Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Apel biskupa   -   26/1/2006
Fala mrozów, która nas wszystkich aktualnie dotyka, stanowi szczególne niebezpieczeństwo dla osób w podeszłym wieku, chorych i samotnych. Staje się konieczne, abyśmy okazali się solidarni oraz otoczyli pamięcią, modlitwą i konkretną pomocą naszych potrzebujących sąsiadów - napisał biskup tarnowski Wiktor Skworc w specjalnym komunikacie wydanym w związku z panującymi mrozami.

Ogloszenie
>

- Wobec niebezpieczeństwa i zagrożeń, jakie niosą ze sobą niespotykane od lat niskie temperatury, właśnie zauważenie potrzebujących ludzi, którzy żyją najbliżej nas jest wyzwaniem chwili - podkreślił tarnowski ordynariusz. - Nie zapominajmy także o tych, którzy mieszkają w oddalonych od centrum wioskach czy przysiółkach.
Biskup zwrócił się do mieszkańców diecezji, by pomyśleli o tym, czy ktoś w najbliższym sąsiedztwie czy rodzinie nie potrzebuje pomocy w postaci opału, przyniesienia wody, wezwania lekarza czy zrobienia zakupów.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 58)Dodaj komentarz
(26-01-2006) urzędnik :
Dlaczego nie napisano że na czas zimowy, w związku z mrozami, Kuria Diecezjalna otwiera swoje podwoje dla bezdomnych. Podobnie rzecz się ma z obiektem na Mościckiego i innymi obiektami podlegającymi kurii. Wystarczy zapukać. Dyżury całą dobę. "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych braci moich, mnieście uczynili."

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) true :
"chwalicie mnie wargami" i komunikatami ?...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) hot news :
Do ponad 3 mln 300 tys. zł wzrosła kwota, której przywłaszczenie zarzuca się księdzu Pawłowi P. z Tarnowa. Śledztwo w sprawie zniknięcia pieniędzy z konta Fundacji świętego Filipa prowadzi tarnowska prokuratura. 37-letniemu zakonnikowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Podejrzany nie przyznaje się do winy. Początkowo prokuratura zarzucała zakonnikowi wyłudzenie 2,5 mln zł. W toku prowadzonego postępowania ustalono jednak, że zakonnik przywłaszczył znacznie więcej, nawet 3 mln 314 tys. zł. Nieoficjalnie wiadomo, że na konto wpłynęły 4 mln zł, ale to ma potwierdzić zbierany obecnie materiał dowodowy. Prokuratura zajęła się sprawą po otrzymaniu pisma od Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Inspektorów zainteresowały wysokie darowizny na rzecz Fundacji. Rzeczniczka prokuratury w Tarnowie Bożena Owsiak poinformowała, że największe kwoty wpływały od jednego z podtarnowskich zakładów, z którym powiązany jest były senator Józef Sztorc (PSL/SdPl) i jego najbliższa rodzina. Jedynym dysponentem konta był zakonnik. W śledztwie zeznał, że pieniądze przeznaczył na cele charytatywne. Według prokuratury, podejrzany ksiądz nie ma żadnych dokumentów potwierdzających jego wersję. (mj) KILKA PYTAŃ: CZY TO NIE DZIAŁO SIĘ W MYŚL ZASADY - DAJĘ NIBY DAROWIZNĘ, BIERZECIE CZESC, RESZTE ODDAJECIE? WY MACIE TROCHĘ KASY, JA NIE PŁACE DOCHODOWEGO? SKĄD SENATOR MIAŁ 3 000 000 ? Itd, itp

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Czy zagospodarowane kancelarie można doraźnie zmieniać? Czy Kuria musi przygarniać bezdomnych akurat w tym budynku? Robi to w innych miejscach, wykorzystując posiadane na ten cel środki diecezjalnej Caritas! Czego chcecie jeszcze, Urzędniku i True?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) M.Wietrzyk :
Tak się zastanawiam czy Caritas to osobna organizacja od Kurii czy nie? Darować darowane - nie sztuka. Darować to co zbywa - żaden wysiłek. Dzielić się posiadanym mieniem, które samemu się wypracowało - o to trudno wszędzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
A jakie zapasy pienięzne leżą na stosie i potrzebują uruchomienia? Jakie pieniądze i gdzie się marnują? A może gdzś są one trwonione? Wskaż, skoro zmyslasz i wypisujesz monity!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) architekt :
Widać Kuria posiadziła ambitnego księdza by pablik relejszyn robił. I słusznie. Stara się. Dostanie przydział na dobrą parafię. A co do meritum to pewno chodzi o to że komunikat pojawił się PO USTĄPIENIU MROZÓW, wygląd Kurii w porównaniu do wyglądu przytułków daje obraz proporcji troski, zaś św. Franciszek dał jedyny płaszcz. itd, itp. To tak z grubsza. Ale czasy są jakie są. Świętych Franciszków zawsze było niewielu zaś purpuraci z reguły lubią ciepło. Przyzwyczaili się i nie można im mieć za złe. Wart jest robotnik zapłaty swojej i wanny-basenu dla rozprostowania kości.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Szczepan :
Tak mi się wydaje, że także darować to co jest darowane jest sztuką. Zresztą codzienność pokazuje, że nie zawsze dar pozostaje dalej darem. Czasem staje się łupem dla kogoś komu ciągle mało. Skoro ludzie wierzący powierzają swoje pieniądze Caritas to mają do niego zaufanie, że nie zdefrauduje tych pieniędzy. I działalność Domu dla bezdomnych, świetlic, kuchni dla ubogich, itd. jest tego jednoznacznym dowodem. A tak na marginesie. Wydaje się, że Urzędnik zna bardzo dobrze Pismo Święte i ma przenikliwy wzrok - przenikający mury domów i kieszenie - oczywiście innych, ale jakoś nie wskazał jak pomaga biednym. Może zamiast się wybrzydzać warto coś konkretnego zrobić...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) urzędnik :
"Czego chcecie jeszcze, Urzędniku" - Chcemy Atimie aby Pan nasz Jezus Chrystus nie musiał ponownie wołać: "groby pobielane!" i dalej o nakładaniu na barki obowiązków, których się samemu... W tym celu najpierw zaglądamy w lustro i pytamy: co ja uczyniłem w tym tygodniu, tej zimy, ubiegłego roku, dla potrzebujących?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Widzę, że znasz tylko te słowa Ewangelii, które "nadają się" do miotania przeciw bliźniemu. Innych nie znasz, np. te, żeby mówić prawdę albo że oszczercy nie osiągna życia wiecznego. Szkoda...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Architekcie, kapłani cały rok przypominają, żeby zajmować sie bezdomnymi. Działaczem i organizatorem działalności gospodarczej na rzecz bezdomnych i podobnych masz być także i Ty, i każdy świecki, do którego należy działalnośc gospodarcza czy finansowa. Wiesz, co zrobili Apostołowie, gdy nie czuli się zdolni do prowadzenia pełnej i sprawiedliwej opieki nad ubogimi? Przekazali ją diakonom, a sami poświęcili się głoszeniu Słowa, zgodnie z powołaniem! Teraz tymi diakonami jest w Kościele Caritas i inne organizacje katolików świeckich, do których i Ty powinieneś się przyłączyć. A jeśli nie masz do nich zaufania, to czyń to na własną rękę, sam lub z innycmi. Masz szansę! Ostatecznie na Caritas dają datki tylko katolicy praktykujący. Odwołaj sie do tej części społeczeństwa, która dotąd nie skalała się ofiarności. Przekonaj ich, uruchom drzemiące w nich energie i w bankach ich konta!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) do Atima :
Czy budynek Kościoła nie mogłby (powinien?) być schronieniem w nocy na czas tych mrozów? Jest ogrzewany, a czytałem że są parafie w USA tak czyniące.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) urzędnik :
Atim jeślim skłamał pokaż w którym miejscu. A jeśli nie - dlaczego mi to insynuujesz? Widzisz, dawniej ludzie nie "okazywali się solidarni" tylko wykonywali uczynki miłosierne co do ciała. Tak zwyczajnie. Ale ta nowomowa wypiera już tak-tak, nie-nie... Nie będę tu pisał co i komu daję - niech nie wie lewica co czyni prawica. Nie po to daję, by trąbić o tem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) architekt :
Atimie wybacz ale nie znam przyczyny dla której mnie pouczasz (skrzywienie zawodowe?) jak mam/mogę pomagać do kogo się przyłączać, co czynić na własną rękę, na co mam szansę. Na podstawie czego tak czynisz? Jeżeli już o przekonywaniu to jak wiesz jest modne takie powiedzenie, że ludzie obecnie nie słuchają słów tylko świadków. Jeśli widzą jeżdzącego wyglancowanym czarnym pudełkiem JE Biskupa, widzą środek pałacu przy Mościckiego, albo Legionów, balkony uginające się od klimatyzatorów w budynkach o 60centymetrowych ścianach, gdzie naturalnie panuje chłód, to takie komunikaty siłą rzeczy traktują jak hipokryzję. Być może niesłusznie - biskup niekomu siłą nie zabiera (choć to posunięcie z przykazaniem kościelnym zastępującym podatek było błyskotliwe). Ale czy z tronu w pałacu można zrozumieć kogoś mającego netto 780 zł i pomagającego matce mającej 450 zł emerytury? Dostrzegasz drzazgę w oku moim czy urzędnika, a co z belką?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Autorowi "do Atima". Dawniej to, że wszystko mają wszystko załatwiać księża i wszystko ma organizować kościół czy zakrystia, nazywano klerykalizm! Amerykańskie kościoły tym sie odznaczają, że mają rozbudowane obiekty towarzyszące, służące działaności organizacji, klubów, restauracji i świetlic. Takie pomieszczenia mogą się niekiedy nadawać na pobyt dla bezdomnych. Sam kościół (nawa i kaplice) z natury swojej konsekracji jest przeznaczony wyłącznie sprawowaniu kultu. Niedawno przypomniano, że np. nie wolno w nich urzadzać koncertów. W ostateczności, np. w katastrofie dziejowej, może służyć na czasowy opobyt bezdomnych. Ale czy w tym obecnym wypadku Chrystus nie miałby do Ciebie pretensji, że tylko Jego dom, a nie swój, przecież przygotowany do celów mieszkalnych, chcesz przeznaczyć na zamieszkanie swoich braci ubogich?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) true :
Odsuwając na bok złośliwości ksiądz biskup przypomina że osobom w potrzebie katolik powinien pomóc. I może niech to wystarczy. Za wszelkie "nieumiarkowania" każdy odpowie przed Panem Bogiem sam. Choć te braterskie napomnienia mogą pomóc spojrzeć w prawdzie na "szaty cesarza". Pozwoli to uniknąć niezręcznej sytuacji gdy jakieś dziecko krzyknie: KRÓL JEST NAGI!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Urzędniku, taisz przede mną, co dobrego czynisz dla ubogich, a domagasz się od księży, żeby Cię o sobie dokładnie informowali? No, nie przesadzaj!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Architekcie, Ty pewnie wszystko wiesz o luksusach i o wysokości zarobków w Kurii! Wybacz, jak ich nie znam; nie widziałem! Dlatego tak zdziwiły mnie Twoje ataki i wytykanie palcem! Składam broń!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Romulus :
przypomniano, że np. nie wolno w nich urzadzać koncertów... a to się porobiło ledwie Benedictus zasiadł na tronie Piotrowym. Jeszcze nie tak dawno to i la gitarra i perkusja i każda inna rzecz wbrew dokumentom, których nikt nie czytał i nie przestrzegał (vide łacina w liturgii jako zasada posoborowa). Zobaczymy jak będzie obecnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Jaga :
Atimie słodkich snów...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
jJeszcze uzupełnienie autorowi "do Atima" uwaga o ogrzewaniu kościołów. Otóż gdybyś cokolwiek więcej w nich bywał, to byś zauwazył, że większośc z nich ma ogrzewanie promiennikowe, załączane tylko na czas nabożeństwa. Poza nabożeństwami bywa w nich blisko zera, a niekiedy poniżej (wiem!). W starszych kościołach, gdzie jest ogrzewanie centralne, też tak się ogrzewa, aby nie zbankrutować w ciagu tygodnia. Poza nabożeństwami temperatura tam bywa około 5 stopni. Zresztą podobnie jest podczas nabożeństw, lecz uczestnikom, przychodzącym z zewnątrz w płaszczach i futrach, wydaje się ciepło, niekiedy za ciepło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Romulusie, zakaz świeckich koncertów w kościołach istnieje chyba od zawsze! Gitara i perkusja, jeśli grają na chwałę Bożą, są w kościele mile widziane. Byle nie w liturgii mszalnej! Trzeba znać te "dyskretne" róznice!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2006) Atim :
Jago, już idę!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) do Atima :
Atim napisał : Kościół w ostateczności, np. w katastrofie dziejowej, może służyć na czasowy pobyt dla bezdomnych. Jeśli owieczki boże umierają z zimna to jak to nazwiesz? Co do ogrzewania Kościoła - jeśli proboszcz zaapeluje do wiernych o datki na taki cel (przyjęcie bezdomnych w Kościele) to ludzie okażą hojność. Pytasz też czy Chrystus miałby pretensję o przeznaczeniu Jego domu na taki cel? Gdybyś wsłuchał się w przypowieści Jezusa, popatrzył na jego życie na ziemi to wiedziałbyś że On cierpi patrząc na bezdomnych którym kapłani odmiawiają wejścia do Jego domu, cierpi widząc hołubienie bogatym, a pogardę dla biedy. Tak Atimie, jest taka przypowieść o datkach na świątynię w której Jezus mówi, że większą wartość ma grosz dany przez biedaka niż duża suma przez bogacza... Tymczasem obecnie prawie każdy proboszcz głosi chwałę właśnie takim bogaczom... Zarzucasz że swego domu nie przeznaczamy dla bezdomnych, czemu tak uważasz? Wiemy że większość ludzi pomaga jeśli tylko może (widać to na przykładzie pielgrzymek), ale problem w tym że bezdomny najpierw puka do Kościoła (tam mieszka jego Ojciec), a tam zamknięte na głucho...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
Do Anonima. Mam wrażenie, że uprawiasz chorobliwy KLERYKALIZM; że według Ciebie wszystkie problemy świata powinni rozwiązać księża! Radzisz, żeby księża zaapelowali o pieniądze dla bezdomnych, a one napłyną. A nie pamiętasz, jak Ty lub podobni reagowaliście, gdy innym razem księża apelowali o ofiary na jakies podobne cele? A co do tych składek. Policz: Nie wszyscy obywatele Tarnowa są katolikami. Tylko może połowa z katolików, to w miarę regularnie praktykujący. Tylko połowa lub mniej z tych praktykujących daje regularnie na składkę. I teraz te 20 % społeczeństwa ma utrzymać: światynie i ich obsługę, kilka uczelni i kilkadziesiąt seminariów duchownych w Polsce, znaczną liczbę tych kapłanów, którzy nie mają żadnych pozakościelnych źródeł utrzymania, kilkaset stałych dzieł charytatywnych w Polsce, załatwić ratunek dla ofiar tsunami, głodu w Etiopii czy Kamerunie, trzęsienia ziemi w Kaszmirze... Do drzwi Kurii i różnych plebanii stale pukają przedstawiciele przeróżnych organizacji (nawet Ochrona Zwierząt), żeby składkami wspomóc ich akcje... I trzeba odmawiać. Bo nie można w niedzielę torturować dodatkowymi składkami tę garstkę praktykujących katolików! Wiesz co, jak masz pomysły, odwołaj się do tej niepraktykującej lub niewierzącej części społeczeństwa! Przecież to większość! Niech coś dadzą! Niech się pokażą, co potrafią, a nie tylko krytykują!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Anonim :
Jak czytam ten wywód Atimie to widzę że obecnie historia o cudownym rozmnożeniu chleba inaczej by wyglądała. Wtedy Jezus kazał swoim uczniom rozdać te kilka bochenków ludziom bo wiedział że ten gest spowoduje otwarcie serc i wszyscy się najedzą. To nazwano cudem. Teraz najedzony kapłan uraczy głodny tłum modlitwą za ich intencję oraz apelem o hojność. Jeśli nie widzisz różnicy, to nie dziw się że Kościoły na Zachodzie są zamykane, ludzie w Polsce patrzą z zawiścią na bogactwo urzędników (bo nie kapłanów) pana Boga, a tylko ci pamietajacy czasy PRL-u w których kapłani naprawdę służyli ludziom, czynnie wspierali opozycję, narażali się Władzy swoimi kazaniami, jeszcze chodzą do Kościoła, bo tkwi w nich wiara że Bóg nawróci na właściwą drogę tych którzy noszą sutanny...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
Anonimie, jedna poprawka: Tym, który dał swoje chleby nie byli apostołowie, tylko jakiś chłopiec. O, odpowiednik Ciebie! Masz zadanie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
Do Hot news. Kto Ci powiedział, że "Ja nie płacę dochodowego? Skąd masz tę bzdurę?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Anonim :
Atimie, zachęcasz do odejścia od Kościoła i założenia przeze mnie czegoś co hierarchia Sektą nazywa i zwalcza?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Batman :
Czarna mafia i hucpiarze, łgarze w koloratkach!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Mita :
Chciałes coś powiedzieć, czy udajesz?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
Anonimie, ale przeciez możesz cos zrobić, a nie tylko odwoływać się do wierzącej i praktykującej części społeczeństwa, na dodatek uboższej części! W tej grupie niepraktykujących podobno jest daleko więcej bogaczy!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) anonim :
Atimie, ty dalej swoje, czyli namiawiasz żeby ktoś coś zrobił, żeby ktoś kogoś namówił, tak jakby pomoc na namiawianiu polegała. Mowa jest o dawaniu, - a ludzie dają, pomagają, nie chwalą się tym, ale krytykują kapłanów (hierarchię) za odejście od zwykłych ludzi i ich trosk, za bratanie się z bogatymi, za uprawianą spychologię pozwajającą im żyć w luksusie w oderwaniu od codziennych trosk swoich owieczek. Jan Paweł II pokazał wszystkim co znaczy słowo "dawać", i dawał z siebie nawet więcej niż powinien... Wszyscy chwalą Wojtyłłę, szczycą się nim wszyscy ludzie i kapłani, ale na jego nauki polskie duchowieństwo pozostaje głuche...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
No to dawaj, anonimie, w pojedynkę, bez wspólników. Twoja sprawa! Ty podobno ukrywasz przed ludzmi swoje dobre czyny. A dlaczego odmawiasz księżom tego prawa? Podziwiam nadto Twoja superwiedzę na temat luksusów księzy. W tej dziedzinie jestem jak but, nie wiem, o czym mowa!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Anonim :
No cóż, dla większości polskiego społeczeństwa luksus zaczyna się w chwili, gdy nie muszą się martwić; czy wystarczy do pierwszego? Nie próbuj wmówić Atimie że chodzi o księży - oni robią co mogą, krytyka moja i nie tylko moja (co wykazuję w postach uzasadniona) dotyczy hierarchi, decydującej o wizerunku duchowieństwa w Polsce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
Czy nie mógłbyś sprecyzować, jakie te luksusy tam, u hierarchii, widzisz? Może dom biskupi, przeważnie istniejący od wieków, traktujesz jako prywatne jego dobro? - - - Może Cię pali w oczy, jak kogos wyżej, samochód biskupa? Sprawdziłem. Takich samochodów, jak ma obecny biskup, podobno w Tarnowie jest kilka tysięcy i pewnie nowsze! Kiedyś gdzieś pytam, który z tych samochodów na ulicy przed kościołem jest biskupa? Ponieważ kilka było takich samych czy podobnych, powiedziano: "Ten umyty!" Tym się więc ten luksus od innych różnił! - - - Poza tym moze nie wiesz nawet, że pracownią biskupa jest cała diecezja o rozciągłosci może do 150 km. Moze nie wiesz, że każdy biskup jako członek Konferencji Biskupów jest duszpasterzem jakby w całej Polsce; że biskupi w Kraju mają obowiazek współpracować z innymi i wizytowac swoich księzy takze pracujących za granicą itd; że w drodze pracują w tym samochodzie... To Cię może pali w oczy?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) anonim :
Zakończę swój udział w dyskusji stwierdzeniem: potwierdza się że nie ma ludzi mających za dużo pieniędzy i nie ma takich którzy mówią że źle robią.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
No, i nie ma takich. którzy nie znając prawdy o drugich, nie usiłowaliby fantazjować!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) qwit :
Do Atima: co do biskupów pracujących w samochodach to jest to kwestia dyskusyjna... Znam takiego który rzeczywiście pracuje, nawet stolik kazał zamontować, a znam takich, którzy pilotem przełaczają kolejne płyty w zmieniarce....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Atim :
Może się i wypoczynek jakiś kiedyś należy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) Bekanntmachung :
Tak sobie czytam i myślę że ta cała gadanina wynika z tego, że jakoś tak... jakby to napisać, nie czuć szczerości w tym komunikacie. Taka oschłosć jest. Bez miłości, jak to w komunikacie. A może zwyczajnie nasz Ślązak nie ma daru przemawiania i pisania? Nie każdy ma. Szczęśliwie wiosna idzie i będziemy czekać na powtórkę komunikatu o jeżdżeniu samochodem. A może się czepiam? Czepiam się. Siedzę w cieple i się czepiam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-01-2006) M.Wietrzyk :
Może się znów włączę do dyskusji. Drogi Atime z twojego wywodu można by wnioskować, że księża utrzymują się tylko ze składek 20% ludzi. Już tylko pobieżny ogląd sprawy daje jasność, że tak oczywiście nie jest. Wystarczy wspomnieć o takich zdarzeniach jak śluby, pogrzeby, wizyty kolędowe - tu "datki" są "extra". Są również państwowe bonusy. Księżą , którzy uczą w szkołach pobierają z tego tytułu wynagrodzenie (nie piszę czy to dobrze czy źle ale stwierdzam, że nie tylko ze składek się utrzymują). Ponadto jak wiadomo Kościół ma w Polsce nieruchomości czerpiąc z tego tytułu profity - choćby dopłaty z tzw UE. Można by jeszcze wspomnieć o zasadach ubezpieczania księży ale po co. Myślę, że te przykład (choć nie wszystko zostało wyminione) pokazały jak szerokie jest pole dochodów Kościoła. Co do miejsc dla bezdomnych. Nie chcę nikomu mówić gdzie, kogo, czy i w jakich warunkach ma przyjmować. Przypominam jednak, że istnieje wiele domów katechetycznych z czasów kiedy uczono w nich religii - przecież nie zniknęły.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Atim :
Wietrzyku, nie gmatwaj! Gadaj wyraźnie, kogo masz na myśli: księdza jako osobę fizyczną, czy Kościół jako osobę prawną. Nie mieszaj więc dochodów osobistych księży i dochodów instytucji takich jak parafie, klasztory, Caritas, uczelnie... To nie tylko Ty grzeszysz tym pogmatwaniem. Ogólnie ludzie bardzo często chciwością nazywają , gdy ksiądz prosi o składki na remont budynków parafialnych, konserwacje parafialnych zabytków, budowę kościoła, utrzymanie seminarium duchownego czy na powodzian w Bangladesz... Jest to objawem tego, że parafianie te sprawy uważaja za sprawy księdza, a nie za swoje zadanie! Dlatego sobie myślą: daję księdzu, daję na księdza! - - - Ponadto w Twoich obliczeniach jjest i ten błąd, że uogólniasz i sumujesz. Dobra jednej parafii sa jej dobrami. Niektóre z tych dodatkowych dóbr, np. grunty rolne, których ksiądz nie zdołął się pozbyć, mogą być tylko pozornymi dobrami (mógłbym służyć przykładem, bo znam proboszcza, który stale prosi parafian, żeby zechcieli wydzierżawić za darmo grunty koło kościoła). Z dochodami osobistymi księży jest podobnie: nie wszyscy mają stypendia mszalne, nie wszyscy uczestniczą w datkach kolędowych, nie wszyscy uczestniczą w datkach ślubnych (a wiesz ile tego jest na przeciętnej parafii w diecezji?) itd. Dlatego napisałem, mając na uswadze te rózne formy datków, że 20% obywateli wierzących i praktykujących musi utrzymać wielu, niemajacych innych dochodów księży! - - - I jeszcze raz ci piszę: O lokale dla bezdomnych nie musi sie starać Kuria w swoich pomieszczeniach! O bezdomnych starają się Caritasy. One zajmują się wyszukiwaniem pomieszczeń. Po to je Caritasy Kuria powołuje, nadzoruje i stara o ich egzystencję. Jeżeli Caritas uzna za stosowne, to może zaproponuje, żeby sobie biskup wyniósł biurko na ulicę, bo jego pomieszczenie w Kurii jest na kilka dni potrzebne dla...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Anonim :
Czytając Atima, jego unikania odpowiedzi na proste i oczywiste pytania, w zamian których ciągle pisze odpowiedzi na takie których mu nie zadano, bądź stawia tezy wygodne dla poparcia postępowania duchowieństwa, dochodzę do wniosku że drogi wiernych i Kleru są całkowicie inne. Atimie, z Twoim pojmowaniem Kościoła przypominasz postępowanie "starszych braci w wierze" sprzed dwóch tysięcy lat, czyli śmiem twierdzić że gdyby Jezus powtórnie teraz się narodził i nauczał tak samo, ponownie zostałby wydany na śmierć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Atim :
Pisz jasno!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) M.Wietrzyk :
Przepraszam, że od złośliwości zacznę ale... Jeżeli Caritas uznałby za stosowne żeby biskup wyniósł biurko na ulicę to obawiam się, że następnym posunięciem byłoby wyniesienie na ulicę Caritasu. Co do dochodów księży jako osób fizycznych i Kościoła jako osby prawnej - na litość boską(że się już tak wyrażę) jeżeli księża nie mieliby możliwości zarabiania na swoje utrzymanie to i tak ciężar spadałby na wiernych a przez to dotykał Kościoła jako całości wpływając na jego kondycję finansową/majątkową. Istnieje zatem wyraźny związek między dochodami indywidualnymi księży a sytuacją majątkowa Kościoła. Co do pozorności lub rzeczywistości dóbr kościelnych wolałbym się nie wypowiadać gdyż nie znam tego tematu dobrze (i nie sądze aby ktokolwiek znał na tyle wnikliwie wszystkie sekrety i szczegóły aby mógł się wypowiadać). Co do możliwości pozbycia się gruntów (ciekawe jeszcze co to za grunty) istnieje możliwość zrzeczenia się nieruchomości na rzecz skarbu państwa skoro ciążą tak bardzo owe grunta wspomnianemu proboszczowi. Jeszcze słowo o odrębności dóbr parafii. Owszem są odrębne dla każdej parafii, ale czy parafia nie uczestniczy w utrzymaniu całego Kościoła? Skąd biorą się pieniądze w Kościele jak nie z parafii (pomijam inne rzeczy jak np. prowadzenie działalności gospodarczej). Nie grzesz więc pogmatwaniem - jak sam napisałeś.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Anonim :
Atimie, jeśli pojmiesz znaczenie słów o zniszczonych murach świątyni, na kturej gruzach w trzech dniach zbuduje się Kościół, to zrozumiesz...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Atim :
Anonimie, to pisz od razu, że myślisz kategoriami świadkiów Jehowy. Byłoby jaśniej od początku!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Anonim :
Tylko potwierdzasz Atimie, że myślisz kategoramii "starszych braci w wierze".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) cool :
Ok, gdyby tak chłodno przeczytać to co u samej góry, to nie ma tam nic zlego ani niestosownego. Może tylko zdjęcie. Tu mowa o zamarzających na śmierć ludziach, a tu młodzieniec siedzący wygodnie, w cieple na fotelu tronowym. Ale to już nie widna biskupa że takie zdjęcie jest, tylko redakcji i PR Kurii.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Atim :
Nie pojmujesz, to wyjaśnię. ŚJ tekstom Pisma św. nadają swoje znaczenie, by je potem zastosować do zupelnie innach spraw niż powstały. I zawsze mogą powiedzieć: Mówimy słowami biblijnymi, a więc mówimy prawdę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Atim :
Coolu, jak sobie wyobrażasz poprawne zdjęcie biskupa, żeby pasowało do tematu? Ja w pracy zastępuje Caritas i Opieke Społeczną? Wyręcza władze miasta czy Pogotowie; a może jak Ciebie wyręcza?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Anonim :
Atimie, nie interesują mnie ŚJ, ani inne sekty, natomiast widzę że chyba inni księża (inni rodzice to oczywiste) uczyli nas wiary, pojmowania wiary, głoszenia słowa Bożego, pojmowania kapłaństwa jako służby, a nie jako urzędowanie w bezdusznym i materialistycznym organie pojmującym kapłaństwo jako drogę do budowy okazałych Świątyń a nie Kościoła...Kościoła serc.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Atim :
Anonimie, "kościół serc" buduje się na Eucharystii, a ta od samego poczatku potrzebawała wieczernika, później wieczerników, teraz świątyń. Tam we wieczerniku, pod kierownictwem Chrystusa i apostolów, tworzy się ta wspólnota serc wierzących w Niego, Kościół. Stamtąd wyrusza on w otaczający świat, każdy mając swoje zadania, do których jest powołany. Od organizowania noclegowni nie musi być biskup...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Anonim :
Piękne słowa Atimie... Wracasz do poczatkowego tematu do którego dołożyłem uwagę o otwarciu jakiegoś Kościoła (budynku) na noc dla potrzebujących w te tragiczne mroźne dni. Biskup oczywiście że nie jest od budowania noclegowni ( tego nigdzie nie pisałem), ale może wskazać proboszczom potrzebę udostępnienia pomieszczeń Świątyni czy plebani na te kilka nocy. Potrzebne są tylko koce, śpiwory i ciepło. W swoich postach starałem się wytłumaczyć że na taki cel każdy (prawie każdy) dodatkowo złoży datek. Mało tego, uważam że takie przeznaczenie Świątyni będzie miłe Bogu a także przysporzy przychylności ludzkiej do duchowieństwa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Atim :
Acha, chodziło Ci, Anonimie, o "okazałość" świątyni. Otóż pierwsza chrześcijańska świątynia, wieczernik, nie była pierwszym z kraja pomieszczeniem. Był to pokój gościnny na piętrze, gr. anagoion, obszerny i wyścielony dywanami, majacy stanowić "miejsce zatrzymania się", gr. katalyma. Było to miejsce na to wcześniej odpowiednio przygotowane, czytaj w Ewangelii. Chrześcijanie od poczatku traktowali je jako miesce szczególne. Dziś o jego okazałości decydują lokalne potrzeby, lokalne możliwości i gusty. Ludność wierząca w Chrystusa ma prawo decydować o tym, że ma to być mniejsce szczególne. W trakcie budowy pewna część lokalnej społeczności stoi z boku, krytykuje i nie chce sie przyłączyć. Ale gdy kościół stoi, to wtedy wszyscy, nawet oni, chcą, żeby był odpowiednio okazały, ładny i wygodny. Niechj Cię to nie boli! Sam Jezus nie pogardził kiedyś płaszczami na drodze pod nogami osiołka i kosztownym, naprawdę kosztownym olejkiem, choć to "można było drogo sprzedać i rozdać biednym". Wiesz, kto na to wpadł? Judasz!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) Anonim :
Dam Ci już spokój Atimie, bo widzę żeś zacietrzewiony w gniewie że ktoś ośmiela się podpowiadać albo pouczać NIEOMYLNYCH(?). Jak zwykle ludzie osądzą czyny, a historia oceni po latach bezstronnie, ten okres w dziejach Polskiego Kleru. Twoje "wycieczki" pod moim adresem pomijam milczeniem, bo tylko na to zasługują.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-01-2006) M.Wietrzyk :
Tylko ja nie dostałem odpowiedzi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl