Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wernisaż w BWA   -   24/2/2006
Dziś wieczorem, o godzinie 19.00 w salach wystawowych Galerii Miejskiej Biuro Wystaw Artystycznych, w Pasażu Tertila, odbędzie się wernisaż wystawy czarno-białej grafiki Łukasza Cywickiego. Według mnie czarno-biały świat jest równie ciekawy jak kolorowy - tłumaczy swoją facynację młody twórca.

Ogloszenie
>

Łukasz Cywicki urodził się w 1975r. w Przemyślu. W latach 1994/95 studia na Wydziale Grafiki Warsztatowej w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w 2000 r. w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego i równolegle w Pracowni Malarstwa prof. Jana Świtki. Obecnie asystent w Zakładzie Grafiki w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. W 2001 Juror Międzynarodowego Festiwalu Grafiki w Cluj-Napoca w Rumunii. W 2005 pobyt studyjny w Centrum Graficznym Fransa Masereela w Belgii.
Mimo młodego wieku, ma już za sobą kilkadziesiąt indywidualnych i zbiorowych wystaw w Polsce i zagranicą oraz sporo wyróżnień i nagród na krajowych i międzynarodowych wystawach i biennale. Tak o swojej twórczości pisze sam artysta:

Dlaczego grafika czarno-biała?

Najprościej wyjaśnić to poprzez źródło mojej inspiracji, które z reguły bezpośrednio łączy się z naturą. Analiza jej jest podstawą mego działania. Poszukuje ciekawych, naturalnych kontrastów faktur i form, naturalnego oświetlenia. Poprzez ich analizę, a także niezbędną w tym przypadku selekcję, dochodzę do ostatecznej decyzji, jaką jest wybór tematu. Przy pomocy aparatu fotograficznego wycinam interesujące mnie fragmenty, które w dalszych etapach pracy ulegają zamierzonym uproszczeniom, tworząc nową, niejako „oczyszczoną” rzeczywistość. Znajome kształty, układy form, znaki nabierają nowego znaczenia. Rozpoczynają nowe życie w nowej przestrzeni, mierzone już inną miarą wartości metafizycznych. Kolejnym krokiem w tym kierunku jest budowanie odpowiedniej dynamiki i napięcia w obrazie, uzyskiwane poprzez ograniczenie kolorystyki wyłącznie do bieli i czerni. Lubię zestawienia mocnych, zdecydowanych form z partiami delikatnych, miękkich struktur fakturowych, plam jasnego światła z partiami głębokiej, ciężkiej czerni. Tradycyjna sztywność wynikająca z warsztatu linorytniczego nie jest tutaj przeszkodą. Można ją z powodzeniem wykorzystać, ale równie dobrze złagodzić, bądź zupełnie wyeliminować poprzez stałe poszukiwania i umiejętne stosowanie możliwości warsztatowych.
Kolejną, bardzo ważną dla mnie sprawą jest rodzaj gry pomiędzy pozytywem a negatywem obrazu. W odbiorze obraz ten postrzegany jest jako pozytywowy, chociaż ja używam wyłącznie negatywu. Mówiąc wprost to, co wydaje się być drukiem białego koloru na czarnym papierze - a więc pozytywem rzeczywistości, jest zaprzeczeniem, dziurą w czerni - negatywnym pozytywem. Kompozycja obrazu, a właściwie jej otwartość, jest dla mnie wartością podstawową. Poprzez prosty zabieg polegający na multiplikowaniu i manipulacji obrazem, uzyskuję możliwość swobodnego kreowania formy. Kompozycja dopełnia się jakby „lustrzanym”, częściowo tylko modyfikowanym odbiciem każdej pracy. Multiplikując obraz, buduję wieloczłonowe układy kompozycyjne, co w przypadku konkretnej przestrzeni „do zagospodarowania”, daje wiele bardzo ciekawych możliwości zmiennych kreacji tej samej pracy. Tak budowany świat jest pełen skojarzeń i implikacji, jest w ciągłym ruchu, metamorfozie.
Według mnie czarno-biały świat jest równie ciekawy jak kolorowy.


Galeria BWA w Pasażu Tertila czynna jest codziennie 10-17, sobota 10-14 lub w dowolnym terminie po telefonicznej rezerwacji: 604 61 27 81.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947