To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Rabacja w Dołędze    -   17/2/2006
Był 18 grudnia 1982 roku, kiedy Austriacy napadli na podróżnych zmierzających do dworu w Dołędze. Pasażerowie musieli przesiąść się na konne wozy i w ten sposób rozpoczęło się… zwiedzanie okolicy, uwieńczone przypominającą czasy „rabacji chłopskiej” inscenizacją w zabytkowym dworze. Teraz tarnowskie Muzeum Okręgowe, Teatr im. L. Solskiego i władze gminy Szczurowa chcą powrócić do zapoczątkowanych dwadzieścia cztery lata temu, teatralnych wieczorów.

Ogloszenie

Z początkiem lat 80-tych odnaleziono pamiętnik Marii Pikuzińskiej, młodej panny, która podczas „Rabacji Galicyjskiej” miała 15 lat. Pamiętnik, będący zarazem zapisem uczuć dojrzewającej kobiety, jak i obrazem wydarzeń tamtych czasów, w które wpisał się także dwór w Dołędze… Na jego kanwie, przy udziale Ryszarda Smożewskiego (reżyseria) i Krzysztofa Nowaka powstała barwna inscenizacja, okraszona muzyką i pieśniami patriotycznymi, stając się początkiem „Wieczorów w Dołędze”. Wśród aktorów znajdowali się m.in. grający Szelę Włodzimierz Górny i Lidia Holik – Gubernat. „Pamiętnik czytany, trochę mówiony, nastroju chyba dużo, teatru chyba mało” – napisano wówczas na afiszu.

W tym roku, z inicjatywy Mariana Zalewskiego, wójta gminy Szczurowa, dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adama Bartosza oraz dyrekcji Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie – Wojciecha Markiewicza i Grażyny Nowak (która w 1982 roku pracowała w Dworze w Dołędze) – ów oparty na pamiętniku wieczór powróci raz jeszcze. Okazja jest nieprzypadkowa – w końcu właśnie przypada nam 160-ta rocznica „rabacji”. Na pewno będzie muzyka, na pewno będzie odrobina teatru, na pewno będzie nastrój… Już niedługo, bo 26 lutego, w niedzielę, o godzinie 18-tej.

Posłuchaj opowieści Grażyny Nowak : (((mp3))).
W tle wykorzystano fragmenty z płyty „Legend” grupy „Clannad”.
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 06:54:27
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html