Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Forum dla przedsiębiorców    -   28/3/2006
Po raz szósty Małopolskie Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych organizuje Forum Gospodarcze Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W czwartek, 30 marca w sali konferencyjnej MUW tematem wiodącym będzie m.in. wykorzystanie środków unijnych w latach ubiegłych i finansowe perspektywy na lata 2007 – 2013, rozwój obszarów wiejskich dzięki Inicjatywie Wspólnotowej Leader oraz działanie partnerstwa publiczno – prywatnego na przykładzie Funduszu Norweskiego.

Ogloszenie

Najpoważniejszym problemem w pozyskiwaniu środków z unijnych funduszy i programów przez przedsiębiorców są skomplikowane procedury, będące w gruncie rzeczy dziełem już nawet nie unijnych, a rodzimych biurokratów. Spada liczba wniosków składanych przez małych i średnich przedsiębiorców, zniechęconych procedurami i bezskutecznością dotychczasowych, kosztownych i czasochłonnych działań przygotowawczych, odbywających się w wirtualnej sferze papieru.
Tymczasem w następnych latach pula możliwych do wykorzystania środków może być jeszcze większa – tym samym spodziewać się można, że jeszcze bardziej wzrośnie pula środków nie wykorzystanych. Również w przypadku programów dotyczących obszarów wiejskich, gro środków pochłaniają rozmaite agendy, pośredniczące „agencje”, analizy, doradztwa i szkolenia. O niektórych tego rodzaju problemach mówią poseł Aleksander Grad, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Forum / posłuchaj rozmowy (((mp3))) / i zaangażowany w polsko – norweskie przedsięwzięcia Jan Ożga / posłuchaj (((mp3))) /. Konkretnych przykładem takich przedsiewzięć może być Fundusz Norweski i działania prowadzone w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego przez firmę Nera Networks w Norwegii. Dzięki tym doświadczeniom wkrótce na terenie powiatu dąbrowskiego uruchomiona zostanie sieć szerokopasmowego dostępu do internetu i 5 tysięcy mieszkańców powiatu będzie mogło rozmawiać ze sobą przez telefon za darmo. Również w tego typu projektach pieniądze mogą przepaść dzięki rodzimej biurokracji; jak stwierdza Jan Ożga, wobec oczekiwanych przez Norwegów kilku stron dokumentacji, polscy urzędnicy znacznie „poszli do przodu” i dawno przyznane środki od roku czekają na przekazanie.

Program Forum:
10:00 – Powitanie
10:15–11:45 - Panel pierwszy: Polska i region wobec wyzwań obecnej i nowej perspektywy finansowej. Prowadzący: Adam Leszkiewicz, dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Wystąpienia:
- „Strategia i założenia Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2007 – 2013” – Jacek Woźniak, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej UMWM
- „Uproszczenia procedur oraz praktyczne wykorzystanie funduszy strukturalnych w Polsce w latach 2004 – 2006 oraz propozycje zmian w latach 2007 – 2013” – Dariusz Szewczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
- „Doświadczenia Regionalnej Instytucji Finansującej – proponowane kierunki zmian oraz zastosowanie ich w funkcjonowaniu RIF” – Marzena Piszczek prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
Dyskusja, przerwa
11:45 – konferencja prasowa
12:00 – 13:00 – Panel drugi: Fundusz Norweski przykładem udanego pozyskiwania funduszy na zasadzie partnerstwa. Prowadząca: Urszula Gacek, Senator RP, wiceprzewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum.
Wystąpienia:
- „Mechanizm Finansowy EOG dziś i w przyszłości” – Jon Age Oyslebo, Radca Ambasady Królestwa Norwegii
- „Przykłady działań realizowanych w ramach parterstwa publiczno – prywatego realizowanych przez Nera Networks w Norwegii – Helge Rune Skaar
- „Fundusz Poręczeń Unijnych” – Stanisław Wolnik, przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego
Dyskusja
13:00-14:30 – Panel trzeci: Inicjatywa Leader – partnerstwo jako nowe podejście do obszarów wiejskich. Prowadzący: Bolesław Łączyński, delegat do Małopolskiej Izby Rolniczej.
Wystąpienia:
- „Inicjatywa Leader Plus w Polsce” – Urszula Budzich-Szukała, dyrektor Biura Programów Wiejskich Fundacji „Fundusz Współpracy”
- „Aktualna oferta Banku Gospodarki Żywnościowej” – Paweł Drwal, naczelnik Wydziału Współpracy z Klientami BGŻ S.A.
- „Inicjatywa Leader w latach 2007 – 2013 ze szczególnym uwzględnieniem tematyki projektów oraz zadań Lokalnych Grup Działania” – Krzysztof Kwatera, ekspert Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich
- „Małopolski Pomysł na Leader’a” – Leszek Nowicki, prezez Małopolskiego Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Tarnowie
Dyskusja.
Impreza towarzysząca: Warsztaty Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – „Inkubatory oraz centra transferu technologii – wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw” (sala nr 127, II piętro, informacje: www.tarr.tarnow.pl).

Organizatorom Forum pozostaje życzyć, by liczba uczestniczących w nim przedsiębiorców była przynajmniej równa liczbie urzędników.
Zapraszamy do wzięcia udziału w Forum w imieniu organizatorów i własnym, portal jest bowiem jednym z partnerów medialnych przedsięwzięcia.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(28-03-2006) keris :
pic na wodę...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2006) free :
Już po raz 6 pan Grad pasożytuje na podatnikach i namawia do tego innych bo niczym innym nie są te wszystkie "fundusze". Taki to jest słynny łże-lyberalizm PO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2006) J.O.? :
Panie Janku... nie wstyd troszkę?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2006) zoolog :
Olek Grad - wstrętny gad !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2006) the observer :
Cóż za piekne zdjecie znajduje się na stronie www.tarnow.pl, Poseł Grad obok Prezydeny Bień...czyżby zawiązała się mała przyjaźń obu panów...albo nawet koalicja na dobre i na złe...chyba tylko na złe...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl