To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  25 lat TNT - pierwsze Kino Teatralne    -   14/3/2006
Pierwszy wieczór kina teatralnego w restauracji Bombay Music mamy już za sobą. Niezbyt szczęśliwie zbiegł się w czasie z tym, co zawsze krytykowaliśmy – czyli z szeregiem innych imprez. Przy okazji projekcji filmu „Ulica” z 1989 roku gościliśmy prezydenta Mieczysława Bienia, tarnowskiego radnego i historyka Antoniego Sypka, artystę Jacka Kucabę, dziennikarza Temi i Radia Maks Krzysztofa Borowca i Rafała Rzeźnikiewicza („Anaconda”).

Ogloszenie

Punktem wyjścia dla teatralno – filmowego wieczoru była prezentacja pewnego zdarzenia ulicznego, zrealizowanego w czasie, kiedy to Wałową jeździły jeszcze samochody. Stąd też i dobór gości – Wałowa stała się deptakiem dzięki inicjatywie Mieczysława Bienia, zaś film rejestrował wówcza Krzysztof Borowiec. Antoniego Sypka również nie trzeba przedstawiać – znakomity gawędziarz i historyk, z którym TNT zdarzało się współpracować zaprowadził nas na spacer w przeszłość. Celowo zaprosiliśmy również Jacka Kucabę – autora „Ławeczki poetów” i wkrótce rozpoczynającego swoją działalność „Targu Słów”; zarazem człowieka – artystę, niezbyt oszczędzanego przez media (w tym i przez niżej podpisanego), za to jednego z tych niewielu aktywnych ludzi, którym wciąż „chce się chcieć”, przez co, jak powiedział jeden urzędnik – „odbiera innym ludziom chleb”, realizując swoje projekty za pieniądze sponsorów.
Porozmawialiśmy także z Rafałam Rzeźnikiewiczem, jako że jego i Anacondy muzyka, podejmowane w tekstach tematy jakoś nam się wpisywały w konwencję naszej „ulicy”. W roli gościa „zadebiutował” ponadto Tomasz A. Żak, twórca TNT, reżyser i dyrektor artystyczny teatru.

Podczas wieczoru próbowaliśmy dyskutować o sztuce, o kondycji artysty i kondycji odbiorcy kulturalnej oferty w naszym mieście właśnie. Mieście – jak każde średniej wielkości, zabytkowe miasto – z kompleksami i pretensjami; ośrodku, w którym mieszkają ludzie mający coś do powiedzenia i zaprezentowania w sensie intelektualnym czy artystycznym w różnych dziedzinach sztuki, choć niekoniecznie ich nazwiska czyta się na pierwszych stronach gazet. Czy zatem jest tak jak w odczytanym przeze mnie panu prezydentowi wierszu „Prowincja” E. Gryza (drukowanym kiedyś w naszych „Intuicjach”)? Oceńcie sami (zamieszczam fragment):

„(...) prowincja – tu każdy jest ważny / gotowy do obrażania się na rzeczy / tak małe jak sandałowy kurz / najleprzyszch z zazdrości / wdeptują w bagno / tu nic nie robi się bezinteresownie / i za pieniądze nie robią też nic (....) / wiem – z takich miast jak moje / składa się Polska”...

Zaglądając to w przeszłość, to w przyszłość Teatru Nie Teraz, w poprzednim odcinku pisaliśmy o ludziach którzy ten teatr tworzyli. Dziś piszę o spektaklach. TNT obecnie koncentruje się na pracy warsztatowej, związanej z projektami i programami m.in. Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży – zamiarem jest tu pobudzenie do większej, twórczej aktywności młodych ludzi w niewielkich środowiskach. Obok najnowszego „Rybowicza, czyli głowy pełnej lalek” i „Liczby Aniołów”, TNT jest autorem kilkanastu premier scenicznych i kilku spektakli ulicznych i muzycznych (w tym jeden złożony z własnych ballad i songów) oraz jednego spektaklu - projektu, zrealizowanego we współpracy z innymi zespołami teatralnymi. Warto wspomnieć „Butelki” (1981), „Między wierszami wierszy” (1983) – spektakl – interpretację poezji Leszka Szarugi, „Europę po deszczu”, „Odlot” (1991 i 1994) – na podstawie poezji i prozy Jana Rybowicza i „Piano” (1996). TNT jest również autorem czterech interdyscyplinarnych zdarzeń plenerowych mających wspólny tytuł, „Próba Wyobraźni”. Powstawały one zawsze w rezultacie cyklu zajęć warsztatowych z grupami ochotników – „Pożegnanie” i „Ulica” (1989), „Dom” (1990), które zrealizowano w Tarnowie oraz „Miasteczko” (1992) w Tuchowie, we współpracy z brytyjsko-holenderskim zespołem „The Theatre of Small Marcies”. Kontynuacją tego typu działań były „Kwiaty” (realizacja w Dąbrowie Tarnowskiej i okolicach) oraz „Drugie Kwiaty” - dwa projekty (z 1997 i 2000 roku) powstałe we współpracy z „Theatre OX” z Singapuru. Końcówka roku 2002 przyniosła kolejne spotkanie z artystami z Azji („In Source Theatre”) i możliwość wymiany doświadczeń i pracy warsztatowej w Polsce. Projekt zakończył się wspólnymi pokazami w Tarnowie i Tuchowie.
Wśród prowadzonych niemal co roku wypraw, TNT szczególnie ceni sobie dwie, które stworzono wspólnie z twórcami z Ukrainy. Pierwsza – „Tichsze” (1992), swe narodziny zawdzięcza okolicom Kalwarii Pacławskiej, położonej na przedgórzu Bieszczadów. Drugą wyprawę, „Ikonostas” (1993), zrealizowano na Ukrainie, głównie w Tarnopolu, ale także w innych miejscach dawnego polskiego Podola. Ciekawym doświadczeniem była również ubiegłoroczna wizyta w „Mekce” teatrów offowych, czyli we włoskiej Pontederze, gdzie Teatr gościł na zaproszenie Ośrodka im. T. Richardsa i J. Grotowskiego.
Przygotowane w ostatnich latach premiery to „Na etapie” (2000), „Europolis” (2002), „Liczba Aniołów” (2004) i „Rybowicz, czyli głowa pełna lalek” (2005). TNT był gościem najważniejszych polskich festiwali teatralnych, m.in.: Krakowskich Reminiscencji, Łódzkich Spotkań Teatralnych, Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze, Festiwalu „Malta” w Poznaniu, Festiwalu „Wyjście z cienia” w Gdańsku. Stowarzyszenie TNT jest również autorem i organizatorem dwóch edycji Spotkań Teatrów Innych w Tarnowie oraz współautorem Spotkań Teatrów Obrzeży w Zakopanem w Galerii Władysława Hasiora, a od śmierci Mistrza usiłuje tę ideę kontynuować.

Już dziś zapraszamy na kolejny wieczór „kina teatralnego” TNT – wkrótce podamy jego dokładny termin. Na najbliższe spotkanie roboczo przymierzamy „Spotkania Teatrów Innych” – zaprezentujemy wybór materiałów filmowych z dwóch edycji festiwalu zorganizowanego przez Teatr Nie Teraz w roku 1990 i 1991. Tematem wiodącym będzie prowincja, jako miejsce kultowe dla różnorodnej twórczości.

Jednocześnie zapraszam do wysłuchania drugiej części opowieści Tomasza A. Żaka. Wykorzystałem w niej nagrania audio z prób i spektakli. (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 11:10:01
IP          : 3.15.229.113
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html