Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
  Plastyczne cywilizowanie miasta   -   08/2/2006
Posadę miejskiego plastyka Tarnowa objął Jacek Adamczyk. Będzie miał większe możliwości działania, niż jego poprzednik i zamierza z tego skorzystać wypowiadając wojnę szpecącym reklamom. Jednak jego plany sięgają dalej i wyżej, bo dotyczą m.in. tarnowskich dachów. Z nowym plastykiem miejskim, wybranym właśnie w konkursie, o jego pomysłach na upiększenie miasta rozmawiała dziennikarka TEMI.

Ogloszenie
>

Do konkursowych przesłuchań zgłosiło się pięciu kandydatów: Piotr Barszczowski, Maciej Sroka, Michał Poręba, Janusz Wójtowicz oraz Jacek Adamczyk. Zwycięzca związany jest z tarnowskim magistratem od 10 lat, pracując w wydziale promocji. Urodził się w 1966 roku we Wrocławiu, ale za żonę pojął tarnowiankę Katarzynę, mają czteroletnią córkę Julkę. Mówi, że Tarnów kocha, bo zna dobrze jego historię. Zna również każdą ulicę i wszystkie zaułki. Tu ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz dwuletnie Studium Konserwacji Zabytków. Pracę magisterką obronił na wydziale form przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ma na swoim koncie m.in. kompleksową wizualizację I Europejskiego Kongresu „Niepełnosprawni bliżej Europy”, w ogólnopolskim konkursie najlepszych strony samorządowej www, projekt jego autorstwa zajął I miejsce, współpracował przy tworzeniu Parku III Tysiąclecia, który zdobył II nagrodę w Polsce za koncepcję zagospodarowania terenów miejskich pod rekreację. Wykonał projekt szlaku spacerowo-historycznego na Górze Św. Marcina, realizował foldery reklamowe nowych tras rowerowych w okolicach Tarnowa, opracował graficznie m.in. strony www największego polskiego katolickiego serwisu „Opoka” oraz polskiej sekcji Radia Vatican. Co będzie robił teraz?

Jackowi Adamczykowi pomysłów nie brakuje. Jest zadowolony, że stanowisko plastyka miejskiego podlega bezpośrednio prezydentowi Tarnowa. - Będę odpowiadał osobiście za wszystkie decyzje, za te dobre i za te złe. Ponosząc konsekwencje lub odnosząc sukcesy.
W ciągu trzech najbliższych miesięcy zamierza opracować „Kodeks estetyczny”, zwany również „Biblią identyfikacji wizualnej miasta”. Tu znajdą się najważniejsze zapisy, które decydować będą o wyglądzie Tarnowa. Jeśli dokument zostanie zaakceptowany przez prezydenta i przyjęty przez radnych nabierze wówczas mocy prawnej i plastykowi miejskiemu w egzekwowaniu „Kodeksu” zacznie pomagać straż miejska. - Tylko w trzech miastach w Polsce udało się wprowadzić kodeks estetyczny, który między innymi wziął w karby reklamy. Tak jest we Wrocławiu, Gdańsku i Toruniu - wymienia Jacek Adamczyk. - Mam nadzieję, że dołączymy do tych miast. Chciałbym również, by w tym procesie uczestniczyły spółdzielnie mieszkaniowe i biura marketingowe zakładów pracy. Jeśli dojdziemy do porozumienia szybciej uda się odkryć piękno i urok Tarnowa. Póki co, wielu mieszkańców przestało dostrzegać to, co widzą przyjezdni: brudne ściany, szpecące reklamy i fasady kamienic pomalowane w części parterowej na różowy kolor. Ta estetyka jest przerażająca.

Wygląd Starego Miasta ma się zmienić. Reklamy zostaną tutaj ujednolicone, jaskrawe kolory zastąpią m.in. beże i brązy współgrające z zabytkowymi uliczkami i obiektami. Nikogo nie można zmusić do remontu kamienic, ale jeśli ktoś na takie prace się zdecyduje to fasada, a być może nawet dach będą musiały spełnić kryteria zapisane w „Kodeksie estetycznym”. Bo to poradnik również dla tych, którzy mają duże pieniądze, ale brakuje im estetycznego wyczucia.

Jacek Adamczyk wie także co zrobić, by stare i odrapane budynki nabrały uroku. Jest to możliwe, dzięki... kwiatom zwisającym z parapetów na pół metra, jednak ich kolor również nie może być przypadkowy. Koszt niewielki, a efekt, o czym przekonano się już w Krakowie, zadziwiający. Kolejny z pomysłów dotyczy „czystej perspektywy”, a chodzi o to, by z ulic i uliczek usunąć te elementy, które nie pozwalają dostrzec w oddali zabytkowych obiektów. Zdaniem miejskiego plastyka zamiast na dodatkowych słupkach, wiele informacji można by umieścić choćby na hartowanym szkle zawieszonym na murach kamienic. Jest to jeden ze sposobów na opanowanie informacyjnego mirsz-marszu.

Turystom ułatwią poznawanie miasta podświetlane tablice z ogólnymi i szczegółowymi mapami oraz opisy najważniejszych instytucji i zabytków umieszczone na przystankach autobusowych. - To miasto ma swój niepowtarzalny charakter. Starówkę traktuję jak swój dom, który teraz trzeba posprzątać i to posprzątać wszędzie, również tam, gdzie goście rzadziej zaglądają. Będę takim czepialskim plastykiem, bo dla mnie ważny jest każdy element: chodnik, ławeczka, znak...
AD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 26)Dodaj komentarz
(08-02-2006) kolo :
Eeee czsami chce mi się wyć jak coś takiego czytam. Jeżeli sposobem na ładne miasto ma być wiesznie reklama jednego koloru. To zostaje zdeptana podstawowa funkcja reklam...I jeszcze nie wiem co to jak wynajmuje pomisczenie na rynku to będeę musiąl założyć kwietnik na parapecie. mam nadziję, że plastyk chopciaż będzie je podlewał. Nie bę dę poruszał tematy praw nabytych do powierzchni reklamowych...Tak więć jest mnóstwo problemów. Miasto może byći powinno być ładne ale bdzie jak bdą inwestycje a nie będziemy wydawać pieniądze na urzędnika jego pensje wraz z pochodnymi. Już to widze jak wszyscy administrtorzy i włściciele budynkóe pomalują je na podobny kolor...O rany to takie strasznie boję się użyć tego słowa..ale totalitarne by nie powiedzieć komunistyczne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-02-2006) buba :
Ty gosciu, kolo, to z tego co widze tylko narzekasz. Biadolisz i biadolisz jak stara baba cokolwiek by sie nie dzialo......Mi sie pomysl plastyka podoba....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-02-2006) pajak :
ogolnie pomysl mi sie bardzo podoba marzy mi sie zeby Tarnow byl kiedys miastem typowo turystycznym mamy naprawde wiele do pokazania . A moze by tak zagospodarowac ladnie teren wokol jeziorka obok TOSiRu laweczki ,drzewka ,barierki itp. nio i oczywiscie kamery :> co pan na to panie Jacku ??:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-02-2006) opinia :
Miasto mamy naprawde super. W szczegole tkwi caly problem. No, pewnie lepiej nic nie robic...bic piane i mowic, ze kolejny koles cos wymysla...zobaczymy co sie bedzie dzialo, zmienialo. My juz jestesmy przyzwyczajeni do bylejakosci "kolo" i fajnie, niech nik tego nie rusza. Inni wiedza lepiej...to co zastane NAJLEPSZE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-02-2006) M.Wietrzyk :
Mógłbym zasponsorować drzewka,ławeczki itp ale obawiam się że w tym miejscu po kilku dniach może je coś trafić :-D - choć pomysł jest dobry.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-02-2006) M.Wietrzyk :
Zapomniałbym o wątku głównym :P. Gdybym miał wpływ na kształt UM to w pierwszej kolejności zlikwidowałbym wydział promocji a zadaniami dotyczącymi tzw. promowania obciążyłbym jednego, może dwóch urzędników (oprócz ich innych, zwykłych obowiązków). Mam szacunek dla pomysłów i osiągnięć plastyków i innych ludzi, którzy tam pracują ale ta praca nie wymaga tylu główi. Zresztą o wiele sensowniejszym pomysłem ( z wolnościowego punktu widzenia) byłoby przekonywanie ludzi do takiego a nie innego wyglądu kamienic, niż (jakim do ciężkiej cholery) prawem zmuszać ich do malowania domów na beżowo. Ma to bowiem takie znaczenie, że następna ekipa mądrogłowców może np. nakazać ludziom wchodzącym na rynek malować się na bardzo ładny beż lub idąc jeszcze dalej zakazać w ogóle wstępu na rynek bo by się mogła "czysta perspektywa" zabrudzić czy tam zniekształcić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2006) jmax :
Panie Wietrzyk , to co można z Pańskiego tekstu wyczytać , to tylko to, że chyba pochodzi Pan z Zalipia....bezguście totalne...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2006) Artycha :
Mam nadzieję, że zamiast zwisającymi kwiatkami pan Adamczyk zajmie się następującymi rzeczami: 1- otoczenie Bimy – odrażające, brak kamery, nieustanna dewastacja. 2- Pasaż Tertila – brak kamery, nieustanna dewastacja, wieczorne niekontrolowane imprezy, zaszczane i odrapane ściany BWA, zupełnie nieadekwatne nowe oświetlenie zamontowane byle jak. 3 – Obrzydliwa, rzucająca się w oczy kamienica przy ul. Taras. Co do kolorów kamienic na Rynku to pragnę tylko dodać, że Renesans był o ile mi wiadomo dosyć kiczowaty i pstrokaty, a twierdzę tak na podstawie rekonstrukcji pierwotnego wyglądu wawelskiego dziedzińca. I jeszcze na koniec bulwersująca mnie sprawa potwornie wyglądających reklamowych konstrukcji stojących tu i tam w centrum (pomnik Bema chociażby, czy plac Sobieskiego), kto to zatwierdził i kto za to odpowiada, podobnie rzecz ma się ze zwisającymi tu i ówdzie szmatami wykonanymi w pracowni Pałacu Młodzieży (znów skwer koło Bema i Al. Solidarności), o wątpliwej urodzie słonia i ławki poetów nie wspomnę. Nie wiem czy plastyk miejski jest w stanie nad tym zapanować, znając to miasto raczej w to wątpię, ale mimo wszystko mam nadzieję.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2006) kolo :
ja nie narzekam tylko twierdze, że jest pare problmów między wizja a rzeczywistościa, iże plastyk miejski choć do gościa nic nie mam nie jest konieczny do tego , żeby w Tarnowie było ładniej. To kolejny urzędnik, ,tóry bierze kase z naszych podatków.A pomysł malowania budynków na jeden kolor uważam za lekko kuriozalny. Mam inny pomysł może ktoś, zamiast fundować pensje urzędnikowi zrobił coś w okolocach rynku pomalował, posprzątał. Naprawde mamy w Tarnowie kilka większych problemów niż kodeks wyglądu reklam.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2006) kolo :
i co jeszcze ważne uchwała rady miasta chyba z maja 2005 dot. tradycyjnego centrum tarnowa jest niesprawiedliwa. Podam przykład; Np banery, przewieszki prze ulicę zgodnie z tą uchwałą trzeba uzyskać zgodę. Problem polega na tym , że nie jest określone co trzeba konkretnie zrobić żeby tą zgodę dostać. Decyzja ma chrakter wybitnie uznaniowy. Koledzy dostają nie koledzy - brak zgody. Uznanie administracyjne to głupia rzecz promująca kolesiostwo.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2006) kolo :
to było zarządzenie prwzydenta? Nie wiem nie mam czsau teraz sprawdzać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2006) Don Chichot :
Na szczęście w Zalipiu nie mają plastyka z urzędu ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2006) M.Wietrzyk :
Po pierwsze panie/pani jmax nijak nie da się z ostatnich moich wpisów wywnioskować jakim mam gust. Powtarzam, nijak! Jakby to kogoś specjalnie interesowało to pochodzę z Tarnowa. Co do Zalipia to chyba pan/pani nigdy tam nie był.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-02-2006) jmax :
Panie Wietrzyk, słowo „Zalipie” użyłem w przenośni myśląc o koloryzowaniu tekstów którymi się Pan posługuje. Wolnościowy punkt widzenia....co to ma być?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-02-2006) M.Wietrzyk :
"Wolnościowy" pochodzi od słowa wolność - cóż tu więcej tłumaczyć. Można by dla przykładu (tudzież łatwiejszego zrozumienia) wymienić inne punkty widzenia np. z punktu widzenia estetyki, z gospodarczego punktu widzenia itd. itp. . To już chyba jest zrozumiałe? Tylko nie wiem dlaczego znów odchodzimy od głównego wątku bawiąc się w rozszyfrowywanie znaczenia słów. Ad rem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-02-2006) Tajemnicza :
Boże, ale głupty piszecie, nudzoiarstwa żenady, tymzcasem chociaż mam 39 lat uważam że jestem super laska i jestem o niebo lepsza od 18 latek. Nawet o dwa nieba. Napisz kiedyś maila, wtedy możemy pogadać na osobności. Jestem też z branży filmowej. I dużo bardziej głęboka niż Wy. Czekam... Zaruzykuj? Bo co CI pozosstało? A mnie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-02-2006) Maro :
Do konkursu staneli ludzie posiadajacy być może jakieś zdolnosci plastyczne, jednakże pozbawieni tak zwanego polotu i wyobraźni, po prostu przecietniacy co mozna zaobserwować na przykładzie ich dokonań. Dziwi mnie że stanowiskiem nie byli zainteresowani członkowie tarnowskiego związku artystów plastyków, którzy przy każdej okazji narzekają na tak zwany plastyczny wygląd miasta, to dziwne. Ten brak iskry bożej widac jak na dłoni w wypowiedzi Pana Adamczyka, obym był złym prorokiem, obym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-02-2006) jacek :
Brązy, beże a może szarości? Zunifikujmy wszystko i ubierzmy naród w szare kaftaniki żeby nikt się broń boże nie wyrózniał z tłumu. Pan Adamczyk nie ma chyba pojecia na czym polega idea "reklamy", owszem powinna być wpasowana w architekturę ale niekoniecznie wszedzie taka sama. Mnie się wydaję, że estetyka przede wszystkim, zero rozpadajacych sie stojaków z krzywym napisem: w czwartek dowózka towaru, a może tak miasto by takie estetyczne stojaki fundnęło? I zlikwidować wstretne wszechobecne karzywo zawieszone banery na rzecz czegoś bardziej solidnego. A zacząć by należało od metalowych kiosków ruchu, które z estetyką nie mają nic wspólnego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-02-2006) kat :
Widziałem te nagrodzone strony Opoka, ha ha ha ha ha ha ha, równie nijakie jak tysiace innych stron.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-02-2006) Tarnina :
Super fucha, plastyk miejski i w ogóle urzędnik, kasa leci a i trzynastkę raz do roku wypłacą, lepiej być urzedasem niż zajmować sie formami przemysłowymi, gratuluję pomysłu na życie i pewną kasę, a i przy kosciele coś niecoś zawsze wpadnie do kabzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2006) Aga :
Przykład TCK, pięknie odnowiona elewacja i nagle powieszono na niej wstrętną szmatę zapraszajacą na wystawę a mozna było to zrobić przecież bardziej estetycznie. Chyba taką ingerencję w zabudowę starego miasta tez trzeba jakoś uzgadniać i po to chyba jest etat plastyka miejskiego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-02-2006) Dawid :
Tarnów jest miastem cywilizowanym, ale dziwię sie władzom, że jak to ktoś wczesniej zauważył w tak skandaliczy sposób zaniedabała pozostałosci po światyni żydowskij. To boli. Centrum starego miasta zwiedzane przecież regularnie przez izraelską młodzież a tu takia potwarz! Szalety miejskie i ogólny rozgardiasz. Wstyd przed całym Izraelskim Narodem!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-02-2006) Tomasz :
Dajmu panu Adamczykowi szansę. Jak będzie robił kichę to obrzucimy go pomidorami. Te pomysły zaakceptowała komisja konkursowa, więc coś musi być na rzeczy. W razie czego pomidory też na komisję polecą ;-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-02-2006) I jajka :
I jajka tez sie znajdą (choć nie pierwszej świeżości). Oczekujemy na efekty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2006) hans :
na toalety wpuścił bym graficiarzy żeby napisali jeszcze FREE PALESTINEN !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2006) JAC :
CZY MOZE BYĆ GORZEJ - życzę Panu trzymania sie kierunku bez względu na ujadanie Panie Jacku- Tarnów musi miec klasę , nie masę badziewia reklamowego pomysłodawców cełego cukierkowego reklamowego chłamu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947