To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
  „Opowieści o winie” w restauracji Pasaż   -   01/3/2006
Wino w naszym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem, stąd też pojawił się pomysł cyklu opowieści o winie; kulminację każdego odcinka stanowić będzie degustacja win opisywanego regionu w restauracji „Pasaż”. Tym razem menadżer lokalu, Łukasz Rompalski zaprasza nas do słonecznej Hiszpanii, do krainy, która wciąż hołduje starym tradycjom sztuki winiarskiej. Niech więc będzie – Rioja...

Ogloszenie

Historia wina jest tak długa jak historia cywilizacji. Pierwsze ślady kultury winiarskiej, sprzed około 6000 lat p.n.e., odkryto na Kaukazie i w Mezopotamii. Na kolejne ślady natrafiono we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. W Francji i Egipcie 3000 lat później wino stanowiło element rytuałów pogrzebowych. Następnie winorośl trafiła do Grecji, a około 1000 lat p.n.e. była znana także w Italii, na Sycylii i w północnej Afryce. Mniej więcej pięć stuleci później pojawiła się na południu Francji, w Hiszpanii i Portugalii, a wraz z Rzymianami dotarła aż do północnych granic ich imperium – opowiada Łukasz Rompalski. Chciałbym jednak abyśmy skupili się na kraju pełnym słońca. Hiszpania, bo o niej tu mowa, pod względem powierzchni upraw winorośli zajmuje pierwsze miejsce na świecie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ilość produkowanego wina, zajmuje ona dopiero trzecie miejsce, po Włoszech i Francji. Ta właśnie sprzeczność oddaje szczególną pozycję Hiszpanii wśród producentów wina. Z powodu suchego klimatu, jaki panuje na rozległych obszarach tego kraju, zbiory winogron są niewielkie. Poza tym Hiszpania jest silnie przywiązana do XVIII i XIX – wiecznej tradycji, dlatego też, jak w żadnym innym europejskim kraju produkującym wino, właśnie tu spotkamy tak małe zagęszczenia krzewów na jednym hektarze. Jednak lata 60-te XX wieku przyniosły bezprecedensową modernizację uprawy wina, a w konsekwencji, oczywiście, produkcję masową, a co za tym idzie spadek jakości. Jeden z nielicznych regionów, który hołduje starej tradycji jest Rioja, i to tu Państwa dziś zabieram…

Region ten bowiem położnony jest w malowniczej scenerii dorzecza Ebro, rozciągając się na długości 120 kilometrów. Zasłynął głównie z ciemnoczerwonych, aromatycznych win, pośród których najlepsze odmiany, o kategorii Reserva i Gran Reserva, wykazują trwałość liczoną w dziesiątkach lat, a przy tym wyjątkową delikatność. Jednak ponad połowę czerwonych win kieruje się do sprzedaży znacznie wcześniej, jako trunki młode.

Rioja składa się z trzech podregionów: Rioja Alavesa, Rioja Alta i Rioja Baja. Typowe wino Rioja wytworzone jest w 80% na bazie odmian Garnach i Carinena. Po uzyskaniu specjalnego zezwolenia można tez dodawać winogrona Cabernet Sauvignon i Merlot. Wina z tego regionu dojrzewają w „małych” beczkach, o pojemności 225 litrów, wykonanych z amerykańskiej dębiny, a ich jakość jest bardzo różna. Boom na wina Rioja w latach 60. XX wieku przyczynił się do wzrostu produkcji masowej. Jeszcze dziś występują tam około tysiąca drobnych producentów winogron, którzy mimo letniej suszy często zbierają znacznie więcej niż 50 kwintali z hektara (taka jest dopuszczalna maksymalna wydajność). Proceder taki musi powodować obniżenie jakości wina.

Roja jednak to nie tylko wina czerwone - „Biała Rioja” coraz częściej trafia na rynek jako gatunek win świeżych, wonnych i młodych... Nadal jednak oferuje się tradycyjne Crianza i Reserva, które dojrzewają w drewnianych beczkach. Stanowiły one około 20% produkcji win w tym regionie i obecnie zazwyczaj tłoczone są z winogron Macabeo, rzadziej natomiast z tradycyjnych Malvasia…

Aby jednak bardziej zgłębić historie i techniki produkcji tych win trzeba je spróbować… i dlatego już w przyszły piątek 10 marca 2006 o godzinie 19.00 "Pasaż" organizuje dla Państwa degustację … „Stara, doskonała Rioja”. - Będziemy gościć znawcę tej tematyki, który chętnie podzieli się z nami swoimi doświadczeniami - zapowiada Łukasz Rompalski.
Zapraszamy na degustację – koszt uczestnictwa to 65 zł od osoby.
Restauracja Pasaż, tel 62 78 278.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 05:47:31
IP          : 3.135.205.146
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html