To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  W 160 rocznicę rabacji   -   01/3/2006
Minęła właśnie 160 rocznica rozpoczęcia tzw. "rzezi galicyjskiej", która - pod przywództwem Jakuba Szeli - wybuchła w naszym regionie. Tarnowskie Muzeum zorganizowało z tej okazji uroczystości, które odbedą się jutro, tj. 2 marca br. Rozpocznie je uroczysta msza św. w intencji zamordowanych Ziemian podczas owej rzezi Galicyjskiej, o godzinie 8.00 w Bazylice Katedralnej. O 9.00 początek uroczystej sesji naukowej w Ratuszu.

Ogloszenie

Jedno z najbardziej tragicznych zdarzeń na naszej ziemi, zwane "Rzezią Galicyjską", rozpoczęło się w lutym 1846 roku i pochłonęło około 1100 ofiar, głównie ziemian. W chwili, gdy szlachta galicyjska przygotowywała kolejne powstanie przeciw austriackiemu zaborcy, starosta tarnowski Joseph Breinl poprzez swych agentów podpuścił chłopów przeciw szlachcie i dworskim oficjalistom. Na czele tej ruchawki stanął chłop ze wsi Smarzowa k. Pilzna - Jakub Szela. Swój "sztab" miał w lisiogórskiej karczmie. Tłuszcza chłopska rzuciła się na dwory i mordowała ich właścicieli. Rannych i pomordowanych zwożono na plac przed Starostwo w Tarnowie (dzisiejszy Plac Sobieskiego) domagając się obiecanej przez Austriaków nagrody.

W trakcie czwartkowej sesji naukowej "Rabacja 1846 - w 160 rocznicę" referaty wygłoszą w Ratuszu:
- Kazimierz Bańburski - "Słowo o Jakubie Szeli"
- Adam Bartosz - "Pamięć Rabacji - historia jednego pomnika"
- Władysław Konieczny - "Dwór w Dołędze podczas Rabacji"
- Zbigniew Mirosławski - "Rabacja w pamięci współczesnych"


W trakcie sesji zaplanowano także promocję książki "Rabacja na Powiślu - Dziennik Marianny Pikuzińskiej i relacje chłopskie o krwawych wydarzeniach 1846 roku", zawierającej m.in. pamiętnik odnaleziony w latach 80-tych ubiegłego wieku w Dołędze.
Marianna Pikuzińska miała siedemnaście lat, gdy rozegrały się tragiczne zdarzenia Rzezi Galicyjskiej. Zawsze spokojny Dwór w Dołędze w ciągu jednego dnia stał się miejscem potwornych zdarzeń, kiedy tłum chłopów zaczął go oblegać i szturmować. Pobito służbę dworską i dwór został splądrowany. Dziewczyna opisała w swych pamiętnikach tę tragedię i dopiero po 160 latach ukazały się te wspomnienia w formie książki opracowanej przez Kazimierza Bańburskiego i Władysława Koniecznego.
Książka "Rabacja na Powiślu - Dziennik Marianny Pikuzińskiej i relacje chłopskie o krwawych wydarzeniach 1846 roku" ma tę zaletę, ze pokazuje zdarzenia tego okresu jakby z dwóch stron. Jedno to przeżycia młodej szlachcianki, a drugie, to zeznania chłopów uczestniczących w napadach na dwory, spisane przez urzędników austriackiej administracji.
Książkę wydało właśnie w tych dniach tarnowskie Muzeum Okręgowe. Pamiętnik Marianny Pikuzińskiej posłużył także artystom Tarnowskiego Teatru za scenariusz dla przejmującej inscenizacji. Jej premiera odbyła się w niedzielę 26 lutego br. w oryginalnych wnętrzach dworu w Dołędze.

O godzinie 10.30 uczestnicy czwartkowych uroczystości zbiorą się na Cmentarzu Starym w Tarnowie przed mogiłą ofiar Rabacji, gdzie słowo o tamtych wydarzeniach wygłosi Antoni Sypek - przewodniczący Komisji Kultury Rady Miasta Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 08:11:18
IP          : 18.191.108.168
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html