To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Carewicz" w MFK   -   25/4/2006
Mościcka Fundacja Kultury zaprasza w dniu 11 maja 2006 roku (czwartek) o godzinie 18.00 na operetkę „Carewicz” Franza Lehara w wykonaniu artystów Opery Śląskiej w Bytomiu, w reżyserii Wiesława Ochmana. Cena biletu na to dwuipółgodzinne widowisko wynosi 50 złotych.

Ogloszenie
>

"Carewicz" to historia wielkiej miłości uwikłanej w dworskie intrygi i poddanej próbie politycznych nacisków.
Muzyka Lehára oscyluje pomiędzy tęskną słowiańszczyzną a gorącymi melodiami neapolitańskimi , zmieściła także wszystko to, co wówczas w Europie tańczono. Najpiękniejsze i najpopularniejsze melodie to melancholijna pieśń „Nad Wołgą, na warcie... oraz miłosny duet Soni i Carewicza „Tylko Ciebie mam” . Mamy nadzieję, że bytomska inscenizacja realizowana przez tak znakomitych artystów również przejdzie do historii, jako dzieło ciekawe, piękne i oryginalne.
W spektaklu wystąpią: soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Serafina.

Libretto tej operetki w III aktach oparto na motywach sztuki Gabrieli Zapolskiej pod tym samym tytułem.
. Sztukę Zapolskiej Carewicz obejrzał Lehar w Wiedniu (1917) i zafrapował go temat. Zamówił libretto, lecz do napisania Carewicza zabrał się dopiero po 10 latach, w czasie których skomponował szereg innych utworów. Libretto, zatrzymując motywy sztuki, zmienia wiele jej szczegółów, przede wszystkim przenosi akcję w lata póżniejsze. U Zapolskiej Carewiczem był najstarszy syn Piotra Wielkiego, Aleksander (1690-1718), u Lehara - bliżej nieokreślony następca tronu carskiego pod koniec XIX w. Muzyka Lehara, oscylując między tęskną słowiańszczyzną a gorącymi melodiami neapolitańskimi, zmieściła także i wszystko to, co wówczas w Europie tańczono: tango, bostona, fokstrota, one-step.
Spośród znanych wykonawców warto wspomnieć w tych rolach Jana Kiepurę i Martę Eggerth (Wiedeń 1958) oraz Wiesława Ochmana i Teresę Stratas (film TV w RFN; 1974). Z wersji filmowych - Carewicza z 1954 (RFN), z Sonją Zieman. Libretto do tego przepięknego romansu przetłumaczyła na nowo Krystyna Chudowolska.

Bilety na spektakl w cenie 50 zł do nabycia w Mościckiej Fundacji Kultury (pok.21), rezerwacje przyjmowane są pod nr tel. 014 633 46 21.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 09:21:32
IP     : 52.90.49.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html