To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Koliber
  
   „Monopol” w polskim sosie   -   09/10/2003
Pierwsze październikowe (jutro, tradycyjnie o godz. 19.00) spotkanie w Stowarzyszeniu KoLiber będzie na poły zabawą, na poły nauką o gospodarce. Ciężko jest niekiedy wyjaśniać zależności ekonomiczne, używając słów, którymi posługują się profesorowie. Dlatego KoLiber postanowił poznać mechanizmy rządzące rynkiem bazując na popularnej grze „Monopol”.

Ogloszenie

Sama gra w porównaniu do prawdziwej gospodarki wydaje się być banalnym układem zależności pomiędzy niewielką liczbą graczy i możliwości. Jednak często na takich przykładach, na prostych modelach poznaje się istotę rzeczy. Wszak, natura człowieka, jego przedsiębiorczość i indywidualne preferencje pozostają takie same i one decydują o tym, jak dokonujemy wyborów w codziennym życiu gospodarczym. Czy to w rzeczywistości, czy w grze poszukujemy rozwiązań tanich i jednocześnie o wysokiej jakości. Ciągle musimy wybierać, co jest dla nas dobre – dokładnie to samo – w odpowiednio mniejszej skali – dzieje się podczas gry.
Fizycy, biologowie przeprowadzają doświadczenia, żeby ustalić prawidła rządzące światem. Dla ekonomistów doświadczenia są tylko marzeniem – przecież nie można powtórzyć w tych samych warunkach procesu gospodarczego. Dlatego ważna jest obserwacja codziennych wyborów i mechanizmów. Z pomocą gry „Monopol” być może uda się dostrzec prawidła ekonomiczne, by potem lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Codzienność w Polsce to mógłby być temat na obszerną książkę. Każdy zauważa, pomijając ocenę obecnego stanu rzeczy, że wiele się wokół nas dzieje. Wiele razy słyszymy, że Polska to szczególny kraj. Że „u nas” prowadzi się specyficzne życie. O warunkach gospodarczych, oprócz przedsiębiorców, niejednokrotnie decydują różne instytucje: rząd, urzędnicy, tworzone prawo. Właśnie tymi elementami KoLiber chce urozmaicić grę. „Polskie realia” pozwolą odczuć, jak działa gospodarka naszego kraju – tak skonstruowana gra może być ciekawym materiałem do obserwacji. Być może po zakończeniu gry jej uczestnicy pokuszą się o wnioski i podzielą się przemyśleniami?

Jeśli „Monopol po polsku” spodoba się KoLiber chce zorganizować następne gry z punktacją długofalową i nagrodą książkową dla najlepszego „znawcy polskich realiów”. Członkowie stowarzyszenia zapraszają wszystkich 10. października na godzinę 19-tą do zabawy i wspólnego poznawania zasad rządzących rynkiem do swojej sali przy ulicy Goldhammera 4.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, December 3, 2022 19:17:29
IP     : 3.225.221.130
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html