To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  CZWARTY ek stra FILM - kolejny seans i konkurs   -   12/4/2006
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną, pojedynczą, projekcję w ramach popularnego cyklu "CZWARTY ek stra FILM". Tym razem, 20 kwietnia o godzinie 18.15 na ekranie kina Marzenie zobaczymy znakomity film pt. „Good Night, and Good Luck” (premiera światowa – wrzesień 2005 r.) George`a Clooney`a, który jest nie tylko jego reżyserem, ale także i współscenarzystą. Film jest opowieścią o nadużyciach epoki tzw. maccarthyzmu w USA, jego przesłanie odbierane jest jednak również jako komentarz do współczesnych zagrożeń demokracji i wolności słowa. Dwa bezpłatne zaproszenia na poświąteczny czwartkowy seans powędrują do inTARnautów - zwycięzców mini-konkursu fimowego.

Ogloszenie
>

George Clooney - człowiek znany przede wszystkim z serialu „Ostry dyżur” przeszedł długą drogę w swojej karierze od ról serialowych po główne role kinowe, bywa reżyserem i producentem wykonawczym. Założył wspólnie ze Stevenem Soderberghiem firmę producencką Section Eight, która wyprodukowała, m.in. „Ocean`s Eleven: Ryzykowna gra”, „Ocean`s Twelve: Dogrywka”, „Niebezpieczny umysł”, „Obłęd”.
Jako reżyser, Clooney zadebiutował filmem „Niebezpieczny umysł” w roku 2002 r. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia aktorskie i reżyserskie ma na swoim koncie takie filmowe hity, jak: „Peacemaker”, „Batman i Robin”, „Szczęśliwy dzień”, „Od zmierzchu do świtu”. W jego późniejszym dorobku aktorskim znalazły się: „Ocean`s Eleven: Ryzykowna gra”, „Ocenan`s Twelve: Dogrywka”, „Złoto pustyni”oraz „Co z oczu to z serca”.
George Clooney, jako syn dziennikarza i absolwent dziennikarstwa na bieżąco stara się reagować na aktualną sytuację społeczną i ekonomiczną Stanów Zjednoczonych. Tym razem sięga do lat 50 – tych Ameryki, kiedy trwało tzw. „polowanie na komunistyczne czarownice”, zapoczątkowane przez dwóch senatorów: Patrick`a McCarrana i Joseph`a R. McCartthy`ego, którzy powołali w roku 1950 specjalną komisję Senatu, mającą badać powiązania członków rządu z komunistami. Bardzo szybko działania tejże komisji objęły m.in. dziennikarzy, naukowców, środowiska twórcze.

Bohaterem, „Good Night, and Good Luck” jest legenda amerykańskiej telewizji – Edward R. Murrow – dziennikarz telewizyjnej stacji NBC, który odważył się publicznie skrytykować antykomunistyczną politykę, w swoim dokumentalnym programie informacyjnym SEE IT NOW, oglądanym przez wielomilionową publiczność, siedzącą przed ekranami telewizorów. Biografia Murrow`a nie jest typową biografią filmową; dla reżysera prywatne życie bohaterów nie miało znaczenia. Ważne natomiast stało się pokazanie telewizji tamtych czasów, w momencie, gdy raczkujące dopiero dziennikarstwo telewizyjne uświadomiło sobie swoją potęgę, a także ciążącą na nim odpowiedzialność. „Good Night, and Good Luck” wykracza zatem poza sferę obyczajowości i staje się pretekstem do rozważań na temat dzisiejszej telewizji i jej roli w życiu człowieka.
Dzieło Clooney`a jest ciekawe nie tylko ze względu na treść i przesłanie, jego urok tkwi w czarno – białym obrazie. Taki sposób kręcenia pozwala na niezauważalne łączenie materiałów archiwalnych z nakręconymi współcześnie. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż senatora McCarthy`ego „gra” on sam. Twórcy zdecydowali się przedstawić senatora za pomocą oryginalnych fragmentów wystąpień telewizyjnych.
Wspaniałą kreację aktorską stworzył na planie filmowym David Strathairn, wcielający się w charyzmatyczną postać Edwarda R. Murrow`a.
David ukończywszy Williams College rozpoczął karierę filmową, z początku grając u szkolnego kolegi Johna Saylesa`a, m.in. w „Matewan”, „Passion Fish”. W swojej karierze aktorskiej pracował z różnymi reżyserami hollywoodzkimi, takimi jak, np. Sydney Pollack („Firma”), Tim Robbins („Bob Roberts”), Curtis Hanson („Tajemnice Los Angeles). W filmach zagrał, m.in. u boku Meryl Streep w “Dzikiej rzece”, Sigourney Weaver i Julianne Moore w “Mapie świata”. Odtwórca głównej roli w „Good Night, and Good Luck” jest także aktorem teatralnym i na swoim koncie ma liczne role teatralne, np. w „Salome”z Alem Pacino.
Ten najgłośniejszy film George`a Clooney`a nominowany był w b.r. do Złotych Globów w czterech kategoriach, uhonorowany został na festiwalu w Wenecji w 3 kategoriach, otrzymał też Nagrodę Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej (FIPRESCI) i Nagrodę Specjalna za Filmowy Wkład w Ochronę Praw Człowieka
Z kolei przez Europejską Akademię Filmową został uznany za Najlepszy Film Nieeuropejski, a Członkowie Stowarzyszenia amerykańskich producentów przyznali producentom filmu nagrodę Stanley Kramer Award – przyznawaną filmowcom, podejmującym trudne i prowokacyjne tematy społeczne. Doceniony został także przez dziennikarzy i krytyków. Dodatkową rekomendacją „Good Night, and Good Luck” są opinie zamieszczone na łamach prasy, zwracające uwagę na aktualność jego przesłania. W recenzjach zwraca się uwagę, że i dziś obserwować można zagrozenia wynikające z aprobowania podobnego widzenia rzeczywistości, jaką proponował senator McCarthy. Komunizm został dziś tylko zastąpiony terroryzmem. Polscy recenzenci zwracają też uwagę na aktualność przesłania filmu w odniesieniu do niechęci wyrażanej raz po raz pod adresem mediów przez polityków ugrupowania, które przejęło właśnie władzę oraz ich pomysłów powołania instytucji kontrolujących wolność tych mediów.

Na zwycięzców ogłaszanego właśnie mini-konkursu filmowego czekają dwa podwójne bezpłatne zaproszenia na w/w film. Wystarczy, że podacie tytuły choć dwóch innych filmów traktujących o epoce maccarthyzmu w USA. Zaproszenia rozlosujemy w środę 19 kwietnia po godzinie 14.00 wśród osób, które nadeślą nam prawidłowe odpowiedzi na adres: konkursy@intarnet.pl. Listy powinny zawierać w temacie wiadomości tytuł filmu oraz ewentualny tel. kontaktowy. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej oraz sposobie jej odebrania niezwłocznie, drogą elektroniczną.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, May 18, 2024 06:32:53
IP     : 3.230.154.90
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html