To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Klub Alumna – „mieć pomysł na życie”    -   20/2/2006
Warsztaty, zajęcia plastyczne czy taneczne, świetlice – to tylko przykłady działań, które podjęli młodzi, aktywni ludzie, zdobywając na nie pieniądze i realizując je samodzielnie w ramach kolejnych edycji programu „Make a Connection – Przyłącz się!” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Dziś zrzeszeni w „Klubie Alumna” chcą dzielić się zdobytym doświadczeniem ze swoimi rówieśnikami. W miniony weekend w biurze stowarzyszenia Teatr Nie Teraz odbyło się posiedzenie zarządu Klubu. –Pierwsze spotkanie zorganizowaliśmy właśnie w Tarnowie, ponieważ tu ludzie działają najprężniej – powiedziała jedna z uczestniczek spotkania.

Ogloszenie

Do Tarnowa przybyło kilka osób z całej Polski. Spotkali się, żeby przedyskutować dalsze działania powstających właśnie „regionalnych centrów” – obok planowanych na marzec happeningów czy letniego obozu wolontariackiego, członkowie Klubu Alumna podpowiedzą jak „przekuć w czyn”, jak zrealizować swoje marzenia, wyrywając się ze spirali bezwolności.
Klub zrzesza około 100 osób w wieku od 17 do 23 lat z trzech województw – kujawsko-pomorskiego, śląskiego i małopolskiego. Jego członkowie, po doświadczeniach wyniesionych z „Make a Connection” chcą dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi, tworzyć większe projekty. Środkiem do tego celu jest pierwszy ogólnopolski projekt „Pracownia projektowa”. „Pracownia powstała, gdyż chcieliśmy zmotywować młodych ludzi do działania, sprawić, by przestali biernie przyglądać się temu, co ich otacza, spróbowali wpłynąć na swoje życie, zająć jakieś stanowisko” – czytamy w specjalnym folderze. „Ważne dla nas było, by pokazać, że tworząc projekt można realizować własne pasje, rozwijać zainteresowania, najzwyczajniej dobrze się bawić, a przy tym działać też dla innych. Pragnęliśmy przekonać, że jest wiele możliwości otrzymania dotacji, że każdy ma szansę i że jest to realne i dostępne dla wszystkich, a nie jedynie dla wtajemniczonych.”
Organizowane w ramach projektu szkolenie adresowane było do młodych ludzi z małych miasteczek i wsi. Składało się z trzech warsztatów: pierwszy miał na celu zainspirowanie i pokazanie, że można coś zmienić na lepsze w swojej lokalnej społeczności; drugi dotyczył pisania wniosków, trzeci, był warsztatem podsumowującym i ewaluacyjnym. Planowane są kolejne szkolenia.

Czy zatem młodzi ludzie zrealizują swoje marzenia, czy uda się im coś osiągnąć? Wydaje się, że osiągnęli już wiele – zdobywając doświadczenie, podejmując wyzwania – każdy z członków Klubu ma na koncie przygotowanie projektów, które otrzymały dotacje, samodzielne skonstruowanie budżetów, prowadzenie zajęć i koordynację całego tego organizacyjnego rozgardiaszu, w którym to pojedynczy zapał mierzy się z chaosem i ludzkimi charakterami. Jedni organizowali zajęcia dla najmłodszych („Popołudnia bez nudy”), świetlice, inni budowali plac zabaw; w Szynwałdzie postanowiono sobie cel najambitniejszy – grupa „Futuro” spróbowała wybudować amfiteatr – jak dotąd, przy wsparciu miejscowych firm i władz gminy udało się postawić scenę.

W ramach Klubu Alumna w wybranych miastach rozpoczynają działalność regionalne centra, mające na celu wspieranie młodych ludzi, pragnących realizować własne projekty, chcących zrobić coś dla swojego środowiska. W Tarnowie takim „punktem kontaktowym” jest biuro stowarzyszenia Teatr Nie Teraz, przy ulicy Waryńskiego 10, czynne w poniedziałek od 14.30 do 16.30 oraz w piątek od 15.00 do 17.00. Posłuchaj rozmowy z członkami zarządu Klubu Alumna: (((mp3))).

Projekt realizowany jest w ramach działań Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. PFDiM powstała w 1992 roku przy wsparciu International Youth Foundation. Celem jej działań jest wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Jest organizacją niedochodową, środki finansowe pochodzą z dotacji i darowizn instytucji oraz osób prywatnych. W ciągu trzynastu lat działalności Fundacja objęła pomocą ponad 500 organizacji pracujących na rzecz dzieci i młodzieży, udzielając 19.00 dotacji na łączną sumę ponad 20 mln zł.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 07:26:32
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html