To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
  Czy „Jaskółki” połączą się z Tarnovią?   -   07/2/2006
W połowie stycznia odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich tarnowskich klubów, działacze Tarnowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej oraz przedstawiciel Rady Sportu przy prezydencie Tarnowa. Padła na nim propozycja połączenia sekcji piłkarskich dwóch najmocniejszych tarnowskich klubów Unii i Tarnovii. O tej poruszającej, nie tylko tarnowskich kibiców, sprawie pisał w ostatnim numerze "TEMI" Piotr Pietras.

Ogloszenie
>

O tym, że sytuacja tarnowskich drużyn piłkarskich z roku na rok jest coraz gorsza nikogo przekonywać nie trzeba. Od trzech lat, czyli od momentu opuszczenie szeregów III ligi przez zespół Unii Tarnów miasto to nie ma swojego przedstawiciela na tym szczeblu rozgrywek. Najlepsze tarnowskie drużyny, Unia i Tarnovia, występują obecnie w IV lidze, jednak wobec reorganizacji rozgrywek czwartoligowych, jaka nastąpi po zakończeniu tegorocznego sezonu – rozpatrując najbardziej pesymistyczny wariant – może się zdarzyć i tak, że Tarnów nie będzie miał w następnym sezonie żadnej drużyny nawet w IV lidze!

- Chcąc zapobiec temu najczarniejszemu scenariuszowi zdecydowaliśmy się podjąć kroki, które pozwoliłyby na odbudowanie siły tarnowskiego futbolu – stwierdza prezes Unii Tarnów Andrzej Grzyb. – W grę wchodziły trzy warianty: pierwszym było połączenie Unii z innym klubem, który jest oparty o mocną firmę. Mam tu na myśli Bruk-Bet Nieciecza, zespół walczący w tej chwili o awans do czwartej ligi. Niestety propozycja ta nie zyskała uznania ze strony klubu z Niecieczy. Drugą propozycją było stworzenie przy Unii, przy pomocy prezydenta Tarnowa, mocnej grupy sponsorów mogących wesprzeć finansowo drużynę piłkarską. Tego wariantu też nie udało się nam zrealizować. Wreszcie ostatnią propozycją jest koncepcja połączenia dwóch najmocniejszych tarnowskich drużyn Unii i Tarnovii. Miałoby to nastąpić przy założeniu, że nowopowstały zespół Unia/Tarnovia zachowałby tradycje obu klubów. Oba kluby zachowałyby także posiadane obecnie majątki, natomiast nowy zespół mógłby korzystać z obiektów tak jednego jak i drugiego klubu. Mecze, w których tarnowski zespół występowałby w roli gospodarza mogłyby się odbywać zarówno na stadionie Unii jak i na stadionie Tarnovii. Przy okazji zlikwidowałoby się także „wojny”, do jakich obecnie dochodzi między kibicami. Wszyscy kibicowaliby jednej drużynie i nie dochodziłoby może na trybunach i w okolicach stadionów do burd. Równie otwarty na propozycje połączenie obu drużyn jest prezes Tarnovii Jan Oleksy, który nie ukrywa, że stworzenie jednej mocnej drużyny piłkarskiej w Tarnowie to bardzo dobry pomysł. – Chcąc jednak wdrożyć w życie ten mechanizm nieodzowna jest tutaj finansowa pomoc ze strony władz miasta. Bez ich zaangażowania niewiele będzie można osiągnąć. Zdania starszych kibiców na temat fuzji dwóch tarnowskich drużyn są podzielone. Jedni sugerują, że Tarnovia powinna nadal działać samodzielnie inni, ci znający bliżej naszą nienajlepsza przecież sytuację finansową, są z kolei zdania, że lepiej połączyć drużyny byle tylko nowopowstały zespół swoje mecze rozgrywał na stadionie Tarnovii. Osobiście jestem zdania, że gdy otrzymamy zapewnienie, iż nowy zespół powstały po połączeniu obu sekcji będzie się nazywał Tarnovia/Unia, a nasze bogate tradycje zostaną zachowane to nie powinno to nikomu przeszkadzać – stwierdził Oleksy.

Nie wszyscy jednak działacze skłonni są poprzeć projekt piłkarskiej fuzji - Jestem całym sercem za silną piłką nożną w Tarnowie i uważam, że trudno jest się nie cieszyć, gdy inni obywatele występują z inicjatywą, by doprowadzić nasz futbol do trzeciej, a może wyższej ligi – mówi Marek Stankiewicz, członek Rady Nadzorczej Tarnovii - Nie chcę ironizować, ale fakty są bezlitosne: Tarnovia dzisiaj ma około 70 tysięcy złotych długów. Z wypowiedzi działaczy Unii wynika, że dług tego klubu wynosi ok. dwa i pół miliona złotych. Jeśli dodamy te kwoty, to zbudujemy "potęgę" na poziomie 2 570 tysięcy złotych długu. Wątpię czy to jest dobry punkt startu dla konsolidacji drużyn Tarnovii i Unii.

Podobne wątpliwości ma Jan Ferensztajn działacz Tarnovii. - Żeby awansować z czwartej do trzeciej ligi potrzebny jest budżet rzędu półtora miliona złotych rocznie. Bezpieczne utrzymanie zespołu w III lidze wymaga co roku takiej samej kwoty. Wydaje się, że III liga to w tarnowskich warunkach to tylko marzenie- obawia się Jan Ferensztajn - Dziewięćdziesiąt siedem lat temu historia Tarnovii zaczęła się właśnie od piłki nożnej. Już w latach powojennych Tarnovia poznała smak I ligi, nasza drużyna gościła też przez osiem lat w drugiej lidze. Dzisiaj jednak Tarnovia to nie tylko futboll, lecz siatkówka żeńska i męska, tenis stołowy, kulturystyka, udostępniamy nasze pomieszczenia bokserom, mamy bardzo silną sekcję wspinaczki – uważa Zbigniew Kupiec, przewodniczący Rady Nadzorczej Tarnovii - W samej piłce nożnej prowadzimy szkolenie w siedmiu grupach: naborowej, trampkarzy młodszych i starszych, juniorów młodszych i starszych, drużyny seniorów występują w IV lidze i A – klasie. Tylko w sekcji piłkarskiej zatrudnionych jest pięciu trenerów. Cały klub otrzymuje wsparcie finansowe od władz Tarnowa w wysokości nie przekraczającej 60 tysięcy złotych rocznie na całość działań we wszystkich sekcjach. Dlatego też dobrze byłoby nie ulegać iluzjom i rozbudzać społecznych nadziei wizjami nie mającymi realnych podstaw.

Piotr Pietras
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 07:37:46
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html