To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Rusza Tarnowska Nagroda Filmowa, bądź na otwarciu !   -   06/5/2006
Już jutro, w niedzielę 7 maja o godzinie 17:00, od uroczystego koncertu muzyki filmowej Wojciecha Kilara w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz wręczenia nagród Laureatom 19 TNF, rozpocznie się 20 Jubileuszowy Festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa. Impreza organizowana dziś przez Tarnowskie Centrum Kultury, głównie w kinie "Marzenie" rozpoczęta zostanie w Sali Widowiskowej MFK, w sali która jeszcze jako sala ówczesnego kina "Kosmos" pamięta pierwsze edycje festiwalu ... Mamy dwa podwójne zaproszenia dla inTARnautów na niedzielny Koncert Otwarcia 20 TNF !

Ogloszenie

Aby otrzymać zaproszenie należy podać minimum 2 tytuły filmów, do których muzykę napisał Wojciech Kilar, odpowiedź opatrzyć w tytule wiadomości hasłem KILAR, pod odpowiedzią podpisać się imieniem i nazwiskiem, podając również nr tel. kontaktowego a następnie nadesłać e-maila na adres: konkursy@intarnet.pl. Szczęśliwych zwycięzców wylosujemy w niedzielę o godzinie 11:30 i niezwłocznie poinformujemy o wygranej oraz sposobie jej odbioru. ZAPRASZAMY !!!

W kinie polskim dużo się dzieje

My wszyscy, którzy pamiętamy dawną świetność polskiego kina, jego wielkie sezony, nigdy nie tracimy wpojonego nam kiedyś filmowego patriotyzmu. Nie przestajemy wierzyć, że nasze kino znów będzie w centrum kulturalnej uwagi. Myślę, że Tarnowska Nagroda Filmowa, przyznawana od lat 20, jest wyrazem takiej wiary.
Wymyślono tę nagrodę "ku pokrzepieniu serc", w czasach marazmu po stanie wojennym. Po 1989 kino polskie nie odzyskało już dawnej roli, ani poczucia ważności. Jak powiedział Kieślowski w początku lat 90., podczas głośnej dyskusji z Wimem Wendersem na festiwalu berlińskim, "myśmy mieli cenzurę polityczną, a wy macie cenzurę ekonomiczną, która jest jeszcze gorsza." Dlaczego gorsza? Bo w zmaganiach filmowców z dawną, peerelowską władzą, chodziło o jakieś wartości, a tu chodzi już tylko o pieniądze, o box office. Jednak wydaje się, że pesymizm Kieślowskiego nie był do końca uzasadniony. Z kinem artystycznym dzieją się ostatnio w Europie ciekawe rzeczy. Po pierwsze, zyskuje coraz większą widownię. Niesamowitą popularność zyskują festiwale filmowe, te wielkie i te małe, zdobywające wielotysięczną widownię. Po drugie, rośnie sieć kin studyjnych. Po trzecie, jest wielki run młodych na kino. W Polsce młodzi reżyserzy, zwłaszcza ci, co przeszli przez Szkołę Wajdy, zaczynają działać solidarnie, tworzyć własne zespoły filmowe, na wzór tych dawnych.
Wojcieszek z "Doskonałym popołudniem" podobał się na Forum, towarzyszącym Berlinale. Kilka polskich filmów, z "Moim Nikiforem" Krzysztofa Krauze na czele, objeżdża świat, wszędzie zbierając nagrody. Dwa nowe polskie filmy, Sławomira Fabickiego i Adama Guzińskiego, będą w tym roku w Cannes. Barański z "Parę osób, mały czas", został na pniu zakontraktowany do Karlovych Varów (choć wciąż nie ma dystrybutora krajowego!). Ciekawi mnie festiwalowy los najmocniejszego, jak dotąd, polskiego filmu tego sezonu, "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego, w każdym razie ten film-spowiedź ma na liście aktualnych przebojów kinowych trzecie miejsce, przed Woodym Allenem. Powstanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zmieniło sytuację naszego kina. Od tej chwili zyskuje ono swojego promotora, nie będzie już tylko wynikiem przypadkowej gry interesów między producentami i telewizją. Jaki był tamten rok - zobaczymy w Tarnowie. Jaki będzie ten rok - zobaczymy w Gdyni. W każdym razie warto spojrzeć na kino polskie z życzliwością. Nie wstydzić się go, nie powtarzać za inżynierem Mamoniem: bo w kinie polskim...to nic się nie dzieje. Bo dzieje się dużo.

Tadeusz Sobolewski
"Gazeta Wyborcza"
3 maja 2006


Z okazji jubileuszu festiwal będzie miał wyjątkowy charakter, a Tarnów na kilka dni stanie się niekwestionowaną filmową stolicą Polski. Tarnowskie Centrum Kultury zadbało aby program tegorocznej edycji był wyjątkowo bogaty i atrakcyjny.
Szczegółowy program festiwalu i imprez mu towarzyszących znajdziecie tutaj
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, December 9, 2023 04:36:40
IP     : 3.238.180.174
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html