To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Plany repertuarowe tarnowskiego teatru   -   19/9/2006
Znane są już plany repertuarowe tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego na najbliższy sezon. Szykowanych jest sześć premier, wśród których mają znaleźć się dość różnorodne spektakle – na naszej scenie zagości Marek Hłasko, niespodzianką będzie „pojawienie się” Bułata Okudżawy i Leonadra Cohena, zaś reżyserować będą m.in. Krzysztof Miklaszewski i Edward Linde Lubaszenko.

Ogloszenie
>

„Solski” to oczywiście także wokółteatralne „dzianie się”, czyli wspólnie organizowane Salony Poezji – we wrześniu odbędą się dwa salony (już o nich pisaliśmy) zaś w październiku gościem ma być ponoć Jacek Fedorowicz. Listopad przyniesie nam przypomnienie tarnowskich poetów, grudzień – noblistów i podczas tego zimowego już spotkania być może gospodarzem zostanie Mikołaj Grabowski.
Spośród przedsięwzięć, które już się odbyły, a przecież będą miały jeszcze swoją kontynuację nie można zapomnieć o Tarnowskiej Akademii Antycznej. Wkrótce startuje Akademia Włoska, poszerzona m.in. o naukę tego języka i być może w przyszłym roku tarnowska młodzież znów wyjedzie na południe, tym razem do Włoch, z musicalem o Świętym Franciszku spółki autorskiej Paulicelli / Castellaci „Forza, venite, gente”. Z kolei już 25 września o godzinie 18:00 w Sali Lustrzanej ma odbyć się wykład inauguracyjny poświęcony kulturze włoskiej. Raz w miesiącu prowadzone będą również specjalne warsztaty teatralne. Jeszcze inną propozycją, związaną tym razem z Ogólnopolskim Konkursem Komediopisarskim jest premiera polskiej komedii, autorstwa laureata konkursu. Może być ciekawie!

Wśród plotek i ploteczek nie sposób pominąć wieści o „Upadku kamiennego domu”. Spektakl ten, który prócz tarnowskiej miał jeszcze krakowską premierę, po konsultacjach z ojcem Górą pojechać ma do Poznania. Innego rodzaju nowiną są natomiast zmiany w samym zespole – być może na stałe zagości u nas Magdalena Kriger (zobaczyliśmy ją na jednym z wrześniowych Salonów Poezji, a do tej pory mogliśmy ją oglądać w „Barze Romantyczność” i „Małej Syrence”). Natomiast już tylko gościnnie grać będzie w Solskim Marek Walczak, zaś Sławomir Gaudyn zajmie się wyłącznie reżyserią.

Zaraz po Festiwalu Komedii „Talia” w tarnowskim teatrze rozpoczną się KIK-owskie „Dni Kultury Chrześcijańskiej” – teatr po raz pierwszy będzie ich współorganizatorem. Zobaczymy więc kilka spektakli, m.in. rzecz o siostrze Faustynie, odbędzie się finał konkursu recytatorskiego, któremu patronuje ksiądz biskup tarnowski Wiktor Skworc (główną nagrodą ma być pielgrzymka do Rzymu) oraz okolicznościowy Salon Poezji Staropolskiej, którego bohaterami będą oczywiście m.in. Mikołaj Rej i Jan Kochanowski.

Pisząc o tym, co nas w najbliższym czasie czeka, warto przy tej okazji raz jeszcze wspomnieć o „technicznych” nowościach, bynajmniej nie związanych z czekającymi teatr remontami. Otóż we wrześniu warto wziąć udział w plebiscycie „Cztery karty w Talii” (szczegóły na stronie internetowej Teatru) i przypomnieć sobie premiery minionego sezonu wykupując karnet na 7 spektakli za jedyne 40 zł. Również we wrześniu obowiązują bilety rodzinne na wybrane spektakle dla 5 osób w cenie zaledwie 25 zł.

A teraz słów kilka o repertuarowych planach. Na 28 października wyznaczono datę premiery „Pętli” Marka Hłaski, w reżyserii Sławomira Gaudyna, ze scenografią Tadeusza Smolickiego. Jak stwierdza dyrektor Wojciech Markiewicz, spektakl po tylu latach nic się nie zestarzał i „pętla” jest „warta sznura”. Wierząc, że na sznur na pewno starczy ufamy, że pętla nie zaciśnie się na autorach przedsięwzięcia i czekamy na dobry „spektakl interwencyjny z człowiekiem w centrum”.
3 grudnia mieć będzie miejsce premiera z cyklu „Pogotowie bajkowe” – „Marysia i krasnoludki” według scenariusza i z reżyserią Ewy Marcinkówny; spektakl „śpiewany” i zaplanowany na dużą scenę. Choreografia: Dorota Furman, scenografia: Katarzyna Gabrat,Tomasz Szamański.
Luty przyniesie na dużą scenę „nie tylko lekturę” czyli spektakl „Dulska i inni”, opatrzony scenariuszem i wyreżyserowany przez Krzysztofa Miklaszewskiego, ze scenografią Małgorzaty Czerwieńskiej, muzyką Tadeusza Wodniaka i choreografią Zofii Rudnickiej. Gościnnie – Andrzej Zaorski Kolejna premiera to „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego (scenariusz i reżyseria Wojciech Markiewicz, marzec 2007). Spektakl rozpisany jest wprawdzie na dużą scenę, ale jego przestrzenią ma być ponoć cały budynek teatru.
I wreszcie „opera policyjna”, z teczkową aferą i agentami pracującymi nad Lwem Tołstojem, czyli realizowane na małej scenie „Merci, czyli przypadki Szczypowa” Bułata Okudżawy, w reżyserii i z udziałem Edwarda Linde Lubaszenko (maj).
Rozpoczynający się właśnie sezon teatralny w „Solskim” zamknie „Pieśń o miłości i śmierci” według Leonarda Cohena (scenariusz i reżyseria Sławomir Gaudyn). Czerwcowa premiera odbędzie się na małej scenie lub w zupełnie innej, może pozateatralnej przestrzeni.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 13:37:57
IP          : 3.144.187.103
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html