To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Autostrada nowoczesnych technologii    -   04/2/2006
Coraz bliższe są szanse na ziszczenie się snu o Akademii Tarnowskiej, która powstałaby na bazie tarnowskich uczelni wyższych, w szczególności zaś w oparciu o PWSZ. Tak przynajmniej wynika ze słów senatora Kazimierza Wiatra. Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku miałby być projekt „autostrady nowoczesnych technologii” i akademickiej sieci internetu szerokopasmowego Pionier, która powinna zawitać do naszego miasta już za kilka miesięcy.

Ogloszenie

Wątpliwości wokół przyszłej Akademii Tarnowskiej jest wiele. Z pewnością dyskusyjna jest kwestia, czy istnieje w naszym mieście coś takiego, jak środowisko studenckie, prowadzące jakieś pozakawiarniane życie. Kolejnym pytaniem jest pytanie o fachową kadrę, dla której tarnowskie uczelnie nie byłyby tylko jednym z wielu miejsc, w których od czasu do czasu ma się jakiś wykład. Istotne jest także odpowiednie zaplecze techniczne. I wreszcie najpoważniejsza sprawa – badania naukowe; bez nich i bez naukowego środowiska mówienie o Akademii Tarnowskiej jest mrzonką.
Swoje pomysły na rozwiązanie tych problemów ma senator PiS, profesor Kazimierz Wiatr. Pierwszym krokiem jest tu akademicka sieć internetu szerokopasmowego Pionier. Wybudowana w całości ze środków Ministerstwa Nauki i Informatyzacji sieć łączy obecnie 22 ośrodki Miejskich Sieci Akademickich za pomocą własnych łącz światłowodowych, o przepustowości 10 Gb/s. W Krakowie jej administratorem jest Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet, funkcjonujące przy AGH. Na przeszkodzie doprowadzeniu sieci do Tarnowa stoją – o ironio – względy pozafinansowe. Być może jednak jeszcze w tym roku, lokalnym i regionalnym dostawcom internetu przybędzie poważny konkurent – bowiem z czasem sieć dostępna będzie także dla klientów indywidualnych, jak to ma miejsce w Krakowie, gdzie Cyfronet administruje Miejską Siecią Komputerową, realizując niezależnie od tego szereg programów naukowo – badawczych.

Krokiem drugim zmierzającym do powołania Akademii Tarnowskiej jest właśnie „Autostrada Nowoczesnych Technologii” – konsorcjum jednostek badawczych, akademickich, naukowych; szanse na to, żeby „autostrada” trafiła także do naszego miasta są duże. By tak się mogło stać, profesor Wiatr chce, by zainicjowano w Tarnowie, na bazie PWSZ, unikalne badania w różnych dziedzinach, które nie są prowadzone nigdzie indziej w kraju, co skutkowałoby „ściągnięciem” do nas wybitnych specjalistów.
Kolejną inicjatywą, jest powstanie „Senackiej Inicjatywy na rzecz Społeczeństwa Informacyjnego i Rozwoju Gospodarki opartej na Wiedzy”; inicjatywa ta ma wspierać takie przedsięwzięcia jak „autostrada nowoczesnych technologii”, plany rozwoju strukturalnego w różnych dziedzinach nauki, czy pozyskiwanie środków na badania naukowe m.in. z programów unijnych.

Problem jednak wydaje się być szerszy - bez rozwiązań systemowych nie ma szans, by polska nauka mogła zaistnieć na światowych rynkach. Wprawdzie w tym roku na badania naukowe zarezerwowano w budżecie państwa kwotę nieco większą, niż w roku ubiegłym, ale, jak mówi profesor Wiatr, wobec docelowego wydatkowania na ten cel 3% PKB, Polska wydaje dziesięciokrotnie mniej, a przy obecnym przyroście owe 3 % osiągnęlibyśmy za 60 lat. Zatem gonimy wciąż europejski ogon, choć i kraje UE trudno przedstawić jako wzór umiejętności wykorzystywania zdobyczy nauki w biznesie. Jak dotąd polscy naukowcy są co najwyżej eksportowym towarem, brak nam umiejętności wykorzystywania odkryć w sposób komercyjny, brak także tzw. „kapitału wysokiego ryzyka”, który np. w USA wspiera innowacyjne i śmiałe rozwiązania, stając się motorem rozwoju. Choć zdarza się, że istotnie, „w wielu obszarach mamy świetne produkty, które na globalnym rynku nie potrafią się przebić”.

Póki co pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych latach na badania naukowe w budżecie państwa znajdą się „rzeczywiście” gwarantujące rozwój środki, że w nowe technologie śmielej wejdą inwestorzy, że np. zakłady przemysłowe nauczą się, z obopólną korzyścią, ściślej współpracować z najlepszymi polskimi ośrodkami akademickimi.
A kiedy wreszcie w tak licznych w naszym kraju uczelniach wyższych, wykładowcy zaczną naprawdę wykładać, kiedy zaczną się dzielić prawdziwą i konkretną wiedzą ze studentami – studentami spragnionymi właśnie tej wiedzy, a nie iluzorycznego dziś papierka z literkami „mgr” – wtedy i ja, tutaj, w Tarnowie, zacznę wierzyć w wielki sen o „Akademii Tarnowskiej”, sen o mieście, w którym warto inwestować, w którym można się rozwijać, do którego warto przyjeżdżać, w którym słowa „życie akademickie” czy „środowisko naukowe” – nie są tylko pustymi sloganami ukrywającymi taśmowo produkowanych, niedouczonych, zaocznie - wirtualnych „magistrów”.
Nie sądzę jedna, by prędko tak miało się stać.

Posłuchaj:
- pierwszej części rozmowy z senatorem PiS, profesorem Kazimierzem Wiatrem: (((mp3))).
- drugiej części rozmowy: (((mp3))).

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 07:03:37
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html