To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kwiecień w MBP   -   01/4/2006
W świadomości wielu tarnowian, Miejska Biblioteka Publiczna funkcjonuje jedynie jako sieć „punktów bibliotecznych”. Tymczasem MBP prowadzi szeroką działalność kulturalną i wydawniczą – w jej oddziałach odbywają się wernisaże, spotkania autorów, działają kluby; nie brak także specjalnych zajęć dla najmłodszych. Najbardziej znanym przedsięwzięciem jest oczywiście współorganizowany z Teatrem im. L. Solskiego i Muzeum Okręgowym „Salon Poezji” w Ratuszu. W kwietniu, oprócz Salonu czekać nas będzie m.in. kilka wystaw – w tym ekspozycja poświęcona „polskiemu Edisonowi” Janowi Szczepanikowi.

Ogloszenie

W uroczystości związane z pierwszą rocznicą śmierci Ojca Świętego wpisuje się wystawa materiałów ilustracyjnych i tekstowych Jan Paweł II Wielki , przygotowana przez Filię nr 12 przy ulicy Klikowskiej. W „Galerii Niebieskiej” (ul. Krakowska 4) wciąż oglądać można także wystawę „… za horyzontem marzeń” , na którą składa się malarstwo, rysunek i grafika Lidii Połeć, studentki piątego roku Akademii im. J. Długosza w Częstochowie. Z kolei w „Galerii Plastycznej” przy Filii Nr 8 (ul. Traugutta 1) przez cały kwiecień czynna jest wystawa „Ślady Kultury Żydowskiej w Małopolsce” , będąca plonem konkursu fotograficznego zorganizowanego przez tarnowski oddział PTTK. Jeszcze inna, pokonkursowa ekspozycja czynna w tym miesiącu to „Krasnoludki są na świecie” – w „Galerii Na Piętrze” – Filia nr 2, ul. Gumniska 25, gdzie obejrzeć można prace kilkuset dzieci i młodzieży z Tarnowa i regionu.

Wśród klubów działających we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, warto zauważyć Dyskusyjny Klub Książki Mówionej Polskiego Związku Niewidomych; inwalidzi wzroku korzystają z Filii nr 12 przy ul. Klikowskiej 6, w której znajduje się wypożyczalnia kaset książki mówionej. W ramach Klubu, w siedzibie PZN przy ul. Piłsudskiego 24, w każdy pierwszy wtorek miesiąca odbywają się spotkania czytelników połączone z prelekcjami literacko – historycznymi; corocznie roku organizowana jest także kolejna edycja małopolskiego konkursu literackiego. Tym razem, zaplanowane na 4 kwietnia o godzinie 10:00 (w PZN) spotkanie, poświęcone będzie życiu i twórczości Romana Brandstaettera (03.01.1906 – 28.09.1987) – katolickiego pisarza, poety, dramaturga i tłumacza, który urodził się w Tarnowie i tu uczęszczał do szkół.

O tym, że rok 2006 ogłoszony został w naszym mieście Rokiem Szczepanika , przypomina wystawa tekstowo – fotograficzna, przygotowana w 80-tą rocznicę śmierci tarnowskiego wynalazcy w Czytelni Naukowej przy Krakowskiej 4. Wystawa czynna jest już teraz, choć jej oficjalne otwarcie nastąpić ma 5 kwietnia o godzinie 12:00; wtedy to wykład na temat „polskiego Edisona” wygłosi mgr Urszula Szuster. W kwietniu przypada także Dzień Pamięci Ofiar Katynia . Obok Klubu Inteligencji Katolickiej, pamięć o przeszłości z natury rzeczy pielęgnuje także Biblioteka – ukrywany przez lata akt ludobójstwa na polskich oficerach i urzędnikach przypomniany zostanie 13 kwietnia wystawą tekstowo – fotograficzną o tematyce łagrowej „By czas nie zaćmił i niepamięć…” (Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4).

MBP stara się kształtować swoją ofertę dla różnych grup odbiorców – stąd też własne kluby literackie mają zarówno ludzie starsi, jak i młodzież. I tak w Filii nr 13 przy ul. Starodąbrowskiej funkcjonuje Klub Literacki „13” , w którym spotykają się emeryci. 20 kwietnia o godzinie 16:00, z okazji Światowego Dnia Zdrowia gościem „13” będzie tarnowski bioenergoterapeuta Krzysztof Smalarz.
Swoje własne propozycje ma także Grupa Młodych Autorów” , którą opiekuje się tarnowski poeta Zbigniew Mirosławski. Raz w miesiącu odbywają się warsztaty poetyckie i każdy, kto pisze wiersze lub małe utwory prozatorskie, może przyjść na spotkanie, pokazać swoją twórczość i…. zostać członkiem Grupy. Młodzi twórcy zamieszczają swe utwory w cyklicznym piśmie wydawanym przez Bibliotekę pt. „ASPIRACJE. Magazyn literacki młodych”. Ponadto MBP wydaje indywidualne tomiki poetyckie poszczególnych członków Grupy. Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia, 21 kwietnia o godzinie 16:00 w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Staszica 6 odbędzie się kolejne spotkanie „GMA”.

W kwietniu (23-go o godzinie 11-tej) w miejskim Ratuszu czeka nas XXVII Tarnowski Salon Poezji , współorganizowany przez MBP i niezmiennie cieszący się ogromnym powodzeniem. Tradycyjnie kolejnym Salonom towarzyszy „Galeria jednego obrazu”. Dzień później, 24 kwietnia o 18:00 w Czytelni Naukowej przy ul. Krakowskiej odbędzie się wernisaż i spotkanie z Jerzym Napieraczem; wybrane prace krakowskiego artysty można było obejrzeć w ubiegłym roku w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej – biblioteka przygotowała wówczas ekspozycję „Ekslibrisy Mickiewiczowskie.” W Tarnowie zobaczymy wystawę zatytułowaną Kobieta w ekslibrisie .

Natomiast przestrzenią ostatniej, kwietniowej wystawy stanie się „Galeria 13” w Filii nr 13 przy ul. Starodąbroskiej 4; 27 kwietnia, o godzinie 16:00 odbędzie się wystawa gobelinów Aleksandry Zuby – Benn oraz prac jej uczniów z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Tarnowskiej artystki specjalnie przedstawiać nie trzeba – jej prace oglądać można w wydanym niedawno przez BWA zbiorowym wydawnictwie „Sztuk 4”. Pani Aleksandra studiowała na PWSSP w Poznaniu, uzyskując dyplom z gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz; w roku 1987 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Wielokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Sympozjach Sztuki Włókna; od 2000 roku była wykładowcą w Narodowym Centrum Kultury – obecnie Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Akademia Łucznica” w dziedzinie tkaniny artystycznej i papieru ręcznie czerpanego (warsztaty dla terapeutów). W dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych, także poza granicami kraju oraz liczne nagrody, w tym kilkukrotnie zdobyte na Salonie Jesiennym ZPAP Galerii BWA w Tarnowie i Nagrodę im. Agnieszki Sienkiewicz na XXIV Międzynarodowej Wystawie Poplenerowej „Warsztat Tkacki – Kowary ‘97” w Jeleniej Górze.

Działalność MBP obejmuje także organizowane na zamówienie prelekcje i wykłady – takie jak cykl dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Język zwierciadłem duszy” (Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6), prelekcje tematyczne dotyczące dziejów książki oraz historii ilustracji książkowej, w oparciu o własne zbiory (Oddział Starych Druków i Książki XIX-wiecznej, ul. Krakowska), wykłady na temat historii Biblioteki, źródeł informacji o książce, internetu, zbiorów i katalogów (Dział Informacyjno – Wydawniczy). Szczegółowe informacje dotyczące prelekcji uzyskać można pod numerami telefonów dostępnymi na stronie internetowej MBP.

Interesująco prezentują się ponadto wydawnictwa własne, oferowane w MBP przy ul. Krakowskiej. Należą do nich: dwa tomy „Ocalić od zapomnienia – Patroni tarnowskich ulic”, „Tarnowskie Kalendarium”, obejmujące okres od VIII wieku do 2004 roku, „Bibliografia Miasta Tarnowa 2001 – 2002” oraz „Bibliografia Miasta Tarnowa 1997 – 2000” (na płycie CD-ROM), „Słownik Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” – elektroniczna wersja XIX-wiecznego dzieła w 16 tomach na 16 płytach CD-ROM, „Pogoń” – tygodnik polityczny i ekonomiczno – społeczny 1881 – 1914 (części I, II, III, IV na płytach CD-ROM), „Unia” – dwutygodnik ekonomiczno – społeczny 1882 – 1888 na płycie CD-ROM, „Tarnów i jego okolice w legendach”, wspomniane wcześniej „ASPIRACJE. Magazyn literacki młodych” – pismo Grupy Młodych Autorów i tomik poezji Dariusza Romanowskiego „Cokoły moich wzruszeń”.

Osobną sferę działalności Biblioteki stanowią propozycje dla dzieci i młodzieży. I tak na przykład, do 15 maja dostarczać można prace na konkurs literacki „O dawnym Tarnowie babcia, dziadek ci opowie”. Konkurs skierowany jest do młodzieży klas V i VI szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej – jego zadaniem jest przedstawienie w formie opowiadania codziennego życia, zwyczajów lub ważnych wydarzeń dotyczących miasta, które pozostały w pamięci starszego pokolenia. Organizatorem jest Filia nr 18 przy ulicy Romanowicza 38. W kilku oddziałach działają także „Biblioteczne przedszkola”. I tak „Kącik Kubusia Puchatka” w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Staszica proponuje w każdą sobotę, w godzinach od 13:00 do 14:00 teatrzyk kukiełkowy, bajeczne zabawy przy muzyce, zagadki i konkursy pod hasłem „jedzie, jedzie ciuchciobajka ,czyli dziecięce podróże po literaturze”. W Filii nr 18 przy ul. Romanowicza 38 znajduje się „Kącik Misia Uszatka” – w czwartki od 13:00 do 14:00 odbywa się teatrzyk kukiełkowy „Alicja w Krainie Czarów”. Filia nr 13 przy ul. Starodąbrowskiej 4 w każdy czwartek, w godzinach od 13:00 do 14:00 prowadzi „Kącik Krasnoludków”, a w nim zajęcia literacko – plastyczne „Gromadka Misia Uszatka”.

Szczegółowe informacje na temat działalności MBP im. J. Słowackiego – ul. Krakowska 4: tel. 014/ 688-80-20; 688-80-21, tel/fax 688-80-22, e-mail: mbp@biblioteka.tarman.pl, strona biblioteki: http://www.biblioteka.tarman.pl

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 22:54:49
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html