To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   Pomysły na ograniczanie bezrobocia   -   02/1/2004
Powiat dąbrowski realizuje projekt finansowany przez program Banku Światowego mający przyczynić się do rozwoju lokalnego i ograniczenia bezrobocia. Przedstawiciele Zarządu Powiatu spotkali się z reprezentantami firmy eksperckiej UNICONSULT z Warszawy, która wspólnie z dąbrowskim starostwem i wojewódzkim urzędem pracy opracowuje projekty ożywienia lokalnego.

Ogloszenie
>

Ze wspólnych ustaleń wynika, że w pierwszej kolejności powstaną propozycje projektów związanych ze wsparciem małej i średniej przedsiębiorczości oraz propozycje alternatywnych źródeł dochodu dla rolników.
I tak w najbliższym czasie powinien powstać oddział funduszu poręczeń kapitałowych oraz fundusz pożyczkowy obejmujący swoim obszarem kilka powiatów. Duży nacisk położono na stworzenie dwóch obszarów przemysłowych w okolicy Dąbrowy Tarnowskiej i Szczucina zarządzanych przez Lokalne Biuro Obsługi Inwestora. Lokalizacja strefy gospodarczej w okolicy Dąbrowy zależna jest od wydzielenia odpowiednich gruntów, natomiast w Szczucinie strefa tworzona jest wokół Powiatowego Inkubatora.
W zakresie rozwoju rolnictwa i szukania alternatywnych źródeł dochodu powrócił temat grup producenckich, które konsolidując producentów rolnych stwarzają realne szanse zwiększenia dochodów wśród rolników. Osobne miejsce poświęcono plantacjom wierzy energetycznej i przeróbce zrębów drzewnych. Zrodził się również nowy pomysł związany z hodowlą królików. Projekt jest już przygotowywany przez dąbrowskie starostwo i nowosądecki inkubator. Planują szkolenia dla rolników i wspólne poszukiwanie źródeł finansowania tego typu przedsięwzięć.
Podczas konsultacji zwrócono także uwagę na turystykę lokalną. Działania władz powiatu maja zmierzać do utworzenia Lokalnej Organizacji Turystycznej i Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej.
Jak mówi Krzysztof Kaczmarski starosta dąbrowski - „program finansowany jest ze środków Banku Światowego. Koszt opracowań szacuje się na ok. 80 000 zł. Powiat nie angażuje własnych środków , wspiera tylko merytorycznie całe przedsięwzięcie. Tak przygotowane projekty powinny zyskać akceptację zarządzających funduszami europejskimi. Dziś już wiemy, że pieniądze same nie przyjdą do powiatu. Trzeba mieć dobrze przygotowane i opracowane projekty, które rozwiązują konkretne problemy społeczności lokalnej.
(JD)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(02-01-2004) DĄBROWIANIN :
Tu musi powstać jakiś zakład przemysłowy.Wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości nie rozwiązuje problemu narastającego bezrobocia.Prywatni przyjmują do pracy absolwentów lub rencistów bo im państwo do nich dopłaca.A co mają inni robić?Jakie perspektywy ma 40-to,50-cio latek?[bezrobotny]Żadnych.Niec h samorząd wezmie ten problem pod uwagę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-01-2004) DON :
Gratuluję. "Już wiemy, że pieniądze nie przyjdą same do powiatu." A czy JUŻ wiecie, że Dąbrowa nie jest wcale wypromowana w Polsce. Może zamiast wykładać kostką kolejny chodnik czy parking troszkę pieniędzy przeznaczyć na promocję miasta, same tablice w centrum nie wystarczą. Nie potrzeba daleko szukać wystarczy spytać jak się to robi np w Szczurowej (najprzyjazdniejsza gmina w Małopolsce) czy w Niepołomicach.Ta ostatnia ma specjalne ulgi dla inwestorów (wystarczy sprawdzić ile tam się produkuje) i nie jest to tylko zasługa tego, że mają zamek i są blisko Krakowa. Tam mają radnych, którym się chce coś zrobić dla miasta a u nas miasto ma dla inwestorów do zaproponowania tylko nowe przetargi na lokale gminy po wygórowanych cenach. Już może wystarczy sklepów i sklepików w mieście. Może coś by wyprodukować. Tam też (w Niepołomicach) wiceburmistrz gminy nie chodzi po mieście i nie przegania rolników handlujących jabłkami na chodniku, myślę. że by się wstydził. U nas jest to na porządku dziennym. Na ulicy Brata Alberta komunalna firma układała kostkę (chodnik + parking przy cmentarzu), pomijam fakt ile im to czasu zajęło i ile to miasto kosztowało, ale skończyła w lecie a dziś pozostawione przez nich śmieci śnieg przyspypał. Nikt nie widzi i jest OK. Jak zwykle w mieście był "genialnie" zorganizowany Sylwester, za parę dni będzie podobna WOŚP. itp, itd. Tak sobie czas leci od nudnej akademii przy pomniku do takich samych co roku Targach Gospodarczych. Nie sądzę aby do takiego miasta ktoś chciał przyjechać. Może się nie znam, ale zamiast hodowli królików bardziej by się opłaciło sadzic wierzbę na opał. Ale od tego są "eksperci i mądrogłowcy ", którzy wegetują w urzędzie do następnych wyborów - a nuż znów się uda dostać do koryta, swój chłop jestem nie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-01-2004) Greenclover :
Póki co sadzenie wierzby energetycznej jest nieopłacalne ponieważ o wiele taniej (z tego co się orientuję) wychodzi kupowanie zwykłego węgla. I jeszcze długo tak będzie. Proszę aby nie wybrzydzano na "kolejne sklepiki" bo dzięki nim ktoś może znaleźć pracę. Zresztą miasto nie powinno ingerować w to czym chcą się zajmować ludzie. Jeżeli chcą hodować królik - dobrze niech hodują. Z jakiego powodu hodowla królików czy prowadzenie sklepiku jest gorsza od "wielkiego przemysłu"? Już spieszę z odpowiedzią - nie jest gorsza!!! Nikt nie powinien odgórnie planować czym ludzie powinni się zajmować bo nikt nie jest w stanie rozpozać wszystkich potrzeb ludzi. Jeżeli hodowla królików jest opłacalna to znaczy, że ludzie chcą kupować króliki. Jezeli ktoś podejmuje działalność gospodarczą to robi to na własne ryzyko. Kiedy za działalność gospodarczą bierze się samorząd to robi to na ryzyko mieszkańców wspólnoty samorządowej. W wypadku niepowodzenia przedsięwzięcia ( a to spotyka ok 80% firm w ciągu pierwszych 5 lat od ich powstania) prywatny przedsiebiorca traci to co zainwestował - i koniec. Jeżeli natomiast interes nie wypali samorzadowi, koszty ponoszą wszyscy mieszkańcy. Co więcej, samorząd tworząc własne firmy tworzy konkurencję wobec swoich własnych mieszkańców. Przedsiebiorstwa samorządowe powstają dzięki podatkom płaconym przez mieszkańców a więc działanie samorządu jest NIEUCZCIWE wobec mieszkańców bo zmusza sie ich by sami ze swoich pieniedzy tworzyli sobie konkurencję.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-01-2004) Greenclover :
Jeszcze coś. Wiecie kto na najbardziej zyska na realizacji tego projektu? Nie, nie będzie to powiat dąbrowski. Beneficjentem tego programu bedą przede wszystkim przedstawiciele zarzadu powiatu i firma UNICONSULT. Stawiam 100 dolarow przeciwko 100 orzechom, że tak będzie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-01-2004) ROMA :
A może by tak ze dwa ronda jeszcze w Dąbrowie? Ale poważnie.Zwrócić uwagę należy na przejście obok mostu na ul. Piłsudskiego.Jak te dzieci wracające i idące do szkoły przechodzą przez jezdnię,to zgroza.Nieraz tylko pisk samochodu słychać podczas nagłego hamowania.Szczęście że do tej pory nie doszło do tragedii.Przejeżdżając kiedyś przez Żabno,zauważyłem tam światła sygnalizacyjne na skrzyżowaniu.Czy to dla naszej gminy tak wielki wydatek,że nie można i u nas tego zrobić? Przecież tu chodzi o bezpieczeństwo dzieci.Jeszcze jedno.Popieram artykuły Dąbrowianina i Don'a.A przykłady można by mnożyć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-01-2004) zzz :
Jasne możecie wydać nawe cały budżet na promocję. Tylko najpierw trzeba mieć co promować

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl