To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Muzyka odnaleziona po raz 13.    -   13/4/2006
Zbliża się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej, organizowany przez Teresę Kaban i Henryka Błażeja; na wspólne przedsięwzięcie Agencji Inter-Art i Fundacji Muzycznej w Tarnowie składają się koncerty, odbywające się obecnie w szesnastu miastach na terenie kraju. Zarazem jest to jedyny tego rodzaju festiwal na świecie, prezentujący zapomniane utwory kompozytorów polskich i obcych. Trzynasta edycja startuje już 1 maja.

Ogloszenie

Festiwal Muzyki Odnalezionej jest dziełem Teresy Kaban (fortepian) i Henryka Błażeja (flet), koncertujących w całej Europie, prowadzących w Tarnowie Ogólnopolskie Seminaria Pedagogiki Instrumentalnej oraz mistrzowskie lekcje i kursy fortepianowe i fletowe w Londynie, Worcester, Glasgow i w USA (Kalifornia). Swego czasu o duecie tym swoje uznanie wyraził sam Yehudi Menuhin. Tarnowskich muzyków oraz wiolonczelistę Wolfganga Mayera, czyli Trio "Inter-Art" usłyszymy też w ramach tegorocznego Festiwalu 20 maja w sali Lustrzanej (w programie W.A. Mozart i C.M. Weber).
Festiwal jest okazją do wysłuchania mniej znanych, bądź zupełnie zapomnianych utworów kameralnych i symfonicznych, których zapisy nutowe przeleżały w pałacach, klasztorach bądź muzeach dziesiątki, a nawet setki lat. W minionych wiekach bywało bowiem i tak, że tworzona na zamówienie kompozycja zawierała klauzulę, w myśl której, po „premierowym” wykonaniu, utwór nie mógł być wykonywany przez kolejne trzydzieści, czy pięćdziesiąt lat. Ten czas wystarczał, by o dziele zupełnie zapominano…

W dniach od 1 do 25 maja wysłuchać będzie można dziewiętnastu koncertów w szesnastu miastach w kraju, w wykonaniu artystów z Włoch, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Węgier, Ukrainy i Polski. W naszym mieście czekają nas cztery koncerty – 4 maja w Ratuszu, 7 maja w kościele w Mościcach oraz 14 i 20 maja w Sali Lustrzanej; melomani mogą wybrać się także do Zamku w Dębnie (14 maja) , Brzeska (3 maja), Nowego Sącza czy Wieliczki. Usłyszymy zatem m.in.: niedawno odnalezione utwory F. Mendelssohna – Bartholdy’ego, w wykonaniu włoskiego pianisty Roberto Proseda, podelektujemy się muzyką włoską, węgierską i angielską doby renesansu w duecie Szakacs Ildiko (sopran) i Konya Istvan (lutnia), czy wysłuchamy koncertu w wykonaniu wyjątkowo rzadko spotykanego duetu organów (Karel Hiner) i puzonu (Bretislav Kotriba).
Szczegółowy harmonogram koncertów zamieszczony został na stronie organizatora: kliknij tutaj.

Współorganizatorami Festiwalu są lokalne władze miasta Tarnowa, Konsulat Generalny Austrii w Krakowie, Czeskie Centrum w Warszawie, Instytut Włoski w Krakowie oraz Instytut Węgierski w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Teresą Kaban i Henrykiem Błażejem : (((mp3))) .

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, March 22, 2023 12:25:42
IP     : 3.238.250.73
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html