To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Muzyka nowej przestrzeni...    -   27/9/2006
Jednym z najgłośniejszych w Tarnowie wydarzeń kulturalnych mijającego miesiąca, obfitującego skądinąd w wiele ważnych imprez, był plenerowy koncert muzyki elektronicznej Wojciecha Konikiewicza. Koncert uświetnił obchody 70 rocznicy urodzin ks. prof. Michała Hellera odbywające się w ramach cyklu "Wszechświat w Tarnowie". Korzystając z okazji pobytu artysty w naszym mieście rozmawialiśmy z nim o jego twórczości, głównie o drodze jaką przeszedł on sam i w ogóle muzyka elektroniczna w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania tego ciekawego wywiadu.

Ogloszenie
>

Wojciech Konikiewicz to dziś część historii polskiej muzyki elektronicznej, choć artysta stale współpracuje z muzykami z całego świata, z bardzo różnorodnych kręgów muzycznych – od electro, po jazz czy reagge. Począwszy od przełomu lat 70-tych, 80-tych swoimi klawiszami wspierał czołówkę polskiego rocka: Ciechowskiego, Lipińskiego, Brylewskiego, Janerkę, Waglewskiego, Staszczyka, Budzyńskiego... W swoim dorobku ma także niemało dokonań na polu muzyki filmowej. 10 września gościł w Tarnowie, koncertując w ramach jubileuszu 70 urodzin księdza profesora Michała Hellera; nieśpieszne dźwięki „Muzyki nowej przestrzeni”, kilkunastoletniego projektu, połączone z multimedialnymi prezentacjami niosły się po Rynku przemieniając go w obszar z zupełnie innego świata.

Tarnowska publiczność okazała się zupełnie zaskoczona i nieprzygotowana na ten ilustracyjny muzycznie przekaz. Monumentalne konstrukcje złożone w znacznej mierze z sampli mogły przytłaczać, balansując gdzieś na pograniczu elektronicznej muzyki medytacyjnej i... psychodelii, rodem z kosmicznego snu, w którym na równych prawach funkcjonują pulsary, jak i mitologiczne twory na podobieństwo żółwia, podtrzymującego konstrukcję wszechświata. Dźwięki pulsowały, wibrowały, zagarniając sobą przestrzeń, hipnotyzując, przenosząc w zupełnie inny wymiar. Trudno jednak było oprzeć się wrażeniu, że fascynująca muzyczna ilustracja, wspierana wizualnymi efektami i pracą całego zespołu ludzi, stała się w pewnym momencie tylko wielowymiarową formą – osnową, na której tkacz wiódł chaotyczną nić nie zmierzającą do żadnego celu; wizyjnemu nastrojowi zabrakło mocnych rąk ujmujących materię, by stworzyć z niej konkretny przekaz – została nam długa kontemplacja zdarzeń gdzieś u początku wszechświata.

Z muzyką Wojciecha Konikiewicza zetknąłem się po raz pierwszy kilkanaście lat temu i również wtedy projekt ów zatytułowany był „Muzyka nowej przestrzeni”. Artysta jednak za każdym razem podąża w nieco innym kierunku, zależnym od okoliczności, zaś sobotni koncert niemal w całości skomponowany został specjalnie na 70 urodziny księdza profesora Michała Hellera. Konikiewicz to bez mała nestor polskiej muzyki elektronicznej, który swoimi klawiszami wspierał czołówkę polskiego rocka: Ciechowskiego, Lipińskiego, Brylewskiego, Janerkę, Waglewskiego, Staszczyka, Budzyńskiego... Wszystkich projektów i zespołów wyliczyć nie sposób, dość wspomnieć jeszcze Klausa Mittfocha, Armię, Tilt, Deuter, Republikę, T Love, Voo Voo, Izrael, Antoninę Krzysztoń, Andrzeja Przybielskiego, Tomasza Stańko, Bronisława Dużego, Mateusza Pospieszalskiego, Michała Kulentego, Krzysztofa Ścierańskiego, Yorgosa Skoliasa, Janusza – „Yaninę” czy np. The Orchestra of Warsaw Chamber Opera.

W swoim dorobku ma udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt i różnych kompilacji, nie licząc nagrań autorskich - współpracował m.in. z Tie Break, Sesją Acoustic Action, Green Revolution czy Free Cooperation. Od 1985 roku współpracuje z brytyjczykami z Pinski Zoo, zaś przez ten czas tworzył z muzykami z kręgu rocka, reggae i ethno, takimi jak: Benjamin Zephaniah, J.J. Burnel (The Stranglers), Ian Paice (Deep Purple) i Asian Dub Fundation. Poruszając się po przestrzeniach popu, jazzu, rocka, ethno i reggae, a nawet występując z solowymi recitalami fortepianowymi czy organowymi, Konikiewicz jest także kompozytorem muzyki jazzowej, współczesnej, filmowej, teatralnej i telewizyjnej. W kręgu muzyki filmowej warto wymienić reżyserów takich jak Jerzy Domaradzki, Waldemar Szarek, Stefan Niedziałkowski, Rafał Wieczyński, Krzysztof Krauze, Olivier Gerard; są i teatry oraz zespoły baletowe – m.in. Bernard Mangin Theatre, Michel Crestin, Teatr Rozmaitości, Teatr Żydowski, Teatr Tańca NEI. Mamy więc filmy fabularne, dokumentalne – m.in. Jan Paweł II (Australia, 1995 Domaradzkiego), jest muzyka do filmów animowanych czy eksperymentalnych, jak „Ene due rabe” Andrieja Kondratiuka, jest balet i płyty z muzyką filmową.

Konikiewicz koncertuje na całym świecie – występował m.in. w Austrii, Czechosłowacji, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Japonii i Korei Południowej. Jego płyta „Tribute To Miles Orchestra-Live” jako pierwsza w historii polskiego jazzu została wydana przez koncern Warner Bros. Jest autorem wielu działań multimedialnych. Do ostatnich jego przedsięwzięć twórczych należy współpraca z wybitnymi artystami japońskimi - malarzem i performerem Nobuhiko Utsumi oraz kompozytorem i kontrabasistą Hideto Kanai; ciekawostką jest także wydany z okazji międzynarodowej wystawy portretów Romana Polańskiego krążek „Portraits of R”, zawierający impresje na fortepian solo, inspirowane prezentowanymi na niej dziełami.

Jest już noc, rozmawiamy długą chwilę po tarnowskim koncercie; w tym czasie zespół współpracowników kończy demontować sprzęt... Wszystkich wątków, tematów dotknąć nawet nie sposób – próbuję więc sięgnąć do początków, do okresu, gdy zręby polskiej muzyki elektronicznej jeszcze się tworzyły, gdy w Polsce cena syntezatora stanowić potrafiła równowartość kilku mieszkań. Pytam o inspiracje, do końca nie wiedząc w jaką stronę ostatecznie pójdzie ta rozmowa; deprymuje mnie koncertowy ubiór Konikiewicza, barwa jego głosu - tak odmienne od komponowanej muzyki. Zapraszam do wysłuchania tej rozmowy. W materiale wykorzystałem jedną z kompozycji Wojciecha Konikiewicza:

(((mp3))) - część 1
(((mp3))) - część 2

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 20:19:56
IP          : 18.117.183.150
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html