To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Opowieści o winie w Pasażu – „Wieczór włoski”   -   16/5/2006
„EVVIVA L’ITALIA!!!” - tak pozwoliłem sobie nazwać kolejny z wieczorów, podczas którego porwiemy Państwa w wir jednej z najbardziej lubianych europejskich kuchni w naszym kraju, posłuchamy iberyjskich śpiewów i co najważniejsze - spróbujemy znakomitych win jednego z najlepszych krajów winiarskich w świecie – na kolejną degustację win zaprasza Łukasz Rompalski, menadżer restauracji Pasaż. "Wieczór włoski" już w najbliższy piątek, 19 maja.

Ogloszenie

Od podgórza Alp aż po Sycylię rozciąga się dwadzieścia regionów winiarskich, produkujących nieprzebraną ilość najrozmaitszych win. Ilościowo dominuje południe, jakościowo północ i Toskania. Jednak w tradycyjnych Włoszech wina nie może zabraknąć nigdzie i nigdy, jest ono oczywistym elementem posiłku, tak jak wszechobecne winnice są jednym z głównych punktów krajobrazu. W każdej prowincji tego najważniejszego na świecie (poza Francją) kraju winiarskiego uprawia się winną latorośl i produkuje wino. Niektóre regiony między Alpami a czubkiem „włoskiego buta” sprawiają wrażenie nie kończącego się morza winnic, tak jakby właśnie tu wino miało swoja ojczyznę. I co najmniej od czasów starożytnych twierdzenie to jest słuszne. Grecy nazywali Włochy „Ointotria”, czyli kraj wina, a winne krzewy zapuszczają tu korzenie gdzie tylko się da - i to prawie od 3000 lat. Ale mimo tak długiej historii włoskie wino i uprawa winorośli dopiero w ostatnich 35 latach zmieniła się, budząc wielkie uznanie świata. -Właściwie znikły mieszane uprawy drzew oliwkowych i owocowych oraz krzewów winnych, które sadzi się obecnie inaczej niż dawniej - każdy gatunek oddzielnie. Również w czasie winobrania uwzględnia się odrębność odmian, nie mieszając ich podczas przygotowywania owoców do przerobu – tłumaczy Łukasz Rompalski.

Ale i inne czynniki wpłynęły na poprawę wina od włoskich producentów. Zmiany dotyczą też organizacji pracy w winnicach. Przede wszystkim kontrola temperatury podczas fermentacji otworzyła nowe horyzonty jakości – w tak ciepłym, czasem gorącym kraju oznaczało to prawdziwa rewolucję. Jak twierdzi Angelo Gaja, winiarz z Barbaresco, jeden z pierwszych, którzy wyprodukowali „napój bogów” na międzynarodowym poziomie: „kontrola temperatury to najważniejsza zdobycz technologii od czasu odkrycia drewnianej beczki”. Unowocześnienie uprawy winorośli i przetwórstwa winogron przyczyniło się do zaskakującego wzrostu jakości win. Pod koniec lat 60. XX wieku włoskie wino rozpoczęło swój triumfalny pochód przez Toskanię, a w konsekwencji, po sukcesach odnoszonych w Piemoncie, porwało za sobą wszystkie regiony.

Najwyższej jakości wina włoskie posiadają specjalne oznaczenia. Są to wina o zastrzeżonej nazwie miejsca pochodzenia – denominazione di origine controllata (DOC). Na szczycie stoi dwanaście apelacji klasy denominazione di orgie controllata e garantita (DOCG), które tym się różnią od DOC, że zaopatrzone są w dodatkową gwarancję pochodzenia.
- I to od tych, najlepszych producentów win we Włoszech, sprowadziliśmy dla Państwa wina, które zaprezentujemy podczas piątkowej degustacji w Restauracji „Pasaż”; nie powinno zabraknąć tez innych atrakcji, jak znakomitej włoskiej kuchni i ciekawej muzyki. Cóż więcej mogę powiedzieć, proszę nas odwiedzić, a na pewno spędzicie Państwo ciekawie wieczór – zaprasza Łukasz Rompalski.

„Wieczór włoski” w restauracji Pasaż - 19 maja 2006 (piątek) od godz. 19.00. Koszt degustacji 55 zł od osoby. Tel. 14 6 278 278 lub 604 614 214.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, February 9, 2023 09:58:05
IP     : 44.212.99.248
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html