Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zabezpieczyć się przed powodzią ... (film)   -   17/8/2006
Powódź nawiedziła w tym roku Ciężkowice dwa razy – na początku czerwca, kiedy to straty okazały się największe i na początku lipca. Potem przyszedł okres prawie pięciu tygodni intensywnej suszy. W sumie mieszkańcy gminy stracili do 40 % plonów zbóż i 50 % roślin okopowych. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż liczyć straty, władze gminy postanowiły zakupić specjalne, napełniane wodą rękawy przeciwpowodziowe – te mniejsze, dziesięciometrowe zastępują 900 worków z piaskiem. Próba generalna rękawów na Białej odbyła się kilka dni temu i byliśmy jej świadkami.

Ogloszenie

Na zniwelowanie skutków powodzi gmina udzieliła pomocy w kwocie około 100 tysięcy złotych, budżet państwa dołożył 288.500 zł. Udzielono także pomocy rzeczowej – to wszystko jednak „kropla w morzu”. Wysokie są także straty w infrastrukturze komunalnej – w miniony czwartek na specjalnej sesji radni podjęli decyzję o zaciągnięciu pożyczki na likwidację skutków powodzi w infrastrukturze – do środków przyznanych z budżetu państwa w kwocie 350 tys. zł UMiG musi dołożyć 20 % wkładu własnego. Ogółem koszty zniszczeń sięgają 3,8 mln zł, nie licząc strat firm.

Burmistrz Gminy Ciężkowice Józef Szymański, wśród różnych działań podjętych by zapobiec takim sytuacją w przyszłości, postanowił skorzystać z doświadczeń miasta Opola, zalanego podczas słynnej powodzi w 1997 roku. Jedną z możliwości jest zakup specjalnych, stosunkowo tanich metalowych grodzic. Inne rozwiązanie – to rękawy przeciwpowodziowe (na zdjęciu, jeden z nich podczas próby na Białej). Gmina zakupiła ich na razie cztery, w miniony piątek przechodziły testy na rzece. Długie na 10 lub 20 metrów gumowe walce o średnicy około 80 cm napełnia się brudną wodą. Taka zapora może być postawiona przez straż pożarną w ciągu dwudziestu minut – zastępując setki i tysiące worków z piaskiem. Prawdopodobnie zakupionych zostanie dalszych kilkanaście – dwadzieścia rękawów przeciwpowodziowych; koszt każdego z nich wynosi około 600 zł.

Pomysł zakupu "rękawów" wyjaśnia sam burmistrz również tak:
- Ubolewam, że mieszkańcy zagrożonych terenów nie kwapili się z pomocą przy napełnianiu worków piaskiem – nie wierzyli, iż woda może przelać się przez drogę wojewódzką stanowiącą swego rodzaju naturalny wał – stwierdził podczas rozmowy Józef Szymański. Posłuchaj większego fragmentu tej rozmowy : (((mp3)))

Zobacz też film – minireportaż z akcji próbnego napełniania rękawa przeciwpowodziowego : (film)

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl