To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Wszechświat w Tarnowie" czyli Dni Hellerowskie   -   04/9/2006
Ksiądz profesor Michał Heller, jedna z najwybitniejszych postaci Tarnowa i regionu, żywa wizytówka naszego grodu, skończył w tym roku 70 lat. Z tej okazji Miasto postanowiło zorganizować nietypowe obchody Jubileuszu naukowca - w ciągu dwóch dni 10 i 11 września zaplanowano w Tarnowie cykl przedsięwzięć kulturalnych oraz naukowych budowanych wokół osoby i twórczości wielkiego Tarnowianina. Patronat nad „Wszechświatem w Tarnowie” przyjęli m.in.: Tygodnik POLITYKA, Tygodnik Powszechny, Wydawnictwo ZNAK, Polskie Radio Program I.

Ogloszenie
>

- „Wszechświat w Tarnowie” pozwoli połączyć kulturę słowa, obrazu, twórczość literacką, poezję i prozę współczesną z muzyką elektroniczną, poważną. W Tarnowie prezentowane będą najnowsze rozwiązania techniczne, pojawią się największe autorytety popularyzujące myśl techniczną, wynalazki i postęp - mówi dyrektor Wydziału Kultury UMT Agnieszka Kawa.

Światowej sławy kosmolog i filozof, wykładowca szeregu uniwersytetów, od dzieciństwa marzył, aby zostać naukowcem. Często podkreśla, że zawdzięcza to swoim rodzicom, szczególnie ojcu, inżynierowi pracującemu przez długie lata w Zakładach Azotowych w Mościcach. Ksiądz M.Heller urodził się w Tarnowie, najtrudniejsze chwile dzieciństwa przeżył na zesłaniu na Syberii. Po powrocie w 1946 r. do kraju, rozpoczął naukę, studiował w Instytucie Teologicznym w Tarnowie, następnie na Wydziale Filozofii, KUL w Lublinie i jako wolny słuchacz na Wydziale Fizyki UJ w Krakowie. W roku 1959 przyjął święcenia kapłańskie, w 1966 zrobił doktorat z kosmologii relatywistycznej na KUL – wtedy też został wykładowcą filozofii nauki i logiki Instytutu Teologicznego w Tarnowie; habilitował się na KUL w 1969 roku; docent PAT, Visiting Professor na Catholic University of Louvain, profesor nadzwyczajny, a następnie zwyczajny na Wydziale Filozoficznym PAT (1990), rektor Instytutu Teologicznego w Tarnowie... Wreszcie - członek Papieskiej Akademii Nauk, pracownik Obserwatorium Watykańskiego i wielu towarzystw naukowych na całym świecie. Jest autorem takich książek, jak Początek świata, Nauka i wyobraźnia, Wieczność - Czas - Kosmos, Uchwycić przemijanie, Sens życia i sens wszechświata. Studia z teologii współczesnej, Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia wszechświata, Kosmologia kwantowa, czy Filozofia przyrody. Zarys historyczny a także m.in. wydawnictwa multimedialnego „Drogami myślących”, będącego zapisem popularnych audycji-wykładów w RDN-Małopolska.

Program cyklu "Wszechświat w Tarnowie" przewiduje:

10 września

godz. 11.00 - Kosmiczny Salon Poezji z udziałem Jubilata – Ratusz.
Na kanwie tradycyjnych spotkań z poezją zorganizowane zostanie wyjątkowe zdarzenie „Gwiezdny Tarnowski Salon Poezji” z udziałem jubilata Michała Hellera. W Salonie wystąpią także gwiazdy scen teatralnych. Aktorzy prezentować będą teksty poetyckie wybitnych autorów współczesnych, przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo. Całość prowadzić będzie dyrektor Tarnowskiego Teatru W. Markiewicz. Partnerami projektu są, Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Miejska Biblioteka Publiczna. Gwiezdny Tarnowski Salon Poezji utrzymany będzie w klimacie kosmologiczno- filozoficznym, za sprawą księdza profesora Michała Hellera, wokół którego i w Jego obecności artyści wykreują świat opisywany przez tego wybitnego teologa, twórcę, filozofa i pisarza. I cześć „Niebieski szlak” kreowana będzie przez Krzysztofa Kolbergera fragmentami tekstów ks. Michała Hellera obrazującymi różne aspekty jego twórczości. Sylwetkę i twórczość Gościa Salonu prof. M. Hellera przedstawi redaktor „Tygodnika Powszechnego” Stefan Wilkanowicz. II część "Słowo jest odsłoną" - spektakl poetycko-muzyczny w całości oparty na wierszach Marianny Bocian w wykonaniu: Magdaleny Różczki- recytacja, Wojciecha Konikiewicza -fortepian, syntezator, Michała Kulentego – saksofon i flet. Spektakl jest mistycznym powiązaniem poezji i muzyki, podczas którego publiczność w atmosferze głębokiego skupienia odbiera zarówno dźwięk, jak też niezwykłą, kosmiczno -mistyczną poezję zmarłej w kwietniu 2003 r., wielkiej poetki. Już tradycyjnie na zakończenie Salonu w salach Ratusza publiczność, zaproszeni goście, artyści spotkają się przy wspólnym stole, gdzie przy kawie odbywać się będą bezpośrednie rozmowy z twórcami.

godz. 12.30 - Rozpoczęcie Jarmarku Techniki i Wynalazków „Wszechświat w Tarnowie” – Rynek i okolice
Niezwykle istotną płaszczyzną Jubileuszu będą przedsięwzięcia naukowe, które mają na celu propagowanie osiągnięć naukowych ks. M. Hellera. Organizatorzy proponują zwłaszcza młodzieży szkolnej i publiczności masowej "Jarmark Techniki i Wynalazków ". Ma on przybliżyć ogrom wiedzy, główne myśli i przesłania ks. Hellera, ale również pokazać w formie doświadczeń i pokazów, związki zachodzące pomiędzy fizyką wszechświata, a codziennością.

godz. 20.00 - "Muzyka Nowej Przestrzeni" - plenerowy koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu W. Konikiewicza, Rynek.
Tytuł koncertu, czy też może raczej spektaklu pełnego świateł i projekcji bardzo dobrze oddaje niezwykle przestrzenną, często nieśpieszną, bez mała kontemplacyjną muzykę artysty, w którego brzmieniach znaleźć można także współczesną rytmikę, elementy etniczne, orkiestralne rozwiązania, a nawet inspiracje muzyką dawną (chorałem). Wojciech Konikiewicz, określany mianem „polskiego Jarre`a”, jest jedną z najbardziej interesujących osobowości twórczych – kompozytor muzyki jazzowej, współczesnej, filmowej, teatralnej i telewizyjnej, jest przy tym pianistą, keyboardzistą, teoretykiem sztuki oraz animatorem wielu nowatorskich wydarzeń i projektów muzycznych.
Spektakl zatytułowany "Muzyka Nowej Przestrzeni" jest tworzony indywidualnie w zależności od miejsca prezentacji i myśli przewodniej, jaką jest twórczość i osoba ks. prof., Hellera. Koncert pokazany zostanie w plenerze tarnowskiego rynku. Dźwięk łączyć się będzie z obrazem przygotowanym przez VJ FX. Artysta podczas koncertów korzysta z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń - syntezatorów, samplerów, komputerów oraz procesorów dźwięku. Często stosuje również technikę kwadrofoniczną nagłośnienia widowni. Istotnym, dopełniającym elementem spektaklu jest także oprawa wizualna (projekcje, światła).

11 września

godz. 10.00 - „Kosmologia – współczesna nauka o wszechświecie”- Seminarium w Sali Lustrzanej, ul. Wałowa 10
Referaty wygłoszą: ks. prof., dr hab. Michał Heller, dr hab. Stanisław Bajtlik z Centrum Astrofizycznego im. M. Kopernika oraz prof. dr hab. Łukasz Turski z Instytutu Fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Seminarium poprowadzi prof. dr hab. Łukasz A. Turski, Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.

godz. 18.00 - Koncert Benefisowy - Tarnowski Teatr.
W wykonaniu artystów Filharmonii Rzeszowskiej usłyszymy kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego, a także suitę „Colas Breugnon” Tadeusza Barda, „Orawę” Wojciecha Kilara, koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz i Koncert Staropolski Romualda Twardowskiego. Orkiestra wystąpi w 24-osobowym składzie. Przed koncertem rozmowę z Dostojnym Jubilatem - ks. prof. dr hab. Michałem Hellerem przeprowadzi Jerzy Baczyński, redaktor naczelny Tygodnik POLITYKA.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 09:50:54
IP          : 18.116.85.72
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html