To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pegazem po Tarnowie   -   11/4/2006
Ponieważ Wielkanoc tuż, tuż, więc nadszedł czas tradycyjnych przedświątecznych porządków i najprzeróżniejszych wiosennych iluminacji. Tak w sferze ducha, jak i materii. W tych dniach większość dziatwy szkolnej uczęszcza na rekolekcje, a mniejszość wagaruje lub randkuje. Niektórzy dorośli pracują, inni spacerują albo myją okna. A tzw. elity, zdziesiątkowane przez wolnorynkową gospodarkę i kulturalnie sponiewierane, próbują się ratować paląc panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Ponieważ bliżej nam z Pegazem do inżynierii duchowej niż materialnej, stąd nasze kulturalne gorzkie żale zaczynamy od kruchty, aby poprzez refleksję nad tym, czy mózg może być domem duszy, dotrzeć do drzewa wiadomości dobrych i złych. Ale dość tajemnic, pora wyruszyć w drogę, i oby nie była to Droga Krzyżowa, bo wokół sami internetowi oprawcy, a Szymon Cyrenejczyk wyjechał szukać pracy za granicę.

Ogloszenie
>

Żeby pozostać w klimacie najpierw zajrzeliśmy do mieszczącego się niejako na zapleczu Katedry najstarszego w Polsce Muzeum Diecezjalnego. Ponieważ bywamy tam niezwykle rzadko, za co pokutnie bijemy się w piersi, przypominamy, że założył je w roku 1888 ówczesny rektor Seminarium Duchownego Ks. Józefa Bąba. Początkowo mieściło się ono w budynku seminaryjnym, następnie w okresie międzywojennym w Ratuszu miejskim, zaś obecnie mieści się w zabytkowych kamieniczkach z wieku XVI.. Kompleks muzealnych budynków tworzą: dawna Akademiola - tak nazywano pierwszą tarnowską szkołę, ponieważ była filią Uniwersytetu Krakowskiego; Dom Mikołajowski - który wybudował w r. 1524 mieszczanin tarnowski Jan Mikołajowski a zamieszkiwał go rektor wspomnianej Akademioli; oraz Dom Mansjonariuszy oraz Scholasteria.  

Najważniejszy dział zbiorów Muzeum stanowią zabytki sztuki cechowej - gotyckiej rzeźby i malarstwa. Drugi, co do ważności dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne /ornaty, kapy, itp./ od czasów średniowiecza aż po wiek XIX. Tarnowskie Muzeum posiada także dział sztuki ludowej, oraz obrazy malarzy polskich m.in.. Jacka Malczewskiego, Vlastimila Hofmana, Kazimierza Sichulskiego, Wojciecha Weissa, a także zbiory porcelany i zegarów.

I oto teraz, z okazji pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła Wielkiego, otwarto tam interesującą wystawę medalierską. Już sam jej tytuł „Pontyfikat Jana Pawła II w medalach watykańskich”, mówi właściwie o niej wszystko. Na ekspozycję składają się 24 okolicznościowe medale wybite z okazji kolejnych lat pontyfikatu naszego papieża. Wprawdzie papież Wojtyła zasiadał na papieskim tronie 26 lat, ale w roku 2000 z racji Roku Świętego nie podróżował, a w 2005 ze względu na pogarszający się stan zdrowia nie odbyła się żadna pielgrzymka – stąd brak dwóch medali.
Wybierany każdorazowo poprzez konkurs projekt medalu stanowił dla artysty nie lada wyróżnienie, był przez cały rok papieskiej posługi prestiżowym souvenirem wręczanym m.in. gościom specjalnym Watykanu. A przywiózł je stamtąd nasz biskup ordynariusz Wiktor Skworc, który zdecydował, że po zamknięciu wystawy 19 maja cała kolekcja trafi do Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. Wyjątkowym suplementem do tej unikatowej wystawy jest oryginalny ornat, w którym nasz papież celebrował uroczystą Eucharystię na tarnowskich Falklandach 10 czerwca 1987 roku.

Uduchowieni papieską rocznicą i wielkopostną medytacją naukowcy z kilku polskich uczelni zebrali się w ubiegłym tygodniu w Tarnowie na sesji naukowej, podczas której debatowali na temat wzajemnych relacji umysłu i religii. Organizatorem tej kolejnej burzy mózgów byli pospołu biskup tarnowski i starosta powiatu tarnowskiego. To już szóste takie spotkanie, mające pokazać, że codzienne życie jest mocno związane z religią, i że obie te sfery wcale się nie wykluczają, a wprost przeciwnie nierzadko się uzupełniają. Utytułowani prelegenci, profesorowie: Stanisław Judycki z KUL, Ryszard Tadeusiewicz z AGH, Ewa Nęcka z UJ i salezjanin Jacek Prusak dyskutowali o człowieku i jego wyobrażeniach Boga, a także o tym, jak umysł ludzki przybliża nas do zrozumienia duszy. Z perspektywy psychologicznej – mówił ojciec Jacek Prusak – obraz Boga należy do istotnych i najbardziej podstawowych kategorii pojęciowych w każdej religii. Definiując postać Boga w psychologii podkreśla się, że idea Boga stanowi element wiedzy osobistej człowieka. W swoim wywodzie przedstawił istotne zależności pomiędzy uwarunkowaniami rodzinnymi, a obrazem siebie i obrazem Boga, podkreślając demonizowanie obrazów Boga i znaczenie psychologicznych teorii dla teologii.
Z kolei prof. Tadeusiewicz zastanawiał się czy sztuczne sieci neuronowe, będące modelem ludzkiego intelektu, przybliżają nas do naukowego zrozumienia fenomenu duszy. Mimo fundamentalnej nierozpoznawalności kwestii wchodzących w obszar wiary metodami naukowymi – dowodził – ludzi ustawicznie nurtuje chęć uchylenia rąbka tajemnicy duszy metodami wywodzącymi się z nauk przyrodniczych i ścisłych. Najbardziej „zuchwały” krok w tym zakresie uczynił znakomity polski matematyk Józef Hoene – Wroński twierdząc, że stworzył wzór matematyczny opisujący istotę Boga i dzieła kreacji Wszechświata. Odkrycie biologicznych podstaw intelektu w konkretnych strukturach mózgu skłoniło niektórych ludzi do sytuowania tam duszy, oczywiście w rozumieniu teologicznym. Ta nader interesująca i wielce pouczająca wymiana poglądów, jakiej byliśmy świadkami oczywiście nie rozwiała wszystkich tych metafizycznych wątpliwości Tak, więc, nadal otwartym pozostaje pytanie, czy mózg rzeczywiście jest domem duszy?

Wychodząc z sali konferencyjnej przy Al. Solidarności, anim się spodziewał, jakiego newsa ma dla mnie mój parzystokopytny przyjaciel. Otóż, okazuje się, że dwa największe tarnowskie festiwale filmowe postanowiły przyznać w tym roku swoje główne nagrody temu samemu twórcy… /!/. Żeby nie było nieporozumień, mistrz Andrzej Wajda, bo o niego w tym wypadku chodzi, będąc już laureatem niezliczonej ilości różnych nagród z Oscarem włącznie, jak najbardziej zasługuje i na te nasze, tarnowskie. Tylko, dlaczego w odstępie zaledwie kilku tygodni, organizatorzy ogłaszają wszem i wobec swoje, takie same decyzje? Przypadek, czy celowe działanie? Gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać pierwszeństwo Stowarzyszeniu Akademickiemu „Tratwa”, które od sześciu lat, w grudniu organizuje Festiwal Filmowy „Vitae Walor”, każdorazowo przyznając wybitnym twórcom nagrody za całokształt twórczości. Otóż, w marcu na stronach internetowych diecezji tarnowskiej, bo to w rzeczywistości duszpasterstwo akademickie przygotowuje festiwal, ukazał się oficjalny anons organizatorów V.V., że w tym roku tę prestiżową nagrodę otrzyma Andrzej Wajda. Natomiast kilka dni temu Tarnowskie Centrum Kultury, organizator 20 Tarnowskiej Nagrody Filmowej, poinformowało również za pośrednictwem Internetu, że tegoroczną majową edycję imprezy uświetni swoją obecnością także Andrzej Wajda, który odbierze podobną nagrodę za całokształt twórczości. Którą z nagród wybierze, a raczej odbierze osobiście Andrzej Wajda przekonamy się już wkrótce. Być może stary mistrz pofatyguje się do Tarnowa dwukrotnie i w ten dubeltowy sposób uczci swoje przypadające w tym roku 80 urodziny. A może by tak wcześniej dyrektorzy obu festiwali: Anna Grygiel i Jerzy Świtek zakopali topór wojenny i połamali się wielkanocnym jajeczkiem? Bo w przeciwnym razie pozostanie im już tylko stanąć w turniejowe szranki na tzw. Sąd Boży!

Ryszard Zaprzałka
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, April 22, 2024 08:44:30
IP     : 44.197.231.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html