To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dzień Szajny w Tarnowie   -   04/9/2006
Pod koniec miesiąca w Tarnowie zagości wybitny scenograf, reżyser teatralny, autor scenariuszy, teoretyk teatru, malarz i grafik Józef Szajna. 28 września w MFK przygotowano benefis artysty - odbędzie się wernisaż prac J.Szajny , wystawiony zostanie również spektakl -„Deballage” w jego reżyserii a wykonaniu rzeszowskich aktorów. Przedstawienie poprzedzi wywiad z artystą.

Ogloszenie
>

Najpierw o godzinie 17.30 w Galerii Mościckiej Fundacji Kultury otwarta zostanie wystawa prac artysty, pochodzących z autorskiej galerii funkcjonującej przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, zaś o godzinie 18:00 w sali widowiskowej MFK zobaczymy wyreżyserowany przez Józefa Szajnę spektakl „Deballage” w wykonaniu aktorów rzeszowskiego teatru.

Józef Szajna, urodzony w 1922 roku w Rzeszowie, w okresie okupacji był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Buchenwaldzie, co wpłynęło na charakter jego twórczości. W 1952 i w 1953 uzyskał na krakowskiej ASP dyplomy w zakresie grafiki i scenografii. Po studiach rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni; w roku 1972 został profesorem warszawskiej ASP. Wykłady szły w parze z działalnością zawodową – w latach 1955-63 był scenografem (zaprojektował między innymi scenografię do spektakli: „Myszy i ludzie” według Steinbecka, „Dziady” Mickiewicza); pełnił również funkcję dyrektora, kierownika artystycznego i reżysera Teatru Ludowego w Nowej Hucie, współpracował z krakowskim Starym Teatrem, katowickim Teatrem Śląskim, wrocławskim Teatrem Współczesnym, warszawskim Teatrem Polskim. W roku 1971 stworzył autorski Teatr-Galerię w warszawskim Centrum Sztuki Studio (przekształconym z Teatru Klasycznego). Z prowadzenia Centrum zrezygnował po ogłoszeniu stanu wojennego.
W twórczości Józefa Szajny często powraca motyw rozrachunku z barbarzyństwem totalitaryzmu; przez lata artysta - pedagog realizował również swoją ideę edukacji poprzez popularyzację różnych gatunków sztuki. Jak pisze Małgorzata Kitowska-Łysiak z KUL, Szajna postrzegany bywa przede wszystkim jako człowiek teatru, twórca osobistej formuły „teatru narracji plastycznej”, gdzie „główny akcent położony jest na ekspresję wizualną.” „W odróżnieniu jednak od np. Leszka Mądzika, Szajna nie odrzucił nigdy ani aktora z jego indywidualnym gestem, ani słowa. Niemniej, w programie swojego teatru najbardziej znaczącą rolę przyznawał znakowi plastycznemu: rozbudowanej scenografii i - często groteskowo powiększonemu - rekwizytowi.” W ten sposób łączył on „nasycony osobisteymi refleksjami literacki tekst ze wspomnianą wizjonerską organizacją przestrzeni scenicznej i niesztampowym, intensywnym, ekspresyjnym wyrazem gry swoich aktorów.”

Józef Szajna osobliwie związany jest z Tarnowem - tu, jako wchodzący w dorosłe życie chłopak szukający możliwości czynnego oporu przeciw okupantom hitlerowskim, został aresztowany przez Gestapo. W piwnicy przy ulicy Urszulańskiej przesiedział kilka miesiecy, odbywając jak sam mówi "najlepszą szkołę życia", zanim, w czerwcu 1940 r. znalazł się w pierwszym transporcie więźniów do Oświęcimia. Wspominał tę część swojego życiorysu m.in. podczas czerwcowej Gali w Sali Lustrzanej, gdzie wyrózniony został tytułem "Przyjaciel Tarnowa" (moment przekazania przez prezydenta M.Bienia dyplomu i statuetki, na zdjęciu).

MFK, Traugutta 1, 28 września, godz. 17:30
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, March 29, 2024 04:51:35
IP          : 3.91.43.22
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html