Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wielka Sobota - Wigilia Paschalna   -   15/4/2006
Decyzją Biskupa Tarnowskiego już dziś wieczorem w całej diecezji rozebrzmią dzwony rezurekcyjne. Wigilia Paschalna, która we wszystkich tarnnowskich kościołach po raz pierwszy od dawna rozpocznie się o tej samej godzinie (21:00), jest dla katolików świętem wszyst­kich świąt, uroczystością nad wszystki­mi uroczystościami. Jest szczytem Tri­duum Paschalnego - trzech dni przeży­wania najważniejszych wydarzeń, które stanowią fundament naszej wiary.

Ogloszenie
>

Jest ona kluczem do zrozumienia wszystkie­go, co się działo, co się dzieje i co będzie się działo. Jest celebracją wydarzenia unikalnego jak żadne inne, które odmienia człowieka i świat. Nie ma takich słów, które potrafiłyby oddać w pełni znaczenie tego wydarzenia. Wszystkie są zbyt małe, aby je objąć.
Wigilia Paschalna nie jest jedynie przypomnieniem wydarzenia. Ona jest tym wydarzeniem. W celebracji litur­gicznej ono się rzeczywiście dzieje, albo­wiem w liturgii jest zawsze „dziś”.
W Wigilii Paschalnej odnawiamy do­świadczenie tajemnicy Kościoła, do któ­rego weszliśmy przez bramę chrztu św. Przypominając sobie o miłosnym Bo­żym planie zbawienia, wchodząc w jego historię - dotykamy rzeczy najbardziej przyszłych, trwając w oczekiwaniu przyjścia Pana.


Obrzęd światła

Z ciemności do światła. Z grzechu do łaski. Ze śmierci do życia. To wszyst­ko ma wyrazić obrzęd, który rozpoczy­na świętowanie Paschy. Prosta symboli­ka przedstawia w skrócie tajemnicę od­kupieńczej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tak jak ogień - Chrystus oświeca, ogrzewa i oczyszcza.

Paschał

To duża świeca z wosku. Jest ona zapa­lana od poświęconego ognia i uroczyście wnoszona do ciemnego kościoła. Symbo­lizuje Chrystusa Zmartwychwstałego ­światłość świata, znak nadziei na wieki. Wyryty na nim krzyż oznacza odkupieńczą śmierć Chrystusa. Pięć otworów to symbole Jego zbawczych ran, a pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu oznacza panowanie nad czasem. Po zakończeniu okresu wielkanocnego paschał stawia się obok chrzcielnicy. To od niego zapala się świece przy chrzcie dziecka, jako znak jego włączenia przez chrzest do Mistycz­nego Ciała Chrystusa - Kościoła.

Exsultet

Starożytny hymn chrześcijan. W róż­nych formach znany od IV wieku. To jed­na z najpiękniejszych modlitw Kościoła. Pochwała paschału symbolizującego Chrystusa. Podkreśla ciągłość historii zbawienia, której ukoronowaniem jest przynoszące ra­dość wszystkim wydarzenie paschalne.

Liturgia Słowa

W rozbudowanej Liturgii Słowa Wigi­lii Paschalnej słyszymy opowieść o dzia­łaniu Boga dla ratowania człowieka. Wy­bór siedmiu czytań stanowi główne punkty scenariusza podjętego przez Bo­ga, który nazywamy planem zbawienia. Pomimo ludzkich występków, buntów, przeciwstawiania się Bogu, Pan nigdy go nie zaniechał, ale wypełnił, posyłając na świat swojego Syna Jednorodzonego. Symbolika kryje się także w liczbie „sie­dem". Siedem to trzy plus cztery. Trzy to liczba Boga, a cztery to liczba świata. Ra­zem daje siedem i oznacza przymierze.

Liturgia chrzcielna

Na liturgię chrzcielną Wigilii Pas­chalnej składają się cztery elementy: Litania do Wszystkich Świętych, błogo­sławieństwo wody chrzcielnej, chrzest i bierzmowanie (jeśli są kandydaci) oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Chrzest jest bramą. To w tym sakra­mencie zostaliśmy zanurzeni w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, aby w Nim powstać do nowego życia. W chwili chrztu zaciągnęliśmy pewne zo­bowiązania i złożyliśmy (zazwyczaj czy­nią to rodzice dziecka) zobowiązania: wia­ry i wyrzeczenia się zła. W Wielką Sobotę jest czas, aby do tych przyrzeczeń wrócić i je odnowić.

Liturgia Eucharystyczna

To ostatnia i zarazem szczytowa część liturgii Wigilii Paschalnej. War­to zaznaczyć, że nie jest to Msza św. Wielkiej Soboty, ale Niedzieli Zmartwychwstania. Pełna radości, bo w sposób najdoskonalszy urzeczy­wistnia Paschę Pana.

Procesja rezurekcyjna

Procesja rezurekcyjna jest uroczy­stym ogłoszeniem prawdy o Zmar­twychwstaniu Pańskim, manifestacją wiary chrześcijan - na wzór kobiet, które po doświadczeniu pustego gro­bu poszły ogłosić tę wieść uczniom. Procesja jest też symbolem wędrówki Nowego Ludu Bożego razem ze swo­im Panem do ojczyzny niebieskiej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 13)Dodaj komentarz
(15-04-2006) tom :
a ja nie rozumiem dlaczego nie moze byc rezurekcji wczesnym rankiem. biskupowi sie zachcialo jednolitosci...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-04-2006) pisanty :
Malo kto to rozumie ;/ Pojmuje, ze chodzi o to by nie zaczynac zbyt wczesnie liturgii Wigilii Paschalnej. Ale procesja rezurekcyjna moze byc spokojnie wczesnym niedzielnym rankiem. Tarnowianie bardzo licznie w takich procesjach uczestniczyli do tej pory. No zal, zal.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-04-2006) Adrian Podsiadło :
A ja mam wrażenie, że biskup coś nakazał swoim podwładnym, oni zrobili swoje, a on później podpisał i sam nie wiedział chyba co podpisuje... Beznadzieja !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-04-2006) tom :
milo, ze sa ludzie, ktorzy mysla podobnie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2006) M.Antoniusz :
Biskup musi sobie odpowiedzieć na pytanie: co Kościół i ja jako katolik zyskałem z tego, że Jego Eminencja zlikwidował Msze Św. Rezurekcyjną? Ja osobiście czuje się przez tą likwidacje uboższy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2006) M.Antoniusz :
Przypominam także, że tradycja porannych Rezurekcji ma 200-letnie korzenie. Prymas Tysiąclecia, S.Wyszyński, kiedy Rezurekcje zostały włączone do Kościoła Powszechnego i opisane przez Sobór Watykański II "wywalczył" dla Polski dyspenzje na obchodzenie jej wczesnym rankiem. Poza tym, zgodnie z zaleceniami Vaticanum II Rezurekcje powinny być nie tylko po zmroku, ale także po północy, a na dokładke powinny być oddzielone od obchodów Wielkiej Soboty. W praktyce możemy mówić o wypełnieniu tylko wymogu "po zmroku", bo Rezurekcja zlała się całkowicie z Wigilią Paschalną Wielkiej Soboty i w większości miejsc (jeśli nie wszędzie) nie zaczęła się po 24-tej. Nie wspomne juz o tym, że wielu wiernych po jednokrotnym obejściu kościoła kieruje się do domu. Oczywiście można powiedzieć, że nie powinni tego robić, ale z drugiej strony o tym też trzeba pomyśleć... Konkludując, zmiane oceniam bardzo krytycznie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2006) Flaherty :
A wiecie gdzie naszą opinię ma Biskup?? W... To chodzi o czystę lenistwo w parafiach proboszczom sie nie chce ruszyć czterech liter rano wiec przedłużają sobie wieczór sobotni i maja wolny poranek.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2006) świętujący :
Czy to ,że do tej pory uczestniczyliśmy w rezurekcji po wschodzie słońca bylo jakimś bałwochwalstwem,bo tak to zabrzmiało z odczytanej w zeszłym tygodniu decyzji ks.biskupa( " niedopuszczalne jest ,by uroczystość rezurekcyjna odbywała się o poranku").Trudno zrozumieć!WWesołych Świąt!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-04-2006) Piotr :
"Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, Wychodzi z grobu, dnia trzeciego z rana." tzn... wychodził z rana... teraz czeka nas zmiana słów pieśni... hehehe...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-04-2006) Wyzwawca Zmartwychwstałego :
Macie zal do biskupa Skworca za to, że wykonuje zalecenia Stolicy Apostolskiej. Oby wiecej w Polsce było takich odważnych biskupow, którzy nie boją sie wprowadzać słowa w czyn. W grudniu Episkopat sie tylko przeleciał do Rzymu podotykać sobie Benedykta XVI. Bp Skworc jako jeden z nielicznych wzial sobie do serca zalecenia Kongregacji Kultu Bożego i napisał proboszczom, że Wigilia Paschalna ma sie odbywać po zmroku i nie może być oderwana od rezurekcji. Za to, że jest posłuszny Papieżowi dostaje baty? Wyjmijcie belkę ze swoich oczu, przejrzyjcie i wtedy oceniajcie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-04-2006) Zniesmaczony zmianą :
Widać biskup za bardzo wziął sobie do serca zalecenia Watykanu, zapomniał bowiem, że Watykan zaleca także poszanowanie inkulturowości czyli szacunek dla lokalnej tradycji, a jakiekolwiek zmiany radzi wprowadzać stopniowo!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-04-2006) krasnal :
W mojej parafii od kilku lat rezurekcja odbywa sie wieczorem i od tego czasu uczestniczy w niej wiecej wiernych niz gdy odbywala sie rano.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-04-2006) Adonis :
A u nas odwrotnie a to znaczy, że powinien być wybór tak jak jest w Krakowie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947