To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   20 Tarnowska Nagroda Filmowa zakończona    -   14/5/2006
W sobotni wieczór w kinie Marzenie zakończona została dwudziesta jubileuszowa edycja festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa. Zanim prezydent Bień wypowiedział formułę obwieszczającą koniec tygodniowego święta kina w Tarnowie a na scenie pojawił się pianista - showman Waldemar Malicki, wręczone zostały nagrody. Po raz pierwszy w historii TNF statuetki "Leliwity" i "Maszkarona" powędrowały do zwycięzców na zakończenie bieżącej edycji festiwalu a nie za rok. Największym zwycięzcą okazał się Marek Koterski i jego przejmujący film "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", który zjednał sobie przychylność obu gremiów jury. Nagroda publiczności powędrowała natomiast do Jana Kidawy-Błońskiego za "Skazanego na bluesa".

Ogloszenie
>

Zanim jednak ogłoszono werdykt konkursowych gremiów oceniających, "zaległą" statuetkę - za film "Niepochowany" nagrodzony rok temu - odebrał Jan Nowicki, który na scenie popisał się m.in. bardzo dobrą znajomością topografii Tarnowa, znajomością z Janem Kudelskim oraz ... bukietem bzu zerwanego nieopodal Kościoła XX. Misjonarzy.

Następnie Anna Grygiel w asyście prowadzących galę prezenterów - Marzeny Rogalskiej oraz Oliviera Janiaka poinformowała o decyzji publiczności, która w tym roku swoją nagrodę przyznała Janowi Kidawie-Błońskiemu za "Skazanego na bluesa". Na 263 głosujących ten obraz wybrało 53 osoby. Reżyser osobiście odbierający nagrodę nie krył wielkiej satysfakcji. - Tarnowska nagroda wynagradza mi olbrzymie wyrzeczenia poniesione w związku z realizacją filmu. Aby go móc nakręcić musieliśmy z żoną zastawić dom - mówił Kidawa-Błoński.
18-osobowe młodzieżowe jury pod przewodnictwem Marcina Kawy za najlepszy film tegorocznego festiwalu uznało - choć nie jednogłośnie - obraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego. Młodzi jurorzy docenili przede wszystkim ważkość poruszanego w filmie tragicznego problemu, ale i nadzieję jaką daje - powtarzający się często w filmie - naprzemienny motyw pasyjnego upadku i powstania człowieka.
Jak się okazało, również na członkach jury profesjonalnego kolejny film o Adamie Miauczyńskim zrobił największe wrażenie. O uhonorowaniu Marka Koterskiego najważniejszą z festiwalowych nagród poinformowała wszystkich Małgorzata Szumowska - przewodnicząca tego gremium. W imieniu nieobecnego reżysera filmu "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" nagrodę odebrał Jacek Bromski - prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Podkreślił on, że to pierwsza nagroda dla tego filmu, ale ma przeczucie, że nie ostatnia.
Specjalną nagrodę jury otrzymał także reżyser Grzegorz Zgliński - jak się okazało kolega ze studiów przewodniczącej Szumowskiej - za film "Cała zima bez ognia".
Zamykający zwyczajowo imprezę Prezydent Tarnowa Mieczysław Bień podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Tarnowska Nagroda Filmowa w ogóle jest (w tym raz jeszcze pomysłodawcy przedsięwzięcia - Jerzemu Świtkowi) oraz tym, którzy sprawiają, że TNF trwa i się rozwija. W tym ostatnim gronie nie mogło braknąć podziękowań dla Anny Grygiel - głównego opiekuna festiwalu i jego "dobrego ducha". Pani Anna obdarowana została obrazem z dedykacją Prezydenta, który poza włodarzem Tarnowa wręczała też - w imieniu sponsorów festiwalu - pani Beata Boryczko z ENION SA.
Jedna z nagród 20 TNF - po raz pierwszy przyznana Nagroda im. Jana Szczepanika za całokształt twórczości - nie została w sobotni wieczór wręczona. Okazja do jej przekazania, jej zwycięzcy - Andrzejowi Wajdzie, będzie już 3 czerwca podczas Dni Tarnowa.
Wielokrotnie "bisowany" koncert Waldemara Malickiego zakończył program jubileuszowej edycji tarnowskiego festiwalu filmowego - ze wszech miar udanego i największego jak dotąd wydarzenia filmowego w mieście.

O podsumowanie imprezy - kilka godzin przed jej zakończeniem poprosiliśmy Tomasza Kapturkiewicza, dyrektora TCK, którę imprezę zorganizowało oraz Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Posłuchajcie, co nam powiedział T.Kapturkiewicz: (((mp3)))
i tego, jak na pytanie o sens organizowania tarnowskiej imprezy, odpowiedział Jacek Bromski: (((mp3)))

Posłuchajcie też najistotniejszych fragmentów zapisu dźwiękowego z sobotniej GALI FINAŁOWEJ:
(((mp3)))- cz.1
(((mp3)))- cz.2

Zapraszamy też do odwiedzenia galerii fotoreportaży z festiwalu : zobacz tutaj.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, January 31, 2023 06:39:23
IP     : 3.236.138.35
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html