Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Witaj szkoło!    -   30/8/2006
Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Zarazem kolejny rok demograficznego niżu – do tarnowskich szkół pójdzie o półtora tysiąca mniej uczniów niż w roku ubiegłym. Sytuację ratuje fakt, że coraz chętniej z oferty miejskich placówek edukacyjnych korzysta młodzież z bliższych i dalszych okolic (64% naboru). Mimo tych niekorzystnych wskaźników poważniejszych zwolnień wśród nauczycieli nie będzie – choć od pierwszego września ubywa 82 etaty, to około 100 pedagogów odchodzi na emeryturę. O tych i innych sprawach rozmawialiśmy z wiceprezydentem Tarnowa, odpowiedzialnym za edukację, Wojciechem Magdoniem.

Ogloszenie

Dla niektórych nowy rok rozpocznie się w nowym budynku – tak jest w przypadku Zespołu Szkół Muzycznych, który przenosi się do obiektu przy ul. Lippoczego (róg Romanowicza), obok Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowaczego. Tam też, chociaż z miesięcznym opóźnieniem (na dokończenie ostatnich prac przy budowie drogi dojazdowej) odbędzie się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego, z udziałem m.in. ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Ujazdowskiego.
Posłuchaj wypowiedzi wiceprezydenta Magdonia na ten temat: (((mp3)))- cz.1

Jeśli chodzi o statystykę, 1 września w tarnowskich szkołach uczyć się będzie 23.477 uczniów, z czego najwięcej, bo ponad 13 tysięcy – placówkach ponadgimnazjalnych. Ogółem uczniów klas pierwszych będzie 3.962, z czego najwiecej, bo 2125 przypadnie na Licea Ogólnokształcące. Obiecująco rośnie liczba osób wybierających technika (1210, razem z ZSP). Młodzi ludzie są coraz bardziej ambitni – aż 90% spośród nich kończąc gimnazjum wybrało placówkę kończącą się maturą, w tym blisko 60% trafi do LO, zaś 20 % do techników. Uczniowie z najwyższą średnią – 165 pkt na 200 możliwych rok szkolny rozpoczną w III LO i tam też do klas pierwszych trafi aż 340 osób.
Niż demograficzny to przede wszystkim problem nauczycieli. Statystykę ratuje fakt, że rośnie zainteresowanie tarnowskimi szkołam wśród uczniów gmin ościennych – w naszym mieście stanowić oni będą 64% uczniów (61% w roku ubiegłym). Poza tym część nauczycieli przejdzie na emeryturę i w praktyce są wolne etaty dla m.in. nauczycieli przedmiotów zawodowych, języka angielskiego, matematyki, wychowawców na świetlicach. Kolejne lata pociągną za sobą kolejny spadek liczby uczniów; tendencja ta będzie jednak łagodna. (Na podstawie danych systemu Edu-Net, dostępnych na oficjalnym portalu miejskim)
Posłuchaj, co o tegorocznym naborze mówi wiceprezydent Wojciech Magdoń :(((mp3)))- cz.2
MP

na zdjęciu W.Magdoń podczas oddania do użytku nowych obiektów ZSM - 23 czerwca br.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(30-08-2006) Awens :
Ja chce wątek z drem Martyką!!! ;(((

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-08-2006) kolo :
a ja już nie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-08-2006) tarcza :
Wniosek formalny: odwołać tego pana z funkcji i zakazać działalności czerwonych z ZNP w szkołach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-08-2006) mietek :
nie ma już ważniejszych problemów, niż gadanie z kim popadnie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-08-2006) PJ :
jeśli awens chcesz kontynuować rozmowe o Martyce a ostatnio właczył sie do niej sam kontrkandydat Ciesielczyk to masz wątek przeniesiony na głównej u góry po prawej jako Najczęściej komentowany

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-08-2006) :Dheh:D:P :
a ja mam jeszcze miesiac wakacji hehehe:D:D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-08-2006) Awens :
No ale żartowałem :p

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-08-2006) hultaj :
a ja pracuje nad wzrostem ludnosciowym w miescie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-09-2006) Apel :
A nie móglby Pan Minister Giertych w ramach podlizywania się nam przedłużyć jeszcze wakacji o tydzień lub dwa. Tak strasznie nie chce sie nam iść już do budy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl