale czego się spodziewać po pisiorach. Tylko czemu kłamia w tak sztubacki sposób? No tak oni nie często mówią prawdę? No gdzie są ci którzy oskarżali Grada. Co prawda zawsze się zdarzy....że nie dotrze do niektórych , no ale coż Dyrektor GDDKiA to nie ojciec Rydzyk...Kłamstwo na górze kłamstwo na dole cały PIS...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) mori :
Ci co mają zapewnionee poparcie w danym terenie mają go głęboko gdzieś po wyborach. Od lat sie to sprawdza, zobaczcie w statystyki rozwoju regionów berety.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) Weredyk :
Reasumujac piekna proba oczyszczenia sie z zarzutow Pana Grada. Inz Markiewicz wydawala decyzje w imieniu Wojewody, ktory ponosi pelna odpowiedzialnosc za dzialania podejmowane przez jego pelnomocnikow.Jesli przyjelibysmy wytlumaczenia Pana Grada to musial panowac tam niezly rozgardiasz i niemoc kompetencyjna, ze najwazniejsza decyzje wydawali urzednicy nizszego szczebla, bez jakichkolwiek uwag ze strony ich przelozonych, co zwazywszy na (jak zwykle) palaca kwestie budowy autostrady wydaje sie nieprawdopodobne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) Weredyk :
Nadmienie jeszcze, ze jakos w bylym wojewodztwie krakowskim (i wielu innych) udalo sie bez wiekszych komplikacji wydac zgodne z prawem decyzje. Niestety w Tarnowie to bylo ponad sily owczesnego Wojewody. Osobiscie uwazam, ze zwazywszy na czas, tj miesiac przed zakonczeniem bytu naszego tarnowskiego wojewodztwa Pan Grad postanowil miec swoj wklad w rozwoj autostrady i pospiesznie wydano decyzje. No to pokazal...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) beny :
no rzeczywiście niektórzy nie potrafią czytać zwłaszcza wtedy gdy są tubą jednej osobyWtedy in sie lekko rzuca..na oczęta. drgiemu józefowi życzę abu miast się plątać w kłamstewkach wreszcie coś zrobił...Tak się zastanawiam czy nie należałoby na mijscu Grada podać trójcę do sądu.Poseł Rojek ma doświadczenie naprwrWeredyku pamiętam jak zżymałeś sie na oczernianie JR i dobrze bo kłamać nie można niezależnie od tego kto to czyni. A teraz...hmmm No cóż niestety w PIS prawda zależy od punktu siedzenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) andrzej n :
do weredyka. Człowieku nie kompromituj się.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) Weredyk :
W ktorych miejscach minalem sie z prawda? Faktem jest, iz pierwotna decyzja wydana zostala przez podlegly Panu Gradowi urzad, reszta pozostanie milczeniem. Jesli jest inaczej czekam na odpowiednia argumentacje, cos czuje ze sie nie doczekam. Ale do tego sie juz przyzwyczailem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) Weredyk :
A swoja droga mniejsza juz o to kto jest winny, to juz niczego nie zmieni - teraz trzeba sie skupic, zeby kolejne etapy przechodzily gladko i zebysmy sie doczekali tej upragnionej autostrady.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) Dżet :
Ale Weredyk się wije, byle postawić na swoim i oczernić drugiego. Trzeba mieć charakterek, godny polityka i nieroba. A może trzeba przyglądnąć się prawu i sądownictwu i zadziałać żeby można w Polsce budować sprawnie i bez przeszkód. O ile wiem sprawa ronda na skrzyżowaniu Lwowskiej i Okrężnej też utknęła w sądzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) Weredyk :
W 2 miejscach niniejszego artykulu jest opisane, iz byly odwolania od decyzji lokalizacyjnej wydanej przez Wojewode. Artykul ma sluzyc ewidentnie podreperowaniu wizerunku Pana Grada, a przy okazji go wybielic.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) kolo :
ciekawe kto wybieli Rojka - nawet ace nie pomoże

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) zielony :
proponuję posłom tarnowskim zajęcie się problemem lokalizacji autostrady i wynagocjowanie ze stronami takiego przebiegu, żeby dotychczasowi skarżacy sie nie odwolali - procedura administracyjna przewiduje tu zrzeczenie się odwolania. zamiast konferncji zza biurka - panowie w teren! bo autsotrada znowu stanie przez kawałek czyjegoś płotu albo coś podobnego... z całym szacunku dla właściela płota, rowu łąki lub czegos tam!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2006) harry :
brak słów

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2006) dzieki :
dzieki wielkie pANIE gRAD za autostrade !!! obiecanki cacanki !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2006) głupi ludek :
Ilu jeszcze matołów zrobi kariery polityczne na składaniu obietnic bez pokrycia ???????????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2006) marthe :fahrad@poczta.onet.pl 
dla mnie sprawa jest dość oczywista ... przychodzi taki czas, kiedy nalezy odpowiedzieć sobie na proste pytanie ... czy naprawde warto czekan na proste drogi i chodniki, kiedy tak naprawde juz to wszystko jest tyle ze nie w kraju nad wisla. naprawde dzis na tyle latwo jest wyjechac z kraju i zainstalowawac sie gdzie indziej, ze byc moze nalezy popie.... szyć kaczorów, pisiorów, gradów, komuchów i wszelkiego rodzju dyrekcje (chocby generalne), zyc sobie gdzies w spokoju, w oddali od tego burdelu, jezdzic po drogach gladkich jak stól bilardowy, chodzic po prostych chodnikach, skladajac daniny za te wszystkie dobrodziejstwa na rzecz obcych królów. Tylko, ze tą decyzje każdy z nas musi podjać indywidualnie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-01-2006) Yasiek :
Uciekam z tego kraju, chcę żyć normalnie, bez ekstrawangancji, tak po prostu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl