To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Energia ze śmieci    -   14/4/2006
Mija właśnie pierwszy rok funkcjonowania instalacji pochłaniającej gaz wysypiskowy, powstający w wyniku fermentacji składowanych odpadów organicznych na terenie Składowiska Odpadów Komunalnych w Tarnowie – Krzyżu. Miasto Tarnów zarobiło ponad 80 tysięcy złotych z tytułu wytworzonej w ten sposób energii (biogazu). Zgodnie z umową zawartą z użytkownikiem instalacji – firmą Hydropol – jest to 15% zysku firmy. Każdego miesiąca wytwarzanych jest ponad 200 tysięcy kilowatogodzin energii.

Ogloszenie

Decyzja, aby całą instalację wybudowała i użytkowała firma, zapadła na początku obecnej dekady; propozycja, by to gmina wzięła kredyt i rozpoczęła budowę - wydawała się zbyt ryzykowna. Jerzy Woliński, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa koszt takiej inwestycji szacuje na kilka milionów złotych.
Ostatecznie urządzenia odgazowujące i elektrownię postawiła firma Hydropol, która eksploatować ma pokłady biogazu przez ponad dwadzieścia lat – w marcu minął pierwszy rok funkcjonowania instalacji. Ta zaś składa się z 31 studni odgazowujących, stacji zbiorczej biogazu, stacji ssawo-dmuchawy, elektrowni gazowej (2 agregaty prądotwórcze o mocy ok. 400 kW każdy) oraz pochodni do spalania niewykorzystanego biogazu. Wszystko jest sterowane za pomocą systemu komputerowego. Każdego miesiąca instalacja wykorzystuje ponad milion metrów sześciennych biogazu, z którego wytwarza ponad 200 tysięcy KWh. Na mocy umowy z użytkownikiem instalacji - firmą Hydropol - miasto otrzymuje 15% zysków ze sprzedaży energii. Jak dotąd magistrat zarobił w ten sposób 80 tysięcy złotych. Pierwotnie spodziewano się większych zysków, jednak trudno było precyzyjnie oszacować wydajność „złoża”; eksploatowany trzeci sektor składowany jest już od ponad dwudziestu lat i dopiero młodsze sektory powinny okazać się bardziej wydajne. Zdaniem Jerzego Wolińskiego, inwestycja powinna zwrócić się za 8 – 9 lat, choć na to pytanie bardziej precyzyjnej odpowiedzi może udzielić jedynie firma Hydropol. –Dla nas to była słuszna decyzja, praktycznie nie ponieśliśmy żadnych realnych kosztów – mówi.
Nie bez znaczenia jest tu także korzyść dla środowiska naturalnego oraz dla samych mieszkańców.

Posłuchaj, co na ten temat mówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa, Jerzy Woliński: (((mp3))) .

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, March 22, 2023 13:01:26
IP     : 3.238.250.73
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html