To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
  Tarnów najlepiej oszczędza światło ?   -   24/2/2006
Czy Tarnów jest najbardziej efektywną energetycznie gminą w Polsce ? Tego jeszcze nie wiemy, ale nasze miasto zostało zgłoszone do pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu, który ma wyłonić najoszczędniejszą w tym względzie gminę. Konkurs organizuje Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. O tym, że zmodernizowanie ulicznej sieci oświetleniowej w Tarnowie pozwoliło na blisko 40% oszczędności pisze w ostatnim numerze tygodnik TEMI.

Ogloszenie

Blisko sto wniosków o zamontowanie oświetlenia, którego ciągle brakuje w wielu punktach miasta czeka w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMT na realizację. W tym roku w budżecie miasta zapisano więcej pieniędzy z przeznaczeniem na dobudowę oświetlenia ulic Tarnowa. Jest szansa, że niezrealizowanych wniosków będzie ubywać.

Do wydziału ciągle napływają nowe wnioski o zamontowanie oświetlenia. Na realizację czeka około stu wniosków. Zapewne w każdym rejonie miasta można wskazać takie ulice, gdzie oświetlenie jest niewystarczające lub nie ma go wcale. - Wnioski składają głównie mieszkańcy obrzeży miasta, terenów, gdzie powstają nowe osiedla. Przykładem jest tutaj Osiedle Nauczycielskie, gdzie na razie funkcjonuje oświetlenie tymczasowe. Mamy także zgłoszenia ze Zgłobic. Wnioski dotyczą albo całych ulic, albo konkretnych miejsc, oświetlenia brakuje na przykład obok jednego z domów- mówi Janusz Lorek z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UMT.

W tegorocznym budżecie zapisano blisko 300 tysięcy złotych z przeznaczeniem tylko na dobudowę oświetlenia ulicznego Tarnowa. To wyjątkowo duża kwota, zwłaszcza jeśli porównać ją z pieniędzmi przekazywanymi na ten cel w ubiegłych latach. Ale i tak stosunkowo mała, gdy przyjrzeć się ilości niezrealizowanych wniosków. By odpowiedzieć na zapotrzebowanie mieszkańców Tarnowa i chcieć zrealizować wszystkie wnioski, potrzebne są przynajmniej dwa miliony złotych. Jednak dobudowa oświetlenia to nie kwestia postawienia kilku słupów i powieszenia kabla. W wielu przypadkach nowa sieć wymaa przygotowania projektu, co wydłuża czas realizacji wniosku, a tym samym pociąga za sobą kolejne wydatki.

- W ubiegłym roku zakupiliśmy 19 sztuk nowych kurtyn świetlnych na choinki, za co zapłaciliśmy niecałe 15 tysięcy złotych - dodaje Janusz Lorek. - Zamontowane zostało nowe oświetlenie między innymi na ulicach Zarzyckiego i Klimeckiego. To wydatek ponad 40 tysięcy złotych, gdyż konieczny był zakup i montaż całej instalacji.

Co roku miasto Tarnów płaci blisko dwa miliony złotych za zużycie energii elektrycznej, kolejne dwa miliony to koszty związane z bieżącą konserwacją i utrzymaniem oświetlenia w mieście. Koszty oświetlenia miasta są duże; każda podwyżka cen energii powoduje automatycznie ich wzrost. Miasta szukają więc sposobów pozwalających oszczędzać energię, a przez to oszczędzać też miejskie pieniądze. - Jako jedno z pierwszych miast zmodernizowaliśmy sieć energetyczną w mieście - mówi Andrzej Jeleń, wiceprezydent Tarnowa. - Założone zostały oprawy energooszczędne, tym samym co roku maleje zużycie energii, mimo że systematycznie dołączane są kolejne oprawy, montowane jest oświetlenie w nowych miejscach.

W ubiegłym roku zamontowano ponad 200 nowych opraw oświetleniowych, w sumie jest ich w mieście blisko 9 tysięcy sztuk. W oszczędzaniu energii pomagają nowoczesne sterowniki astronomiczne, włączające oświetlenie 10 minut przed zmierzchem, a wyłączające 10 minut po wschodzie słońca. Tym samym nie ma już informacji od mieszkańców miasta, którzy często wskazywali miejsca, gdzie lampy palą się cały dzień. Zmieniło się też zużycie energii. Jeszcze dziesięć lat temu wynosiło ponad 6 mln kWh wykorzystywanych w ciągu roku, spadając stopniowo do poziomu 5,2 mln kWh zużytych w roku ubiegłym. - Pomysłów na oszczędzanie energii jest wiele, ale dla nas ważne jest, by proponowane urządzenia miały homologację. Musimy mieć pewność, że ich zamontowanie nie będzie powodowało zakłóceń w sieci - dodaje Andrzej Jeleń.

Z opracowań wynika, że zmodernizowanie sieci energetycznej pozwoliło na blisko 40% oszczędności. Tarnów zamierza pochwalić się tymi osiągnięciami. Miasto zostało zgłoszone do pierwszej edycji konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce. Konkurs organizuje Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
DJ
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 06:24:12
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html