To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
  Pod Tarnowem dodatkowe "becikowe". Kto następny ?   -   24/2/2006
Podmiejska gmina Tarnów jako pierwsza w regionie, wprowadza dodatkowe becikowe. Radni - na wniosek wójta Piotra Molczyka - uchwalili, że do pieniędzy, jakie rodzice noworonadzonego dziecka otrzymują z budżetu państwa, oni jeszcze dodadzą 500 zł. Być może podobnie będzie w Skrzyszowie. W pozostałych gminach na to świadczenie nie ma co liczyć. Dzisiejsza "Gazeta Krakowska" zamieszcza wypowiedzi na ten temat szefów samorządów Tuchowa, Szczucina, Skrzyszowa i Żabna.

Ogloszenie

Od niedawna rodzice nowo narodzonych dzieci otrzymują od państwa jednorazową zapomogę tzw. becikowe. Najubożsi dostają nawet do 2 tysięcy złotych. Dodatkowe pieniądze na ten cel może im przekazać lokalny samorząd. Tak się stało w gminie Tarnów. Od marca zamieszkujący tam rodzice lub prawni opiekunowie niemowlaków dostaną 500 złotych. W innych gminach regionu o becikowym cicho.
- W ubiegłym roku urodziło się u nas 218 dzieci. Wypłacając rodzicom po tysiąc złotych, bylibyśmy w trudnej sytuacji budżetowej - mówi Mariusz Ryś, burmistrz Tuchowa.
Samorząd Żabna dopiero o tym pomyśli.
- Na najbliższej sesji zastanowimy się nad tą sprawą. Nie stać na nas wprowadzenie tego świadczenia. Mamy niskie podatki. Nie podwyższymy ich, żeby wprowadzać becikowe. W naszej gminie najbiedniejszym pomagamy w różny sposób - przekazuje Stanisław Kusior, burmistrz Żabna.
Jan Sipior, wójt Szczucina, uważa, że tysiąc złotych nie pomoże w rozwoju dziecka. - Najczęściej przekazywany będzie na imprezę po kościelnych chrzcinach - mówi. - U nas becikowe nie byłoby dużym obciążeniem. Z rezerwy mogę na to przeznaczyć 89 tysięcy złotych. Kto mi zagwarantuje, że te pieniądze nie przydadzą się do innych celów? Choćby na usuwanie skutków ewentualnej powodzi.
Becikowe nie zaszkodziłoby budżetowi Skrzyszowa.
- W ubiegłym roku urodziło się u nas blisko 150 dzieci. Gdy ich rodzicom przekażemy po 500 złotych, nie nadszarpniemy budżetu. Te pieniądze mam w rezerwie. Na razie nie wprowadzamy tego rozwiązania, ale do końca roku być może zostanie podjęta taka decyzja - informuje Józef Gądek, wójt gminy.

W zgodnej opinii samorządowców polityką prorodzinną powinien zajmować się rząd i parlamentarzyści.
- Wypłacanie becikowego przez samorządy nie zwiększy przyrostu naturalnego. Tutaj potrzeba rozwiązań systemowych - mówi burmistrz Tuchowa.
Zdaniem wójta Jana Sipiora należy przede wszystkim zadbać o to, żeby rodzice mieli pracę. - Dzięki temu sami zapewnią odpowiednie warunki dla rozwoju swoich pociech - uważa wójt Szczucina. (anmi)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, May 19, 2024 04:28:47
IP     : 44.200.86.95
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html