To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Pegazem po Tarnowie   -   29/4/2006
Przemierzając od schyłku ubiegłego wieku kulturalne szlaki grodu Leliwitów, te oficjalne i te nieco zapomniane, wydawało nam się, że nie kryje on już przed nami żadnych większych tajemnic, a tymczasem okazuje się, że niekoniecznie. Uzmysłowił nam to ostatnio opublikowany raport o stanie miasta w roku 2005. Wprawdzie, jakie ono jest, każdy widzi, nie mniej dobrze jest poznać oficjalne dane, chociażby w celach para naukowo - porównawczych. Tym bardziej, że i w tym roku dzieje się w naszym miasteczku sporo. Równo za tydzień Tarnów stanie się na tydzień filmową stolicą Polski, bowiem 7 maja rozpoczyna się jeden z najstarszych w Polsce festiwali X Muzy, a mianowicie Tarnowska Nagroda Filmowa. Jej dwudziesta, jubileuszowa edycja, tradycyjnie przygotowana przez Tarnowskie Centrum Kultury zapowiada się w tym roku wyjątkowo atrakcyjnie. Ale filmowo robi się nie tylko w stolicy naszego powiatu, ale i nieco z dala od niej, a dzieje sie tak za sprawą wywodzącego się z Tarnowa Marcina Hycnara, jeszcze studenta warszawskiej Akademii Teatralnej, a już odnoszącego sukcesy aktora.

Ogloszenie

O pieniądzach było w poprzednim Pegazie, więc teraz odkryjemy nieco inne, statystyczne, oblicze Tarnowa, stanowiące również o jego kulturalnym statusie. Upubliczniony właśnie raport zawiera szczegółowe dane dotyczące m.in.ochrony zdrowia, kultury, edukacji, gospodarki komunalnej, inwestycji i finansów. Dowiedzieć się z niego można także, ile dokładnie mieszkańców liczy nasze miasto. Otóż, jest nas dokładnie 118 tysięcy, w tym posiadających tzw. stały meldunek 116 tysięcy, z których nowe dowody posiada 55,5 tysiąca mieszkańców. Nieco mniej, bo tylko, a może aż – biorąc pod uwagę stan naszych dróg i portfeli, mamy samochodów, zarejestrowanych jest ich w Tarnowie 43 292, do kierowania których zdobyło w ubiegłym roku uprawnienia 8,5 tysiąca Tarnowian. Niestety brak w cytowanym dokumencie danych o kulturze jazdy naszych kierowców. Za to „kulturalnych” danych jest tam całkiem sporo. I tak, w mieście działa 81 szkół i innych placówek oświatowych. W 1122 oddziałach kształci się blisko 30 tysięcy uczniów, których edukuje i wychowuje 2746 nauczycieli. Z różnym skutkiem, bowiem w pogotowiu opiekuńczym znalazło schronienie aż 107 dzieci. Ale są też i pozytywne strony tego procesu, w ubiegłym roku prezydent wręczył 80 stypendiów najzdolniejszym uczniom. Nieźle, przynajmniej, jeśli chodzi wychowanie przez sztukę wygląda przedstawiona w raporcie statystyka kulturalna. We flagowym okręcie naszej kultury, czyli tarnowskim teatrze zagrano w ubiegłym roku 241 spektakli, które obejrzało 25 tysięcy widzów. Dano 8 premier i pokazano 24 przedstawienia teatrów spoza Tarnowa. Nawiasem mówiąc te gościnne występy miały głównie miejsce podczas Festiwalu Komedii TALIA. Wcześniej i później odbywały się one mniej, niż sporadycznie, a szkoda, bo model teatru impresaryjnego wydaje się być najwłaściwszym w mieście powiatowym średniej wielkości, jakim jest Tarnów. Raport milczy o innych grupach teatralnych działających w naszym mieście, które także, co prawda raczej tylko symbolicznie, i tylko sporadycznie, bywają dotowane przez magistrat. Ale są wyraźnie obecne w kulturalnym pejzażu miasta, odnosząc również sukcesy w kraju i poza jego granicami. Takim teatrem jest m.in. obchodzący w tym roku okrągły jubileusz 25 – lecia nieprzerwanej działalności Teatr Nie Teraz, który przez większość swej historii był bezdomnym, a i teraz mając od kilku lat stały adres w Moscicach, nie jest pewien swojej lokalowej przyszłości.

Z pozostałych przybytków kultury Galeria Miejska BWA zorganizowała 39 wernisaży, a Miejska Biblioteka Publiczna wypożyczyła 357 tysięcy książek, przy 34 tysiącach zarejestrowanych czytelników. Cytowany dokument milczy o ilości wernisażowych gości, jak również w kwestii nieoddanych pozycji bibliotecznych. Za to „kochana” szczególnie przez zmotoryzowanych mieszkańców Tarnowa Straż Miejska interweniowała ponad 15 tysięcy razy, nakładając m.in. ponad 3 tysiące mandatów na łączną kwotę 270 tysięcy złotych. Ten niemały wszak zastrzyk finansowy nie uchronił miasta przed wpadnięciem w kolejną czarną dziurę budżetową. Jak z raportu wynika dochody miasta w ubiegłym roku wyniosły, bagatela, 294 miliony, podczas gdy wydatki ponad 314 milionów, co zaowocowało kolejną pożyczką na sumę 43 milionów. Nie trzeba być Balcerowiczem, żeby wiedzieć, iz spłacanie poprzednich pożyczek zaciąganiem następnych, to droga donikąd. Być może, dlatego radni na ostatniej sesji tarnowskiej Rady Miasta nie udzielili prezydentowi M. Bieniowi absolutorium za ubiegły rok jego rządów.

Onże sam, będąc u schyłku drugiej już, aczkolwiek nie kolejnej, prezydenckiej kadencji postanowił pokazać ludzką twarz piastowanego przez siebie urzędu i zafundował swojemu potencjalnemu elektoratowi darmowe filmowe igrzyska. Mowa o 20 TNF, na projekcje, której wejść będzie mógł każdy wpłacając do kasy miasta, pardon kina „Marzenia” symboliczną złotówkę. To chyba jedyna takiej rangi impreza filmowa w Polsce, na którą stać będzie dosłownie każdego. A organizatorzy postanowili pójść na całość i godnie uczcić 20 urodziny imprezy. O tym, co nas widzów czeka poinformowała szczegółowo na specjalnej konferencji prasowej w TCK, dyrektor festiwalu Anna Gygiel, w towarzystwie m.in. dyrektora TCK Tomasza Kapturkiewicza oraz znanego krakowskiego dziennikarza filmowego Jerzego Armaty. I tak, w konkursie zaprezentowanych zostanie łącznie 13 filmów, w tym dwie przedpremiery, które oceniać będzie potrójne jury: młodzieżowe, profesjonalne /przewodzić mu będzie Malgorzata Szumowska/ i publiczności. Obok tradycyjnie już przyznawanych nagród – statuetek Maszkarona i Leliwity, po raz pierwszy wręczona zostanie nagroda im. Jana Szczepanika, którą za całokształt twórczości otrzymać ma Andrzej Wajda. Niestety, jej wręczenie nastąpi dopiero w trakcie Dni Tarnowa, bowiem wcześniej mistrz nie może gościć w Tarnowie. Pewnym novum będą także koncerty muzyki filmowej i projekcje plenerowe, które odbywać się będą wieczorami na tarnowskim Rynku, organizatorzy zapowiadają przygotowanie ponad 400 miejsc siedzących. Jak na prawdziwy festiwal przystało na Tarnów spłynie istna mgławica aktorsko – reżyserskich gwiazd, z Krzysztofem Krauze, Wojtkiem Smarzowskim, Janem Nowickim, Izabelą Cywinską, Jolantą Fraszynską, Zbigniewem Zamachowskim, Piotrem Trzaskalskim, i Jerzym Skolimowskim na czele. Będzie całe mnóstwo imprez towarzyszących i interesujących spotkań w klubie festiwalowym. Po raz pierwszy też nowe kierownictwo TCK i TNF postarało się o naprawdę profesjonalnie przygotowaną stronę w Internecie, gdzie znaleźć można całe kompendium wiedzy na temat festiwalu. Ale dość tych zachwytów, nie chwalmy dnia przed zachodem, aby nie zapeszyć.

Podobnie rzecz ma się z młodym tarnowskim talentem, na który trzeba chuchać i dmuchać, ale z umiarem, aby nie zagłaskać świetnie się zapowiadającego aktorskiego kota na śmierć. Mowa o studencie IV roku Akademii Teatralnej w Warszawi Marcinie Hycnarze, który swoją aktorską karierę zaczynał w wieku 12 lat na deskach tarnowskiej sceny. Debiutował w Solskim grając tytułowego Małego Księcia, w musicalu zrealizowanym na kanwie tego przedstawienia i cieszącym się dużym zainteresowaniem młodej publiczności. Później była pierwsza płyta i pierwsze scenariusze, uzupełniane nauką tańca i gry na gitarze, pływania i jazdy na nartach tudzież koniach.
Tak wyedukowany wyruszył Marcin Hycnar z Tarnowa na podbój stolicy. Studiując jeszcze na wydziale aktorskim zdążył już zagrać wiele świetnych ról teatralnych na scenach Teatru Narodowego, Polskiego i Buffo, a także w tak znanych produkcjach telewizyjnych, jak „Boża podszewka II” Izabeli Cywińskiej, czy znakomitym serialu „Na dobre i na złe”. Zaś ostatnio bardzo wyraźnie potwierdził swoją przynależność do młodej aktorskiej czołówki polskiego teatru, filmu i telewizji. Mianowicie podczas XXIV Festiwalu Szkol Teatralnych Teatralnych Łodzi – najbardziej prestiżowej imprezy polskiego szkolnictwa artystycznego – zdobył Grand Prix, za „wybitną osobowość sceniczną”, pozostawiając w pobitym polu ponad stu konkurentów z całej Polski. A nagroda ta uruchomiła prawdziwą lawinę innych: wyróżnień „za najbardziej organiczną grę aktorska”, i nagród łódzkich dziennikarzy „grosz na szczęście”, publiczności dla najbardziej elektryzującego aktora, Szkoły Reduta Berlin, młodych recenzentów i gazety festiwalowej „Tupot”. Swoją prywatną nagrodę przyznał mu sam Jan Machulski, który do wręczanej studolarówki dołączył proroczą sentencję: bądź orłem, nie zniżaj lotu. Zaś jeden z krytyków powiedział o Marcinie Hycnarze po prostu – trzeba zapamiętać to nazwisko. My w Tarnowie na pewno go nie zapomnimy i zachowamy we wdzięcznej pamięci, zapraszając do odwiedzenia starych kątów. Na TNF pewnie już nie zdąży przyjechać, ale może wpadnie na „Talię” i… zagra gościnnie. Czego państwu i sobie życzymy.

Ryszard Zaprzałka
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, March 22, 2023 12:17:25
IP     : 3.238.250.73
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html