To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  35-lecie MFK   -   23/5/2006
We wtorek podpisano list intencyjny ws. przejścia Mościckiej Fundacji Kultury pod zarząd województwa małopolskiego. Marszałek stanie się właścicielem tej instytucji oficjalnie 1 lipca. Informacja o uzyskaniu statusu instytucji regionalnej i - co będzie konsekwencją zmiany właściciela - również o spłacie starych długów (głównie wobec ZUS), jest dla pracowników MFK najlepszym prezentem na 35- lecie działalności placówki. Obchody jubileuszu zaplanowano w dniach 2-3 czerwca.

Ogloszenie


2 czerwca 1971 roku był szczególnie ważnym dniem dla mieszkańców Tarnowa, a zwłaszcza mościczan. W tym właśnie dniu, 35 lat temu, nastąpiło uroczyste otwarcie, przy ul.Traugutta 1, Zakładowego Domu Kultury, którego kontynuatorką - od roku 1991 - jest Mościcka Fundacji Kultury. Fundatorem MFK są Zakłady Azotowe.
Zakładowy Dom Kultury od początku wzbudzał duże zainteresowanie nie tylko swą oryginalną architekturą, nowoczesną salą widowiskowo–kinową (630 miejsc), lecz przede wszystkim wszechstronną działalnością kulturalno–oświatową.
Tutaj rozwinął swą artystyczną działalność Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, który powstał w 1963 roku z inicjatywy długoletniego dyrektora Domu Kultury, Jerzego Szawicy. Zespół był i jest kulturalnym ambasadorem naszego regionu, promując polski folklor, tradycje i zwyczaje ludowe na całym świecie. Kierownikiem artystycznym ZDK oraz szefem kapeli ZPiT „Świerczkowiacy” był Andrzej Radzik. Prowadził on również przez wiele lat zespół estradowy „Czarne Jaskółki”, który występował nie tylko przed tarnowską publicznością, ale uczestniczył też w nagraniach radiowych i telewizyjnych. Solistka tego zespołu, Marta Ziembowska, dwukrotnie zakwalifikowała się do finału Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dziś ponad 90-osobowy zespół "Świerczkowiaków" prowadzony jest przez choreograf Wiesławę Hazukę.
Do ważnych imprez kulturalno-oświatowych organizowanych w ZDK/MFK należy zaliczyć: „Olimpiady kulturalne” (podczas których poszczególne wydziały Zakładów Azotowych konkurowały między sobą na niwie kulturalnej), „Biesiady literackie” i „Biesiady kulturalne”, na które zapraszano pisarzy, poetów i krytyków literackich.
W latach 70-tych zaczęła się wielka działalność edukacyjna – lektoraty języków obcych. Uczono w ZDK języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego i rosyjskiego.
Dużą popularnością cieszyły się w latach 80-tych „Dialogi z historią”, które prowadził prof. Aleksander Krawczuk.
W tym miejscu zainaugurowano również cykl koncertowy „Pro simfonica” (prowadzony przez 13 lat), w którym występowało wielu wybitnych artystów światowej sławy, m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Katlewicz.
Ewenementem na skalę kraju jest powstała w 1929 roku Orkiestra Dęta Zakładów Azotowych, która spośród wszystkich zespołów najdłużej działa przy Mościckiej Fundacji Kultury. W swym repertuarze, obok tradycyjnych melodii marszowych, ma transkrypcje największych przebojów muzycznych, operowych i jazzowych. Dziś, ta 70- osobowa orkiestra, uważana jest za najlepszą taką w Małopolsce.
W Domu Kultury przez wiele lat działał Zespół Baletu Nowoczesnego „Rajan”, kierowany przez Janinę Rajczyk. Te doświadczenia kontynuował zespół „Jump”, prowadzony przez Ewę Boryczkę, a następnie grupa „Entre”, założona przez Danutę Błaszczyk.
Teatrzyk Pantomimy „Arlekin” powołał Stefan Dorocki. Wychowało się w nim kilku zdolnych mimów, m.in. Maria Pijewska i Jan Wielgus. Dzieci rozwijały swoje uzdolnienia taneczne w grupie artystycznej „Biedronki”. Młodzi artyści amatorzy występowali m.in. w cyklu imprez „Niedziela z tatusiem” oraz „Kalejdoskop”.
Ciekawym pomysłem było założenie Klubu Pracy Twórczej „Brzask”, który skupiał twórców literackich, malarzy amatorów i osoby zajmujące się haftem artystycznym . Do dziś istnieje tylko sekcja haftu artystycznego, której członkinie raz do roku prezentują w galerii MFK swoje oryginalne prace.
Warto też odnotować ważne wydarzenie, jakim było zorganizowanie we wrześniu 1985 roku I Krajowych Targów Zdrowej Żywności.
Integralnym fragmentem historii instytucji jest tutejsze kino i działalność okołofilmowa.
Dyskusyjny Klub Filmowy „Oscar” w 1986 roku zainaugurował Tarnowską Nagrodę Filmową, która później przeniosła się do kina „Marzenie”. Tutaj też w latach 90-tych odbywały się imprezy filmowe, w których uczestniczyło liczne grono tarnowian. Najważniejsze z nich to: festiwal Tarnowska Panorama Filmowa oraz przeglądy „Konfrontacje Filmowe”, „Filmy o miłości”, „Seanse filmowe z RDN”. Inicjatorem i głównym organizatorem tych przedsięwzięć był Jerzy Świtek. Sześć lat temu, w 2000 roku, została zmieniona nazwa kina „Kosmos” na „Millennium”. Od tej pory kino w Mościckiej Fundacji Kultury ma ściśle wyprofilowany program. Miłośnikom X Muzy proponuje filmy ambitne, premierowe oraz spotkania z reżyserami i aktorami. W „Millennium” oglądaliśmy ostatnio najgłośniejsze hity: „Mój Nikifor”, „Karol – człowiek, który został Papieżem”, „Gwiezdne wojny” czy „King Kong” a własnie w tej chwili odbywaja się tam projekcje superprzeboju światowego "Kod da Vinci". Cyklicznie odbywają się też tutaj przeglądy filmowe, takie jak „Filmostrada” i „Nowe Horyzonty Kina”.
Urozmaiconą ofertę ma także galeria w Mościckiej Fundacji Kultury. Zawsze można tutaj obejrzeć fotografie, malarstwo czy niezwykle odkrywcze dzieła młodych artystów.
Niecodziennym wydarzeniem było nadanie odnowionej w 2004 roku sali widowiskowo–kinowej MFK imienia wybitnego mościczanina, prof. Kazimierza Abratowskiego. 26 listopada nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy umieszczonej w sali koncertowej MFK, uwieczniającej nazwisko tego wybitnego muzyka, kompozytora i pedagoga. Uroczystość tę poprzedziło otwarcie wystawy dokumentalnej przybliżającej życie oraz pracę artystyczną Profesora.
Jednak dla wielu osób znakiem rozpoznawczym Fundacji są spektakle operowe, teatralne oraz koncerty symfoniczne, które z inicjatywy prezesa Macieja Dudy, z dużym sukcesem organizowane są od trzech lat. Wystawiane tu klasyczne opery i operetki – „Carmen”, „Nabucco”, „Traviata”, Halka”, „Zemsta nietoperza” i wiele innych zawsze grane były przy pełnej widowni.
Na podkreślenie zasługuje działalność statutowa Mościckiej Fundacji Kultury, czyli zajęcia zespołów muzycznych, tanecznych, nauka śpiewu, gry na instrumentach muzycznych, kursy języków obcych.
Działający od ponad 40 lat ZPiT „Świerczkowiacy”, którego choreografem jest Wiesława Hazuka, utrzymuje swój wysoki poziom artystyczny. Różnorodne formy taneczne pozwalają dzieciom i młodzieży w dowolnej grupie wiekowej wybrać odpowiednie zajęcia – w młodzieżowym zespole „Świerczkowiaków”, w ognisku baletowym, w Studiu Tańca Nowoczesnego DSA Teresy Lamot czy w jednym z dwóch zespołów cheerleaders „Shiva” oraz „Swallows”.
Z grup muzycznych wymienić należy: złożony z profesjonalnych muzyków zespół „Odeon”, kapelę ZPiT „Świerczkowiacy” oraz zespół ludowy „Kumotry”.

Obchody 35-lecia Mościckiej Fundacji Kultury odbędą się w dniach 2-3 czerwca 2006 roku.
2 czerwca o godz. 17.30 Grupa Rafała Kmity zaprezentuje program pt. „Wszyscyśmy z jednego szynela”. Zapowiedź tego wyjątkowego spektaklu kabaretowego można przczytać tutaj.
Od 2 do 24 czerwca w galerii Mościckiej Fundacji Kultury czynna będzie wystawa pt. „MFK wczoraj i dziś”. Na ekspozycję złożą się fotogramy, plakaty, dokumenty i pamiątki obrazujące działalność kulturalno–oświatową na przestrzeni lat.
3 czerwca o godz. 15.30 odbędzie się koncert estradowy, podczas którego wystąpią zespoły działające przy Mościckiej Fundacji Kultury: Studio Tańca Nowoczesnego DSA w widowisku taneczno-muzycznym „It’s Party Time” w reż. Marii Pijewskiej-Kudas, z choreografią Teresy Lamot oraz Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”.
HD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, January 31, 2023 06:46:23
IP     : 3.236.138.35
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html