To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  PSL-Piast i "Chjeno-Piast" na bis    -   12/2/2006
W sobotę w Tarnowie podczas Małopolskiego Sejmiku Chłopów zapowiedziano powołanie do życia nowej partii: PSL-Piast. Inicjatorami przedsięwzięcia są politycy wykluczeni niedawno z PSL. Jeden z nich, eurodeputowany Zdzisław Podkański znajduje w podjętej przez siebie decyzji wiele historycznych analogii. Jego zdaniem, jednym z powodów rozłamu w ruchu ludowym, podobnie jak w roku 1913 gdy "Piasta" zakładał Wincenty Witos, są nierozliczone przez zarząd PSL finanse. Nowe ugrupowanie zamierza blisko współpracować z rządzącym PiS. Z.Podkański zapowiadał, że "Piast" chce współtworzyć z Jarosławem Kaczyńskim silny blok chadecko-ludowo-narodowy.

Ogloszenie
>

Zarówno nazwa nowej partii, jak i miejsce ogłoszenia tej inicjatywy, nie są przypadkowe. Tarnowskie jest kolebką ruchu ludowego a odwołania do postaci Wincentego Witosa padały podczas sobotniego zjazdu bardzo często. - Witos wskazał nam już raz, co robić. Gdy w roku 1913 nie mógł rozliczyć prezesa Stapińskiego z finansów partii założył PSL-Piasta. My znaleźliśmy się teraz w prawie identycznej sytuacji - mówił Zdzisław Podkański. Niegospodarność obecnych władz PSL przejawia się zdaniem eurodeputowanego nie tylko w tajemniczych okolicznościach sprzedaży siedziby PSL przy ul. Grzybowskiej w Warszawie, za krytykę czego (i złożenie w prokuraturze doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie) trzej europosłowie: Z.Podkański, J.Wojciechowski i Z.Kuźmiuk zostali usunięci z partii na ubiegłotygodniowej Radzie Naczelnej. Symptomy niegospodarności widoczne były w PSL już wcześniej, za niefrasobliwą uważa poseł Podkański m.in. politykę wydatków na ostatnią kampanię wyborczą. Poza kwestiami finansowymi założyciele PSL-Piast zwracają też uwagę na liczne błędy programowe i taktyczne obecnych szefów PSL. Fatalnym w skutkach błędem było - ich zdaniem - m.in. odrzucenie propozycji bliskiej współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Sami chcą teraz naprawić ten błąd, nie szczędzą słów sympatii i uznania dla nowego rządu oraz zapowiadają włączenie się w budowę silnego bloku chrześcijańsko-ludowo-narodowego, który zaczął już tworzyć Jarosław Kaczyński.

Głównym organizatorem sobotniego zjazdu w Auli Oddziału Zamiejscowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego był były senator Józef Sztorc, marszałek Małopolskiego Sejmiku Chłopów. W odpowiedzi na nasze pytanie, jak godzi rolę współtwórcy centro-prawicowej partii i start w ostatnich wyborach z poparciem SDPL, J. Sztorc nie ukrywał, że sprzyja założycielom PSL-Piast, ale na razie do nowej formacji nie wstępuje.
Przy okazji zapytaliśmy o ocenę ostatnich doniesień dotyczących postępów dochodzenia prokuratorskiego dotyczącego przywłaszczenia darowizn Senatora przekazywanych przez niego na rzecz Oratorium XX. Filipinów. Jego zdaniem cała "afera finansowa", związana z "ulotnieniem się" darowizn i oskarżenia pod adresem jednego z Filipinów, są akcją sterowaną. Były senator zapowiedział, że już niedługo ujawni "kto za tym wszystkim stoi".

Posłuchaj pełnej wypowiedzi byłego senatora oraz wypowiedzi Zdzisława Podkańskiego, oceniającego rolę Józefa Sztorca w zawiązaniu nowego ugrupowania : (((mp3))).
Posłuchaj też obszernych fragmentów zaranżowanej na korytarzu MUW mini-konferencji prasowej ze Zdzisławem Podkańskim: (((mp3))).

(na zdjęciu Z.Podkański z lewej, obok J.Sztorca) (pd)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 07:56:53
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html