Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Sezon ogórkowy w altanach śmietnikowych   -   02/8/2006
Od 1 lipca, zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Tarnowie z dnia 26 stycznia wprowadzona została selektywna zbiórka odpadów. Mieszkańcy powinni segregować je na dwa rodzaje: pierwszy to: papier, tworzywa sztuczne, metal i szkło opakowaniowe, drugi to pozostałe odpady komunalne (odpady żywnościowe) pochodzące z resztek warzyw, owoców, mięsa itp. Dowcip polega na tym, że choć minął już miesiąc, do uchwały tej zastosować się nie sposób i nie pierwszy to raz, gdy wola radnych rozmija się z rzeczywistością.

Ogloszenie
>

W Polsce nie ma tradycji segregacji odpadów i pewnie trzeba będzie pokoleń, by to się zmieniło. Jak dotąd nie pomogły ani programy edukacyjne, ani rozmieszczone w całej Polsce pojemniki. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zagraca niewielkiej kuchni w bloku pięcioma koszami na śmiecie – osobnymi na szkło, osobnymi na papier, na plastik, na metal i na pozostałe odpady. Przez długi czas jawną kpiną w skali kraju były także i same pojemniki na poszczególne rodzaje śmieci – ich zawartość w wielu regionach kraju i tak trafiała, i być może nadal trafia, na wspólną, wielką i walcowaną stertę śmieci, gdzie od czasu do czasu raz jeszcze ją „przesortuje” grupa najuboższych Polaków.
W ten nurt uprawianej fikcji (niestety !) włączyła się ochoczo również Rada Miasta Tarnowa, nakazując stosowną uchwałą, aby z dniem pierwszym lipca każdy mieszkaniec segregował śmieci na dwie kategorie, o czym, jako członek Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, poinformowany zostałem stosowną ulotką ze znaczkiem firmy „Trans – Formers”. Rzecz w tym, że nawet gdybym chciał i mozolnie wypracował w sobie nawyk dzielenia śmieci na dwa rodzaje, i tak nie mógłbym „odpadów pierwszego rodzaju składować w specjalnie oznakowanych pojemnikach w altanach śmietnikowych (...)”, albowiem owych specjalnie oznakowanych pojemników tamże nie ma, nie licząc - ustawionych w Tarnowie już dawno i tylko gdzieniegdzie - pojemników na szkło, plastik i papier (przypominam, w uchwale jest mowa o dwóch rodzajach śmieci). Trudno mi także sobie wyobrazić, że rozsupłuję worek ze śmieciami pierwszego rodzaju i rozdzielam jego zawartość do poszczególnych pojemników. W jeszcze ciekawszej sytuacji są mieszkańcy wieżowców – tam, w ramach tejże segregacji, odpady pierwszego rodzaju powinny znaleźć się w pomieszczeniach zsypowych, zaś odpady drugiego rodzaju w... pomieszczeniach zsypowych.
Rzeczona ulotka kończy się apelem do mieszkańców o dostosowanie się do wymogów Uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie. Nie wiem, jak na innych „altanach śmietnikowych”, ale w mojej nie zmieniło się nic, bo też i trudno stosować się do czegoś, czego nie ma. Wobec tego jawnego pogwałcenia prawa przez mieszkańców Tarnowa i mając świadomość ekologicznej troski tarnowskich radnych, gorąco apeluję do wiadomych służb, aby mieszanych patroli straży miejskiej i policji było na naszych osiedlach więcej, tak, by pełniąc cowieczorne dyżury w „altanach śmietnikowych”, mogli schwytać jak najwięcej łamiących prawo przestępców w kapciach. Z całą pewnością poprawi to statystyki. Ze swojej strony wyrażam gotowość do wzięcia udziału w takim gorącym, śmieciowym patrolu, by móc jego dramatyczny przebieg Intarnautom zrelacjonować. Z głębokim poważaniem dla panów radnych i innych transformersów

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(02-08-2006) M.Wietrzyk :
Była kiedyś taka reklama "Transformers to ukryta moc!" :) Tylko że to o zabawkach dla dzieci było :D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2006) antygalicjanin :
bo wprowadzanie tego typu selekcji jest pomyłką. Najprostrzym rozwiazaniem i według mnie najskuteczniejszym to recykling bezpośredni makulatury, który powinno się robić przy pomocy urzędu i bezrobotnych.Początkowo tracąc nawet na tym, lecz dając możliwości zarobkowania i nagród dla sumiennych można zainteresować mieszkańców pełnym systemem selektywnej zbiórki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-08-2006) ekolog :
w Jaśle są wolontarianckie patrole ekologiczne - młodziez chodzi po domach i instruuje mieszkanców o selektywnej zbiorce odpadów . Efekty juz widać. Tylko takie inicjatywy mogą coś dać a nie takie intencjonalne przepisy jak w Tarnowie, za ktorymi nic nie stoi i ktore zbyt wiele nie zmieniają. Najpierw trzeba zmienić swiadomość śmiecacych, czyli nas wszystkich i każdego z osobna

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-08-2006) Gizmo :
Ja mam w wiacie śmietnikowej kontener który przeznaczony jest na odpady wtórne.Nawet część ludzi stosuje sie do tego oznakowania szko atylko że transformers pakuje wszystko razem i trud i chęci ludzi idą na marne :(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl