To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Konferencja nt. ADHD   -   26/9/2006
29 września 2006 r., w godz. 9.00-16.00 w sali konferencyjnej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie, przy ul. Mościckiego 27 zaplanowano konferencję naukowo-szkoleniową „Przeciwdziałania objawom ADHD (nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) poprzez zastosowanie uzupełniających metod postępowania”. Szkolenie jest bezpłatne a wstęp wolny. Po szkoleniu będzie można otrzymać Zaświadczenie uczestnictwa w konferencji. Dwoje inTARnautów może też wygrać w mini-konkursie internetowym książki związane z tematyką ADHD.

Ogloszenie

ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jest to jednostka chorobowa, rozpoznana w świecie przed ponad 150 laty i w różny sposób na przestrzeni lat nazywana. Typowe jej objawy to: brak uwagi, nadmierna aktywność i impulsywność.
Przyczyną choroby jest zaburzona praca mózgu, jednak, ze względu na prozaiczne objawy, o których mowa powyżej, dzieci z ADHD często uważane są za źle wychowane, niegrzeczne i krnąbrne. W rzeczywistości system hamowania reakcji na bodźce jest u nich upośledzony, co powoduje reakcje niewspółmierne do sytuacji, a ich mózgi, bombardowane dziesiątkami informacji jednocześnie, nie są w stanie wyodrębnić tych najważniejszych - stąd trudności z koncentracją.
Obserwowalny początek zaburzeń następuje nie później niż w wieku 7 lat.
Najczęściej diagnozowane z powodu ADHD są dzieci w wieku 6-9 lat. Wtedy to dziecko rozpoczyna edukację i problemy, które dotychczas nie były być może tak poważne, przybierają na sile. Objawy często ustępują w wieku kilkunastu lat, ale utrzymują się u 30-50% nastolatków i 30% dorosłych. Pełnoobjawowy zespół nadpobudliwości pozostaje u 3 % dorosłych.

Aby w pełni przedstawić obraz zaburzenia, należy uzmysłowić sobie także jego etiologię, gdyż nie jest ona wymysłem pedagogów, psychologów, czy lekarzy, lecz jest stwierdzoną, zbadaną i dobrze udokumentowaną jednostką chorobową o podłożu neurologicznym. Mówiąc językiem zrozumiałym: system pobudzenia u człowieka dotkniętego zaburzeniem jest rozwinięty prawidłowo, natomiast system hamowania reakcji na nowe bodźce jest upośledzony, co powoduje niewspółmierne reakcje do zaistniałej sytuacji. W związku z powyższym, chory ma kłopoty z kontrolą własnej impulsywności, nadmierną aktywnością ruchową oraz z zaburzeniami koncentracji uwagi. Żyje w świecie szumu informacyjnego, z którym jego mózg nie jest w stanie się uporać, by wyselekcjonować w danym momencie informacje najważniejsze, ważne, mniej ważne i nieistotne. Wszystkie one naraz bombardują mózg chorego, co powoduje jego dezorientację w otaczającym je świecie. Zdarza się np. że uczeń wstaje z miejsca w środku lekcji i idzie do kolegi załatwić to, co się mu przypomniało, bo nie jest w stanie poczekać do przerwy. W wieku kilkunastu lat praca mózgu zwykle ulega wyregulowaniu, lecz w wielu przypadkach, z powodu narosłych wcześniej problemów, jest już za późno na pełen powrót do „normalności” i udziału w życiu społecznym.
Nadpobudliwość psychoruchowa jest uważana za zaburzenie łamiące linię życiową. Osoby nadpobudliwe wcześniej niż ich rówieśnicy kończą karierę szkolną, uzyskują gorsze wykształcenie, częściej popadają w konflikty z prawem. Prospektywne badania wskazują na dziesięciokrotny wzrost ryzyka uzależnienia od leków i substancji psychotropowych u osób z ADHD w porównaniu z populacją ogólną.
Kluczem do radzenia sobie z nadpobudliwością jest zrozumienie przyczyn, jej neurofizjologicznych podstaw funkcjonowania oraz pełna akceptacja dziecka i zaangażowana pomoc. Przyznać należy, że do takiej postawy wobec dziecka potrzebny jest wyjątkowy charakter zwłaszcza nauczyciela-wychowawcy. Pamiętając o fakcie, iż dziecko z ADHD posiada normę intelektualną, bądź jest ona powyżej przeciętnej – umieszczanie dziecka, z racji zaburzonych zachowań w szkołach i klasach o zaniżonych wymaganiach edukacyjnych, jest trudną do zrozumienia pomyłką (a jest to niestety częsta praktyka) i świadczy o braku orientacji w specyficznych potrzebach dziecka dotkniętego zaburzeniem nadpobudliwości.

Z drugiej jednak strony źle prowadzone w szkole dziecko z ADHD może destabilizować funkcjonowanie klasy i tok lekcji. Dlatego, ważne jest posiadanie przez nauczycieli oraz rodziców i opiekunów, odpowiedniej wiedzy i umiejętności w prowadzeniu i wychowywaniu takiego dziecka. W wielu specjalistycznych publikacjach dowiedziono, iż nie zdiagnozowanie dziecka w odpowiednim czasie, czyli jak najwcześniej (6-9 r. ż.), a za tym idący brak terapii, w tym także, w razie potrzeby, farmakologicznej, biegnącej równolegle z właściwymi oddziaływaniami psychologiczno-pedagogicznymi, pociągają za sobą konsekwencje w przeważającej większości trudne do odrobienia, bądź naprawienia (w przypadku samobójstw).

Pomimo licznych publikacji na temat ADHD oraz coraz większej wiedzy osób zajmujących się pracą z dziećmi i wychowaniem, w dalszym ciągu znajomość tego schorzenia nie jest powszechna. Problem dostrzegają przedstawiciele władz oświatowych, samorządowych i innych instytucji rządowych i pozarządowych, natomiast ciągle za mało jest odpowiednich szkoleń i prezentacji, które przekazałyby wiedzę i umiejętności rodzicom, wychowawcom i opiekunom dzieci. Dlatego też, Tarnowskie Stowarzyszenie ADHD w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Zrozumieć dziecko z ADHD – II edycja”, której jest sprzymierzeńcem i uczestnikiem wraz z Małopolskim Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie oraz Janssen-Cilag Polska Sp. z o. o., organizują dla placówek oświatowo-wychowawczych, pracowników jednostek ochrony zdrowia, rodziców, opiekunów oraz wszystkich innych osób i instytucji regionu tarnowskiego, którym nieobojętny jest los dzieci z ADHD, konferencję naukowo-szkoleniową pt.: „Przeciwdziałania objawom ADHD (nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) poprzez zastosowanie uzupełniających metod postępowania”, na którą serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych tematem. Do tej pory w Tarnowie odbyły się w 2005 r. dwie konferencje z tego tematu, na które przybyła znaczącą liczba osób. I tak, w maju 2005 roku przybyło na konferencję ponad 550 osób, a we wrześniu 2005 r. - ok. 110 pracowników jednostek ochrony zdrowia. - Wierzymy, że i tym razem liczba uczestników organizowanej konferencji będzie imponująca. Pragniemy jeszcze raz spotkać się z Państwem na organizowanej przez nas konferencji, aby u progu roku szkolnego 2006/07 przypomnieć i usystematyzować treści z tematu ADHD. - piszą organizatorzy konferencji w zaproszeniu nadesłanych dla naszych użytkowników.
Podczas konferencji będzie można zaopatrzyć się w materiały szkoleniowe z tego tematu, oferowane przez wydawnictwa książkowe.

Szczegółowy program konferencji można pobrać tutaj

Organizatorzy zaproponowali także konkurs dla inTARnautów.

Pytanie konkursowe: ADHD to (wybierz właściwe):
a) zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi,
b) zespół charakteryzujący się spowolnieniem funkcji ruchowych i nadmierną żywiołowością umysłową,
c) zespół zamknięcia się osoby dotkniętej tym zaburzeniem we własnym świecie przeżyć i izolacją społeczną.

Odpowiedzi należy nadsyłać do naszej redakcji na adres e-mail: redakcja@intarnet.pl , do czwartku 28 września do godziny 16:00 z tematem w tytule wiadomości ADHD. Poza odpowiedzią, prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz telefonu kontaktowego.

Nagrody dla 2 zwycięzców konkursu ufundowane zostały przez Ośrodek Pomocy Psychologicznej w Brzesku, ul. Głowackiego 20, 32-800 Brzesko. Nagrodami są pozycje książkowe obejmujące w sposób przystępny tematykę ADHD.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czwartek 28 września 2006 r. popołudniu Nagrodę można będzie odebrać podczas konferencji naukowo-szkoleniowej, która odbędzie się 29 września 2006 r., w godz. 9.00-16.00 w sali konferencyjnej Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie, przy ul. Mościckiego 27., za okazaniem dowodu osobistego lub w późniejszym terminie do 6 października 2006 r. w siedzibie Tarnowskiego Stowarzyszenia ADHD (Przychodnia Lekarska Res Medica), ul. PCK 26, 33 – 100 Tarnów, w godz. 9.00-18.00.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, March 19, 2024 05:16:31
IP          : 54.221.159.188
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html