Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Ludzie Europy” za 2 lata w Tarnowie ?    -   13/9/2006
Młodzież ze stowarzyszenia „Młoda Europa” po raz kolejny wzięła udział międzynarodowym „Festiwalu Ludzi Europy”, który odbył się w trakcie wakacji we włoskim miasteczku San Vito Chietino. Polska reprezentacja odniosła na Festiwalu kilka sukcesów, jednak to co najpoważniejsze – znajduje się w sferze planów: młodzi ludzie starają się, by w 2009 gospodarzem imprezy był Tarnów. Pomóc ma w tym planowana w tym miesiącu wystawa zdjęć dokumentujących Festiwal – w wernisażu wezmą udział delegacje sześciu krajów członkowskich UE.

Ogloszenie
>

Pierwsza edycja Festiwalu Ludzi Europy odbyła się w Belgii w mieście Libramont w roku 1992, skąd wyszła inicjatywa przedsięwzięcia. Przez 8 dni setki ludzi z całej „Wspólnoty Europejskiej” nawzajem prezentowały swoje kraje, kultury, tradycje, produkty. Ludzie wspólnie bawili się od rana - do rana na obszarze całego miasta nawzajem pokazując swoją muzykę, śpiew, tańce, zabawy. Ze względu na duży sukces festiwalu podjęto decyzje o jego kontynuowaniu i zdecydowano, że następne edycje odbędą się kolejno w poszczególnych miastach obecnych w Libramont w 1992 roku. Z czasem Festiwal rozrósł się o reprezentacje nowych krajów członkowskich UE, zyskał prestiż, ulepszył program, znaczenia nabrały wzajemne kontakty pomiędzy władzami jak i samymi mieszkańcami miast reprezentujących swoje kraje. (Informacje ze strony organizatorów i reprezentantów Polski: www.epf.opfm.org i www.sme.opfm.org) Wszystkie miasta obecne na festiwalu mają możliwość prezentacji swoich walorów, atrakcyjności inwestowania, potraw regionalnych, kultury i tradycji także w aspekcie narodowym. Delegacja każdego kraju składa się z około 60 osób o różnym przekroju wieku, płci, koloru skóry. Festiwal trwa 8 dni, Polska uczestniczy w nim od 2004 roku; w roku ubiegłym w grupie znaleźli się m.in. członkowie zespołu folklorystycznego „Świerczkowiacy”, sportowcy różnych dyscyplin, kucharz, rękodzielnicy, tłumacze i wolontariusze. Wspólny wysiłek zaowocował zdobyciem II miejsca w ogólnej klasyfikacji wszystkich konkurencji. Podobnie było podczas tegorocznej XIV edycji Festiwalu Ludzi Europy we włoskim miasteczku San Vito Chietino – to właśnie polskie stoisko było najbardziej oblegane, a polski zespół folklorystyczny – najmocniej oklaskiwany. Zespół Pieśni i Tańca „Krakus” zajął I miejsce w kategorii występów artystycznych, sukces odniósł również tarnowianin Bartosz Połeć na zorganizowanym konkursie fotograficznym. Z kolei kucharz Wilii Krzyskiej Marcin Mróz urzekł wszystkich żurkiem, kaczką z jabłkami, roladkami śląskimi i sandaczem po polsku.
Podczas „Dnia Polskiego” młodzież pokazał prezentację multimedialną o Polsce, można było posłuchać polskiej muzyki, skosztować polskiego żurku czy wziąć udział w quizie wiedzy o naszym kraju.
W relacji z tegorocznej edycji Festiwalu jego polscy uczestnicy, obok wyrazów zadowolenia nie szczędzą również słów krytyki pod adresem włoskich organizatorów – podczas rozgrywek sportowych królował skandaliczny chaos i niekompetencja. Mimo to reprezentanci Polski – a jest nim stowarzyszenie „Młoda Europa” – zabiega o to, by w 2009 gospodarzem imprezy był Tarnów. Pomóc ma w tym planowana na wrzesień wystawa zdjęć dokumentujących Festiwal – w wernisażu wezmą udział delegacje sześciu krajów członkowskich UE.

Stowarzyszenie Młoda Europa powstało w 1999 roku w Tarnowie, by propagować ideę zjednoczonej Europy. Jak piszą twórcy „jesteśmy organizacją apolityczną (...) staramy się otwierać własne horyzonty (...). Naczelnym kierunkiem statutowej działalności naszej organizacji jest wspomaganie procesu integracji europejskiej, ale rozumiane nie w sensie politycznym czy gospodarczym, a integracji jako łączenie mentalności i tworzenie sprzyjających warunków budowania zintegrowanej Europy na poziomie międzyludzkich relacji. Uważamy, że tylko żywa dyskusja, konfrontacja opinii oraz przekonań, zaowocować może lepszą atmosferą i wzajemnym zrozumieniem, co przecież jest bardzo ważne w jednoczącej się Europie. Nie może być jedności państw na poziomie państw bez jedności obywateli! (...)”
Na stronie stowarzyszenia najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest zdjęcie opatrzone z boku ikonką dwóch skrzyżowanych flag – Polskiej i Unijnej, podpisem „1 maja 2004” i tekstem „Europa, nasz wspólny dom, budujmy go razem”.

Posłuchaj relacji uczestniczki festiwalu Marty Kocik: (((mp3)))

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(13-09-2006) M.Wietrzyk :
No to jak to jest? Niby są apolityczni a napisali "Nie może być jedności państw na poziomie państw bez jedności obywateli!" - to przecież jest działanie polityczne

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2006) WIN :
Dobrze,że ich nie zamkneli w obozach pracy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947