Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Trwają Dni Tarnowa   -   03/6/2006
Od serii plenerowych imprez, prezentacji, koncertów i widowisk (od południa na ulicy Wałowej a wieczorem na Rynku) rozpoczęły się w piątek obchody Dni Tarnowa - Spotkanie Kultur 2006. Oficjalnej inauguracji dokonano w szczelnie wypełnionej publicznością i znakomitymi gośćmi Sali Lustrzanej po godzinie 18:00. Podczas inauguracji "Dukaty Tarnowskie", "Hermy" i Nagrody Miasta Tarnowa oraz inne wyróżnienia powędrowały do rąk najbardziej zasłużonych społeczników, działaczy kultury i sportu, turystyki, Mecenasów i Przyjaciół Tarnowa.

Ogloszenie
>

"Dukaty Tarnowskie 2006" otrzymali :

Ks. prof. Andrzej Zając
Twórca, dyrektor i dyrygent Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Tarnovienses”, obchodzącego jubileusz 25 lecia istnienia.

Alicja Miśtak - pedagog, współtwórca Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego "Pueri Cantores Tarnovienses"

Mieczysław Korczak – lekarz-stomatolog, społecznik, jeden z autorów "TARNINY", prezes Stowarzyszenia Kombatantów AK „Jędrusie” Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier w 50- tą rocznicę powstania

Tarnowski Związek Brydża Sportowego w jubileuszu 50 – lecia

Mieczysław Gibała – założyciel i długoletni kierownik Zespołu Folklorystyczno-Kolędniczego „KUMOTRY” oraz sam zespół w jubileuszu 50 - lecia

Andrzej Ciszek
Wyróżniony nagrodą za długoletnią promocję Miasta Tarnowa oraz za rozwój turystyki campingowej i caravaningu. Właściciel campingu 202 "Pod Jabłoniami", otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepszy polski camping "Mister camping 2005" polskiej Federacji Campingu i Caravaningu.

Tadeusz Wrześniak
Właściciel Huty Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, wyróżniony nagrodą w podziękowaniu za pomoc dla tarnowskiego sportu.

Wręczono także Nagrody Przyjaciela Tarnowa - przyznawane przez Prezydenta Miasta Tarnowa dla osób wybitnych, związanych z naszym miastem, promujących go w Polsce i poza granicami trafiła w tym roku do osób wybitnych artystów związanych z teatrem.
Przyjaciółmi Tarnowa zostali :

Prof. Józef Szajna Malarz, pisarz, reżyser, scenograf, dyrektor teatrów, prekursor teatru plastycznego o światowym znaczeniu, nauczyciel wielu pokoleń artystów, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Profesor, pochodzacy z Rzeszowa, wzruszająco wspominał swoje pierwsze kontakty z Tarnowem. W naszym mieście, jako 17-letni konspirator ZWZ więziony na ulicy Uszulańskiej, wziął - jak to sam ujął - najlepszą szkołę życia. Mimo upływu lat profesor uważa, że jest "u początku drogi" swoich kontaktów z naszym miastem.

"Przyjacielem Tarnowa" został też prof. Kazimierz Braun - Prezes Polskiej Fundacji Kultury, reżyser, scenarzysta, pedagog, autor książek. Profesor powiedział m.in., że on - emigrant i "zawodowy podróżnik" w Tarnowie odnalazł miejsce najżywiej dziś związane z historią swojej rodziny: - Zastanawiałem się nad tym , ale o żadnym innym miejscu na świecie nie jestem w stanie powiedzieć tego, co mogę powiedzieć o Tarnowie - to jest mój dom.

Podczas Gali inaugurującej DNI TARNOWA 2006 wręczono też Nagrody Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, oraz dla mecenasa kultury. Wyróżnienia te są tym cenniejsze, że przyznanie ich wymagało oceny komisji kultury RMT oraz uchwały wszystkich radnych.

W kategorii twórczości artystycznej Nagrodę Miasta Tarnowa otrzymał Tarnowskie Chór Gos.pl. Istniejący od 2003 r. i liczącący 65 członków Chór uświetnił też swoim występem Galę Inauguracyjną.
W kategorii wspierania kultury - tytuł honorowy "Mecenas Kultury Tarnowa" przyznano Tadeuszowi Noskowi - właścicielowi Restauracji-Hotelu "Bristol".
W kategorii upowszechniania kultury Nagrodę przyznano Bogusławowi Wojtowiczowi - jak to ujął współprowadzący Galę Grzegorz Nawrocki - "jednoosobowemu biuru promocyjnemu Tarnowa na zewnątrz". Ten "człowiek renesansu" - miłośnik sztuk plastycznych, literatury, teatru i jazzu jest dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych – Galerii Miejskiej w Tarnowie. Co ciekawe, dyrektor Wojtowicz nie jest rodowitym Tarnowianinem, pochodzi z Rzeszowa, co zamanifestował wspólnie z profesorem Szajną, sugerując nawet jakąś powszechniejszą słabość Rzeszowian do Tarnowa.
O zasługach Wojtowicza i roli jaką odgrywa dla promocji Tarnowa i jego kultury, najdobitniej zaświadczyli laureaci Nagród HERMY, przyznawanych przez Prezydenta Miasta Tarnowa za promocję Tarnowa.
Wśród laureatów tej Nagrody znaleźli się przyjaciele B.Wojtowicza, którzy w sobotę swoimi wernisażami, wspólnie z dyrektorem, zainaugurują działalność Młynu Sztuki przy ul. Kołłątaja 9. Mowa o jednym z największych fotografików na świecie - Ryszardzie Horowitzu oraz światowej sławy filmowcu i malarzu Jerzym Skolimowskim.
Nagrodami "Hermy" uhonorowani zostały także osoby, które z różnych przyczyn nie mogły przybyć w piątek do Tarnowa:

Marek Wojciech Druszcz - fotoreporter i artysta fotografik. Od kilku lat zaznacza swoją obecność artystyczną sygnując swoje wystawy nie tylko swoim nazwiskiem, ale także herbem naszego miasta.

Halszka Wasilewska
Producent Programu "Kawa czy herbata?" Telewizja Polska S.A. Dzięki Jej pomocy i sympatii dla naszego miasta Polacy już trzykrotnie wypijali poranną kawę czy herbatę z Tarnowem w tle.

Tomasz Gollob - "profesor żużla" najwybitniejszy polski żużlowiec, którego ambitna, waleczna, pełna poświęcenia i bardzo koleżeńska postawa na torze sprawia, że Tarnów kolejny raz współtworzy naszą Ekstraligę Żużlową i zdobywa w niej najwieksze sukcesy w historii.

Poinformowano też o przyznaniu jeszcze jednej nagrody, której laureat nie mógł co prawda przybyć do Tarnowa w piątek, ale będzie obecny w sobotę, podczas otwarcia Młynu Sztuki. I to wtedy odbierze Nagrodę Specjalna im. Jana Szczepanika przyznaną mu podczas 20 Tarnowskiej Nagrody Filmowej za całokształt twórczości.

Po zakończeniu Gali Inauguracyjnej jej uczestnicy udali się do sali obok, na bankiet przygotowany przez Restaurację PASAŻ a potem - choć już nie w komplecie - na Rynek, gdzie w strugach deszczu odbywał się jeden z koncertów wielodniowego święta miasta - uwieńczony przed godziną 23:00 pokazem "tańczących fontann".
W sobotę i w niedzielę kolejne imprezy i kolejne koncerty DNI TARNOWA 2006, z wielkim sobotnim koncertem rockowym na stadionie w Mościcach.
Po pełny program imprez: kliknij tutaj.

Z kronikarskiego obowiązku jeszcze kilka informacji. Przez cały weekend na Placu Kazimierza trwa Jarmark Galicyjski - a tam: prezentacje i kiermasz rzemiosł dawnych, rękodzieła. Tam też prezentują się przybyli do Tarnowa wystawcy z Węgier i kapele ludowe.
Z kolei na czas Dni Tarnowa Ratusz, Gmach Główny i Muzeum Etnograficzne będą dostępne dla publiczności w godzinach od 12 do 20. W Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego pokazywane są fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej Jana Styki, w Ratuszu wystawa „Polscy misjonarze w Chinach” , Zbrojownię, Portret Sarmacki. W Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej 10, wystawa „Misterium Wielkanocne w sztuce” oraz „Cyganie - historia, kultura”.
Na te dni bilet wstępu kosztuje tylko 1 zł od osoby, można więc przyjść z całą rodziną.
Ponieważ w Noc Muzeów bardzo wielkim zainteresowaniem cieszyła się możliwość wejścia na wieżę Ratusza, dyrekcja Muzeum postanowiła udostępnić ją także w czasie Dni Tarnowa. Cena biletu na wieżę Ratusza wynosi 10 złotych, liczba biletów jest ograniczona. Na wieżę, co pół godziny wchodzą grupy 6-osobowe. Po drodze można obejrzeć najstarszy w Polsce południowej, czynny mechanizm zegara wieżowego. Wejście na wieżę jest utrudnione i wymaga dobrej kondycji fizycznej, nagrodą jest panorama miasta, tym razem oglądana w dzień.
Dostęp do Ratusza będzie limitowany także rozmaitymi uroczystościami, które w jego wnętrzu się odbędą w niedzielę (Salon Poezji, 50 rocznica Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier).
Dodatkowo można będzie obejrzeć wystawę „ Polska Węgry 1000 lat wspólnej historii” w salach NOT-u (Rynek 10) – tu wstęp bezpłatny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 22)Dodaj komentarz
(04-06-2006) keris :
Pogoda super więc miłej zabawy :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-06-2006) toto :
oj, pogoda coś nie lubi prezydenta B., tyle tysiączków spływa teraz do kanału

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-06-2006) Jo :
Podobno ta imprezka kosztowała nas 450 000!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-06-2006) staruch :
Jeśli taka droga to i wartościowa, nie narzekajcie tylko się radujcie, korzystajcie z okazji, tyle znamienitości w naszym grodzie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-06-2006) ja :
niech mi ktoś uczciwie wytłumaczy, PROSZĘ! czemu służyły!!!!!!! i ile kosztowały te "rozsadzające" Tarnów fajerwerki??????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) WD :
Do ja - kampania rozpoczeta:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) horeszko :
Jest powódź. Czy normalne jest żeby balangować w obliczu tragedii wielu ludzi w okolicy Tarnowa? Czy pieniądze nie powinny być inaczej wydawane? Na dodatek dzisiaj podano informację o wycieczce radnych powiatu tarnowskiego do Hiszpanii za państwowe pieniadze. Samorządowcom Tarnowa gratuluję politycznej głupoty!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) Piotrek :
ja współczuję organizatorom. Pogody nie da się przewidzieć a atrakcji w programie było tyle, że można by obdzielić kilka miast. Ludzie się napracowali a i tak, niewielu miało szansę to docenić. Ja byłem tylko na trzech imprezach ale chciałym podziękować organizatorom i i docenić ich wysiłek. Horeszko, nie przesadzaj. Oczywiście, że zalało pod Tarnowem wiele gospodarstw i dzieje się tak od wielu lat. Przewidując takie zjawisko trzeba byłoby w promieniu 200 km zakazać organizacji wszelkich imprez w regionie przez pół roku. A doniesienia o powodzi przyszły dosłownie w ostatnich godzinach Dni Tarnowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) Program :
Tak było, ale za jaką kase?! Nie można zrobic w tak trudnych czasach nie za pół miliona zlotych tylko za np. 100 000 + sponsorzy?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) horeszko :
Piotrze!.Skoro zawody sportowe można przenieść na inny termin z uwagi na pogodę ( mecze żużla odwoływane nawet w trakcie trwania zawodów), to i te, zwłaszcza plenerowe imprezy też trzeba było odwołać. A odnośnie skojarzenia z powodzią to pomyśl - jak czują sie ludzie dotknięci powodzią, wiedzący że wały czy drogi zabezpieczajace przed powodzią nie były remontowane z uwagi na brak pieniędzy? Jak czuje się powodzian odwiedzajacy Tarnów w Niedzielę i widzący imprezy robione za między innymi jego pieniadze z płaconych podatków?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) kasztelan :
do Horeszko nie sadze zeby powodzianin odwiedzal Tarnow w tym czasie, gdy woda zalewa mu gospodarstwo, no nie przesadzaj...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) horeszko :
Ciekawy argument "kasztelanie" - chyba nikt się nie dowie? Ale jak to mówią - jaka władza takie i argumenty...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) Winetou :
Przepraszam o co chodzi ? nie Było By nic płacz,jest płacz .Dni Miast są na całym świecie dlaczego u Nas ma niebyć?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) Gizmo :
Impreza nieźle zorganizowana !Mimo brzydkiej pogody nawet frekwencja była niezła!!Tylko pomysł z koncertem na Uni nie wypalił .Byłem na całym koncercie i troche żenada i wstyd.Z naszych szacunków wynikało że maksimum liczby osób przypadło na koncert Lecha Janerki ok 100 osób a na pozostałych od 40 do 60 .TCK powinno sobie zdac sprawe z tego że imprezy organizowane poza centrum miasta nie wypalają i to juz nie pierwszy raz wspomne Juwenalia i koncert OZ. Frekwencja podobna.Poprostu zamiast 7 gwiazd na uni mozna było zaprosić jedną czy dwie na rynek i myśle że frekwencja była by nie do porównania przykład De Mono.No ale cóż nie można powiedzieć bo Dni Tarnowa naprawde obfitowały w atrkacje .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-06-2006) Gizmo :
I nie pierwszy raz okzuje się że Tarnowianie nie umieją korzystać z dostarczanej im rozrywki .Ale potrafią za to nieźle narzekać .POZDRAWIAM : )))!!!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2006) Do Gizmo :
Tarnowianie to jakieś durne, chcieliby koncertów przy ładnej słonecznej pogodzie, chcieliby na imprezy z dziećmi chadzać. A gdzie hart ciała i ducha?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2006) do horeszki :
porównywanie organizacji koncertu z udziałem siedmiu zakontraktowanych zespołów z rozgrywkami sportowymi świadczy o bezmiarze ignorancji. Na mecz przyjeżdżają sportowcy, dla których ważny jest wynik, choćby z powodów gratyfikacyjnych. Na przełożonym oficjalnie meczu zawodnicy stawić się MUSZĄ. Co innego z zespołami rockowymi, które już do Tarnowa przyjechały. Czy zagrają, czy nie, zapłacić i tak im trzeba. Juz sobie wyobrazam te komentarze, gdyby koncert odwołano a gaże i tak zostały zapłacone. A tak na marginesie - pod Tarnowem nikt nie zginął, nie ogłoszono nawet stanu klęski żywiołowej. W samym Tarnowie żadnej tragedii nie było. Oczywiście trzeba współczuć poszkodowanym ale tez zachowywać racjonalny umiar w publicznych zachowaniach. Nikt przecież nie bawił się na złość powodzianom, być moze nawet nie wiedziano o tym , co się konkretnego wydarzyło pod Tuchowem bo to było przekazywane w mediach, jak ostatni koncert na Rynku się już kończył.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-06-2006) Gizmo :
Do Gizmo zauwarzyłes bardzo ważną ceche tarnowian pewnie też byłeś na tym koncercie :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-06-2006) kasztelan :
drogi horeszko nie rozumiem twojej odp na moja wypowiedz. nie ma nic do rzeczy. Podobnie jak ja nie mam nic wspolnego z wladza na ktora sie powolujesz. Miej troche godnosci i przyznaj sie ze palnales glupstwo a my wspanialomyslnie wybaczymy. Coz, bladzic jest rzecza ludzka ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2006) horeszko :
Mówisz "kasztelanie że palnołem głupstwo"- jakie? Żyjemy w XXI wieku, prognozy meteorologiczne są coraz bardziej dokładne, o intensywnych opadach deszczu w Małopolsce informacje pojawiły się na kilka dni przed Dniami Tarnowa. To nie moja wina że podpisano umowy z zespołami rockowymi bez klauzuli o możliwości odwołania czy przeniesienia na inny termin koncertu. Można chyba było też zabezpieczyć się rezerwując na czas Dni Tarnowa hale widowiskowo - sportowe? Pojawia się pytanie - co z halą w Gumniskach? Czy hala w Mościcach też jest niedostępna? Co do powodzian odwiedzajacych Tarnów; to przecież mój pewien skrót myślowy pokazujący jakie skojarzenia ma czy będzie miał ktoś kogo dotknęła klęska, lub nawet tylko ją widział. Jeszcze jedna moja uwaga czy wyjaśnienie dotyczace sposobu wydawania pieniędzy. Czy w Tarnowie nie ma żadnych zespołów rockowych czy kapel mogących zaprezentować się publicznie? Czy nie lepiej byłoby wydawać miejskie pieniądze na artystów tarnowskich bo pieniądze zostana w "domu"? Czy nie można wciagnąć środowisko studentów tarnowskich w organizację rozrywki i im zapłacić? Mogłyby to być np. jakieś kabaretony, koncerty itp. Moim zdaniem to byłoby prawdziwe promowanie Tarnowa i zachęta dla środowiska studenckiego do współtworzenia kultury w naszym mieście.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2006) ewaf :
jeszcze trwają ?? dzisiaj 8 czerwca ostatnie fotorelacje z kwietnia, fotogaleria chyba z przed roku szybko działacie czy w Tarnowie nic się nie dzieje ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2006) hubert :
Skład katalogu na Dni Tarnowa poniżej wszystkiego.Wstyd!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947