To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pochwalić się przodkiem    -   15/4/2006
„Działo się roku…” – tego rodzaju zapisów nie spotka się już w księgach tarnowskiego Urzędu Stanu Cywilnego, choć piszący te słowa miał okazję widzieć takie dokumenty znajdujące się jeszcze w użyciu. Najstarsze księgi spoczywają w Archiwum Państwowym, jednak i te, użytkowane wciąż w USC mają zabytkowy charakter. Podobnie jak w ubiegłym, tak i w tym roku, dwieście z nich oddano do renowacji. Tymczasem coraz częściej do tarnowskiego USC docierają prośby o sprawdzenie, kim byli tarnowscy przodkowie obywateli Izraela, USA, Niemiec, Austrii, czy Anglii. Również w przypadku obywateli polskich można już mówić o swoistej modzie na poszukiwanie drzew genealogicznych - informuje Krystian Krawczyk, kierownik USC.

Ogloszenie

Ponad stuletnie czasem księgi otrzymają m.in. w wyniku prac renowacyjnyvh nową oprawę – dzięki temu za sześć – siedem lat tarnowskiemu USC uda się odświeżyć zasoby i zapobiec dalszemu niszczeniu używanych dokumentów. Wśród nich znajdują się księgi metrykalne, kościelne, pisane jeszcze piórem, po łacinie. W odróżnieniu od rejestracji świeckiej, od daty urodzin ważniejsza była tu data chrztu. Co ciekawe, dawniej niekoniecznie pisano za to świadków zawieranych małżeństw.
Posłuchaj rozmowy z Krystianem Krawczykiem, kierownikiem USC w Tarnowie (((mp3)))

Tymczasem obywatele Izraela, USA, Niemiec czy Anglii coraz częściej zwracają się do tarnowskiego USC z prośbą o pomoc w sprawdzeniu, kim byli ich przodkowie. Także mieszkańcy naszego miasta zaczynają interesować się swoimi korzeniami. Moda na szukanie drzew genealogicznych wynika z bardzo różnorodnych pobudek; częstokroć zajmują się tym wyspecjalizowane firmy.
Odnaleźć swoich przodków czy krewnych pragnie coraz więcej osób – próśb o pomoc w tej sprawie napływa około dziesięciu miesięcznie. W przeważającej mierze dotyczą one obywateli USA i Izraela - osób, które w okresie przed-, lub powojennym uciekły z Polski. Częstokroć podawane informacje niezbyt konkretnie precyzują poszukiwaną osobę, a znajomość samego nazwiska może okazać się niewystarczająca. Zainteresowanie własnymi korzeniami daje się zauważyć także wśród polskich obywateli. Generalnie widać tu dwa nurty – czysto osobisty, gdy ktoś chce po prostu poznać własnych przodków lud odnaleźć wśród nich osoby utytułowane herbem – i nurt dotyczący spraw majątkowych. W przypadku Tarnowa bowiem, podobnie jak i w przypadku wielu innych polskich miast, znaczna część kamienic i nieruchomości należała do osób pochodzenia izraelickiego i prowadzone poszukiwania związane są docelowo z późniejszym ubieganiem się o odzyskanie mienia.
Odtwarzaniem drzew genealogicznych zajmują się również wyspecjalizowane firmy, mające wypracowane procedury – zdaniem Krystiana Krawczyka, kierownika USC w Tarnowie, to właśnie one mogą okazać się najskuteczniejsze, szczególnie jeśli zależy nam na czasie lub dysponujemy skąpą ilością różnorodnych informacji. Jednak USC to nie jedyne „źródło” wiedzy – sto lat po zamknięciu, księgi trafiają do Archiwum Państwowego (w naszym mieście znajduje się ono przy ul. Chemicznej); w Urzędzie Stanu Cywilnego znajdują się jedynie dokumenty od roku 1906, księgi kościelne z lat 1890 – 1945 oraz księgi izraelickie do roku 1941. Posłuchaj rozmowy z kierownikiem USC w Tarnowie : (((mp3)))

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, March 22, 2023 13:04:45
IP     : 3.238.250.73
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html