Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pakiet wynegocjowany   -   03/3/2006
Tylko dwa dni trwały negocjacje między przedstawicielami czterech związków zawodowych działających w Zakładach Azotowych a przedstawicielami inwestora – firmy PCC AG. Wczoraj wieczorem doszło do podpisania porozumienia zbiorowego (pakietu socjalnego). A oto podstawowe zapisy wynegocjowanego pakietu: gwarancje zatrudnienia przez pięć lat dla całej załogi (oprócz kadry zarządzającej), 5-procentowy wzrost płac w pierwszym roku prywatyzacji, a potem nie mniejszy niż wzrost kosztów utrzymania. Specjalną premię "integracyjną" w wysokości 10 tys. zł obiecano także wypłacić każdemu z wszystkich zatrudnionych.

Ogloszenie
>

Pakiet socjalny stanowi – jak głosi preambuła – „...integralną część umowy sprzedaży akcji ZAT S.A. inwestorowi i został zawarty celem zabezpieczenia praw pracowników w duchu solidaryzmu i porozumienia społecznego”.
Poza wymienionymi wyżej punktami, Pakiet gwarantuje, że w ciągu 5 najbliższych lat raz w roku wypłacana będzie specjalna nagroda z funduszu płac (z okazji Święta Zakładowego), a polityka płacowa będzie uzgadniana ze związkami. Inwestor zobowiązał się także, w terminie do 2 miesięcy po objęciu akcji ZAT S.A., do podjęcia w spółkach zależnych (10 podmiotów z udziałem ZAT S.A.) negocjacji zapisów dotyczących warunków pracy i płacy. W zakresie zatrudnienia pracowników spółek zależnych obowiązywać mają takie same zasady, jak pracowników spółki-matki.
Kadra zarządzająca ZAT będzie negocjować warunki zatrudnienia oddzielnie.
Inwestor zobowiązał się dołożyć wszelkich starań, by po upływie okresu gwarancji nie było zwolnień pracowników.
Teraz do zakończenia procesu prywatyzacji "Azotów" brakuje jeszcze pakietu inwestycyjnego, który z firmą Petro Carbo Chem ustalać będzie właściciel - nadzorująca proces przekształceń tarnowskiego kombinatu Nafta Polska.

Tymczasem trwa proces odbierania akcji przedsiębiorstwa przez uprawnionych, byłych i obecnych pracowników ZAT. W ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy etap udostępniania akcji ZAT S.A. osobom pracującym obecnie w Zakładach, kontynuowany jest proces podpisywania umów z pracownikami spółek-córek. Do 24 lutego podpisano 2510 umów nieodpłatnego zbycia akcji. Tylko 37 pracowników ZAT S.A., z ogólnej liczby 1849 uprawnionych, z różnych powodów do tej pory nie podpisało umowy i nie odebrało odcinka zborowego akcji. Ostateczny termin podpisania umowy o nieodpłatnym zbyciu akcji ZAT upływa z dniem 15 grudnia 2006r.
W poniedziałek rozpoczął się natomiast proces udostępniania akcji ZAT S.A. uprawnionym osobom, które nie pracują już w Zakładach tj. pracownikom spółek zależnych, emerytom, rencistom oraz spadkobiercom osób uprawnionych. Jako pierwsi akcje otrzymają uprawnieni urodzeni przed 1922 rokiem lub ich spadkobiercy. (pd)

Na zdjęciu akt wręczenia podpisanych pakietów. Od lewej: przewodniczący NSZZ Pracowników ZAT S.A. Zygmunt Barger, przewodniczący KP NSZZ "Solidarność" Andrzej Sikora, prezes i właściciel PCC AG Waldemar Preussner, prezes Zarządu ZAT S.A. dr inż. Ryszard Ścigała.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 14)Dodaj komentarz
(03-03-2006) UPR :
Ciekawe o ile mniej przez "pakiet" wpłynie do budżetu Polaków. Bo to, że firma będzie chciała za "pakiet" otrzymać rabat na fabrykę to chyba jasne. Zwłaszcza, że tak szybko się zgodzili. Patrz: Przestępczy związek zawodowy http://biznes.interia.pl/news? inf=723985

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-03-2006) peace :
Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz - będzie nas truł wyziwami z Azotów tak jak wcześniej robili to COPiarze, PZPR, AWS i SLD. Niemcy oddajcie skradzone na wojnie maszyny z Azotów!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-03-2006) Do prokuratora: :
Te dziesięć tysięcy dla każdego pracownika to zakomuflowana łapówka. To nieprawda,że zapłaci Niemiec. Zapłaci Skarb Państwa (czyli my wszyscy). Wyraźnie swiadczy o tym warunek Niemca, że wypłaci tą "nagrodę" pod warunkiem,że Skarb Państwa nie pobierze dywidendy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-03-2006) Strusina :
W fabryce Opel w Gliwicach pierszeństwo zatrudnienia mają osoby z paszportem niemieckim (choćby jako drugim). Wiem bo mam tam rodzinę. Proponuję tarnowianom szybkie staranie się o drugie obywatelstwo chociaż wiem, że jest to o wiele trudniej niz mieszkańcom na zachód od Gliwic.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-03-2006) koti :
Jasne że można to nazwać zakamuflowaną łapówką. Ale według mnie to mistrzowskie posunięcie PCC które nie dało ruchu Sikorze i innym Świętym-Z-Drzwi-Kościoła. Jeśli odrzuciłby taką propozycję (dla niektórych pracowników to prawie roczna pensja !) to jeszcze przed Wielkanocą wyjechałby przez bramę "jedynkę" na taczkach.I to raczej takich po wapnie bez amortyzatora :o). Cholera, jak się cieszę. Skończy się psucie firmy, zarządzanie z podręcznika ekonomii politycznej socjalizmu i tych dwóch książek co to je Pełnomocnik - Grzeszczuk trzymał na biurku udając że czyta :o) To jest początek końca "S" na Azotach i oni o tym wiedzą, tylko muszą robić dobrą minę do złej gry. Lepiej późno niż wcale...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-03-2006) zx :
Czy aby na pweno ta firma ma pieniądze na zakup Azotów. Oby nie okazało się,że po tryumfie chowilowym Azoty pójdą z torbami - bo PCC to żadna firma chemiczna -tylko transport i marketing.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-03-2006) sikorka :
panowie poslowie i panie poslanki kiedy ktos wyzbedzie sie tego pana (SIKORY) wystepujacego "w imieniu zwiazkowa zawodowych Z.A."??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-03-2006) sikora :
heheheh po to są zwiazki zawodowe zeby sie nimi liczyc ;) mozecie mi powiedziec co tam na drzwaich kosciola ?? czy ktos jeszcze pamieta jego piekna podobizne? cudowny obrazek sami "najbardziej zasluzeni";)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-03-2006) Pawel :
do ZX nie masz do konca racji PCC AG ma 3 glowne filary dzialalnosci: posrednicwo w handlu energia i surowcami (firmy w 4 krajach), chemia (3 firmy w Polsce)i logistyka(firmy w 2 krajach) . Zajmuje sie jeszcze faktoringiem. Ogolnie kompania operuje w 10 krajach, ostatnio zakupila firme chemiczna w USA. W 2004 roku PCC AG mialo 684 mln Euro przychodu i 12,8 mln Euro zysku, zatrudnialo 2771 osob - z czego w Niemczech tylko 104. ZAT zatrudniaja okolo 2500 osob, wiec prawie polowa ze wszystkich pracownikow PCC bedzie z Tarnowa. Przychod za zeszly rok szacowany jest na 820 mln Euro. Azoty w 2004 roku zarobily 52 mln PLN, co liczac po obecnym kursie Euro jest okolo 13-14 mln Euro. W 2005 roku ZAT - przychody okolo 1,2 mld PLN - okolo 315 mln Euro i zysk okolo 85 mln PLN - 22 mln Euro. ZAT bede najwieksza spolka w PCC, tylko nie wiem czy PCC nie porywa sie z motyka na slonce i czy udzwignie ciezar przejecia Azotow

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2006) Nie ciesz sie Koti :
Związki zawodowe w niemieckich firmach są jeszcze silniejsze niż w polskich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2006) Zabłocie :
Ten Sikora to musi być niezły gość, skoro tak bardzo nienawidzą go UBeckie pomioty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-03-2006) ptaszek :
a ptasia grypa szaleje. a ptaszków Ci u nas w azotach nie brakuje...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-03-2006) Koti :
To czekam niecierpliwie aż związki pokażą swoją siłę w niemieckiej prywatnej firmie PCC Azoty SA. Aż podskoczą i zaczną wydawać gniewne pomruki w spółce giełdowej gdzie każdy news z firmy ma BEZPOŚREDNIE przełożenie na wartość akcji. No, Andrzejku, fikniesz do Preussnera ? Podskakiwać do Maciejczyka to potrafiły nawet wyleniałe koty Lucy B. , że o Sikorze nie wspomnę. Wiśniewski chciał ich przytemperować to sobie nagrabił. Preussner sobie po prostu NIE DA.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-03-2006) staszek :
Jak wam źle to dopuście do rządzenia Aleksandra Grada. On tak sprywatyzuje Azoty, że przestaną istnieć. Wiemy co zrobił z woj. tarnowskim

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl