Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Złoty Tabor Cygański" dla Adama Bartosza    -   20/7/2006
Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, znany cyganolog, autor i organizator pierwszej w Europie stałej ekspozycji muzealnej o historii i kulturze Romów zostanie uhonorowany podczas Festiwalu Romów w Ciechocinku, prestiżową statuetką „Złoty Tabor Cygański”. Wyróżnienie przyznane zostało przez Międzynarodową Kapitułę Królewskiej Rady Starszych na wniosek dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Romów – Don Vasyla.

Ogloszenie

Napis „Za kształtowanie pozytywnego wizerunku i wkład w rozwój kultury Romów”, jaki wyryto na podstawie statuetki, która zostanie wręczona Adamowi Baroszowi (dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Tarnowie) na scenie ciechocińskiego festiwalu około północy w piątek, jest kwintesencją dokonań laureata.
Adam Bartosz zaczął się interesować kulturą i historią Romów jeszcze w latach sześćdziesiątych, kiedy jako student etnografii prowadził badania wśród cygańskich kowali na Spiszu i Podtatrzu. Później „cyganologia” stała się jego główną specjalizacją zawodową. Nie tylko gromadził kolekcję cyganologiczną w tarnowskim Muzeum, ale czynnie uczestniczył w światowych kongresach Romów, podczas których kształtowała się tożsamość narodowa Cyganów. Blisko współpracował z Marcelem Cortiadae przy normalizacji podstawa języka romskiego. Uczestniczył w etnologicznych ekspedycjach badawczych, w Indiach, na Ukrainie i na Bałkanach. Jest autorem wielu artykułów i opracowań oraz fundamentalnej książki, przełamującej stereotypy narodowościowe: „Nie bój się Cygana”, która miała już dwa wydania i została przetłumaczona na dwa języki. Adam Bartosz jest też pomysłodawcą i organizatorem „Międzynarodowego Taboru Romów”, który wędrując tradycyjnymi wozami cygańskimi z jednej strony przybliżał Polakom – sąsiadom kulturę Romów, a z drugiej przypominał o holokauście, jakiego zaznali Romowie od niemieckich nazistów podczas II wojny światowej.
Stała ekspozycja muzealna „Romowie. Historia i kultura” jest obecnie jedną z największych międzynarodowych atrakcji turystycznych w Tarnowie, a zarazem bazą do prowadzenia edukacyjnych zajęć integracyjnych dla szkół. Objazdowe wersje tej wystawy krążą po kontynentach od kilkunastu lat.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(25-07-2006) sorki resorki :
Nie wiedziałem, że istnieje "naród" Cygański. No i kiedy mówi się Cyganie, a kiedy Romowie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-07-2006) jo :
Bartosz: zniszczyc polonizm, propagowac wszechtolerancje! Od lat działa Pan Panie Bartosz na szkodę tej ziemi i to z premedytacją! Powinni Panu przyznac medal, demontra Polski, a tworcy plugawej III RP.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-07-2006) cyganka :
aj, waj! "CYGANOLOG"? Skandal. RROMOLOG ewentualnie SINTIOLOG, albo inny cyrk wymyślony do wyciągania od nas pieniędzy. Zamalować buźkę Bartosza "zdobiącą" ścianę w muzeum na Krakowskiej. Ani cienia wstydu facet nie ma pozwalając się tam umieścić.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-07-2006) płatnik netto :
Uczestniczył, gromadził, pisał, wymyślał - a za wszystko to PŁACIŁEŚ I PŁACISZ TY.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-08-2006) P. :
Jak na razie wpisali się sami kretyni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl