Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Światowy Dzień Bez Tytoniu - konkurs   -   27/5/2006
Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony każdego roku 31 maja to część programu Europy wolnej od dymu tytoniowego przyjętego na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Madrycie w 1988 roku. W tym dniu WHO stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu, koncentrując się za każdym razem na wybranym aspekcie tego złożonego problemu. Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony będzie również w Tarnowie a towarzyszyć mu będzie inTARnetowy konkurs, w którym do wygrania są dwa tostery !

Ogloszenie

„Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie!” to hasło obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w Polsce w roku 2006. Zwraca ono uwagę na fakt, że palenie papierosów zawsze i w każdej ilości prowadzi do uszkodzenia zdrowia.
Epidemia przedwczesnych zgonów osób w średnim wieku jest problemem o niewyobrażalnej skali, a przyczyną tego stanu rzeczy jest w dużej mierze palenie tytoniu. Obserwowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w krajach zachodnich zahamowanie wzrostu umieralności i zapadalności na choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe płuca i inne poważne schorzenia spowodowane było, jak oceniają naukowcy, właśnie spadkiem palenia tytoniu. Tytoń to największy pojedynczy czynnik ryzyka przedwczesnych zgonów możliwy do wyeliminowania. Polityka przemysłu tytoniowego to przedkładanie zysków nad życiem, ekspansji przemysłowej nad zdrowiem przyszłych pokoleń, szczególnie krajów zmagających się z nędzą. Obecnie nie ma już żadnych wątpliwości co do szkodliwości palenia tytoniu. Rządy wielu krajów podejmują wysiłki, aby przeciwdziałać epidemii tytoniowej. W odpowiedzi koncerny tytoniowe rozwijają swoją strategię marketingową promując w różnej formie wyroby, rzekomo, mniej szkodliwe i bardziej „atrakcyjne”. Następuje promocja papierosów „light”, co ma zatrzymać stałych klientów (palaczy) i pomóc w pozyskiwaniu nowych, zmniejszając ich obawy o zdrowie. Celem takich praktyk ma być także podważanie całej strategii antytytoniowych działań prowadzonych z wielkim wysiłkiem od lat. Koncerny tytoniowe próbują przekonać opinię publiczną, że nowe, „lekkie”, papierosy są bezpieczne. Jednak, mówiąc o mniej szkodliwych papierosach, przemysł tytoniowy nie przedstawił na to żadnych dowodów, rzetelnych danych naukowych. Tymczasem nie ma dziś złudzeń, że używanie tytoniu w każdej formie prowadzi do uzależnienia i jest zabójcze, a brak dostępu do naukowej i wiarygodnej informacji na ten temat pozbawia ludzi możliwości dokonania świadomego korzystnego dla zdrowia wyboru. Można temu zapobiegać. Poznanie całej prawdy o skutkach zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych używania tytoniu może pomóc wielu ludziom, dać im impuls do zmiany stylu życia i poprawy zdrowia. Okazją do podjęcia społecznej akcji edukacyjnej, informującej o następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia, jest właśnie dzień 31 maja.
Zaprzestanie palenia nie jest rzeczą łatwą. Mimo to, ponad 70% palaczy w Polsce deklaruje chęć zerwania ze swoim nałogiem , a 76% społeczeństwa (w tym także osoby palące) opowiada się za ograniczeniem palenia w miejscach publicznych . Wiedza na temat skutków palenia papierosów jest coraz głębsza i bardziej powszechna. Rośnie też liczba osób i organizacji przygotowanych do pomocy w rzucaniu palenia. Prowadzone w skali populacji edukacyjne akcje promujące zdrowie znakomicie ułatwiają im pracę.
Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego, które od 6 lat aktywnie włącza się w przebieg kampanii antynikotynowych w Małopolsce, rokrocznie podejmuje nowe wyzwania, w celu uzyskania społecznego zainteresowania i poparcia dla prowadzonych działań. Do tradycyjnych już propozycji, przygotowanych z myślą o osobach palących i ich rodzinach, należy oferta bezpłatnych badań profilaktycznych, którą przygotowano wspólnie z lokalnymi zakładami opieki zdrowotnej (szczegółowa oferta w załączeniu) i Zespołem Szkół Medycznych w Tarnowie. Jego uczniowie i słuchacze aktywnie włączają się w wykonywanie bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego na terenie miasta Tarnowa (PKP, PKS, DH „Zenit”, DH „Świt”, supermarket „Kaufland”, hipermarket „Carrefour”, apteki prywatne przy ul. Mościckiego 15 i Goldhammera 10 oraz na os. XXV-lecia PRL 1).
Informacje na temat Światowego Dnia bez tytoniu: www.promocjazdrowia.pl

KONKURS
Pytanie konkursowe: Podaj hasło pod jakim obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu w Polsce.
Zasady przyznawania nagród: Odpowiedzi należy nadsyłać na adres konkursy@intarnet.pl, podając swoje imię, nazwisko i adres oraz wpisując w temacie Światowy Dzień bez Tytoniu.
Wśród osób, które nadeślą prawidłowe odpowiedzi najpóźniej do 5 czerwca 2006 r. do 20.00, rozlosowane zostaną dwa upominki (tostery) ufundowane przez Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie, które odbierać będzie można w siedzibie fundatora:
Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie – Ośrodek w Tarnowie,
ul. Boya-Żeleńskiego 4a w Tarnowie,
w dniach: pn.-pt. w godzinach 8.00-15.00 w terminie do 21 czerwca 2006 r.
Przy odbiorze nagród będzie trzeba okazać dokument tożsamości z adresem zamieszkania.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(29-05-2006) Szymon :
Zgroza. Po dwóch dniach prohibicji atakuje nas Dzień Bez Papierosa. Dobrze, że jedno nie nałożyło się na drugie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-05-2006) wolny od nałogów :
Do uzależnionego Szymona ! Każdemu palącemu za zasmradzanie życia innym powino się w Dniu Bez Papierosa ucinać k....a!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-06-2006) wolna od nałogów :
Wolna od nałogów do wolnego od nałogów - rozszyfrowując organ do obcięcia wole przyjąć, że miałes na myśli kciuka, bo nawet jako kobieta ze zgrozą myśle o tych wszystkich ukaranych palących facetach i pozostających bez kary za palenie kobietach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-06-2006) wolna od nałogów :
a swoją drogą miło byłoby wygrać toster :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2006) krzeminka :
hm... a kiedy bedą wyniki konkursu?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2006) zdolnabestia :
Właśnie, co z wynikami??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2006) aga :
Zawsze wysyłane są mailem :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947