To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Oglądamy "Panoramę" Siedmiogrodzką   -   22/1/2004
W najbliższą niedzielę w tarnowskim Ratuszu otwarta zostanie wystawa, która niewątpliwie wzbudzi wielkie zainteresowanie mieszkańców regionu. Nadarza się okazja do obejrzenia kolekcji fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej", dzieła Jana Styki, na którym uwieczniono bitwę pod Sybinem, jedno z najważniejszych wydarzeń z historii walk narodowowyzwoleńczych Węgrów.

Ogloszenie
>

Kustosz muzeum Alicja Majcher-Węgrzynek przypomina, iż wystawa jest ukoronowaniem 20-letnich poszukiwań fragmentów tego dzieła. Widzowie obejrzą 11 obrazów. Dziesięć jest własnością muzeum, jeden przekazano tej placówce w depozyt. Muzeum eksponuje dwa oleodruki. Jeden - przedstawiający główną scenę obrazu - gen. Józefa Bema z orszakiem oficerów i Sandora Petofiego, wydany został na Węgrzech w 1898 r.
Niewątpliwą ciekawostką - podkreśla Alicja Majcher-Węgrzynek jest oryginalny plakat, który ukazał się w Budapeszcie w 1898 r. i towarzyszył otwarciu wystawy. Plakat odnaleziono w Stanach Zjednoczonych, tam został odkupiony i dziś jest interesującym uzupełnieniem tarnowskiej kolekcji.
Muzealnicy prezentują "Panoramę" po raz drugi. Pierwszą wystawę wzbogacono o dzieła, które są w posiadaniu innych placówek kulturalnych w kraju. Obecną uzupełnią reprodukcje zlokalizowanych fragmentów.
"Panorama Siedmiogrodzka" wzbudza coraz większe zaciekawienie. Informacje o niej docierają poza granice naszego kraju. Niewykluczone, że tarnowska kolekcja dotrze do Sybiu, miasta (obecnie w granicach Rumunii), na przedmieściach którego rozegrana została bitwa. (kis)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl