Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  XXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej   -   02/10/2006
"Bogu dziękujcie, ducha nie gaście" - pod takim hasłem od 14 do 22 października w Tarnowie trwał będzie Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Impreza odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy i będzie miała wyjątkowo bogaty program. Nie zabraknie koncertów, wystaw, przedsięwzięć teatralnych, filmowych, spotkań z poezją i licznych wykładów. Głównym organizatorem "Tygodnia" jest Klub Inteligencji Katolickiej, który obchodzi w tym roku jubileusz ćwierćwiecza istnienia. Organizatorzy "Tygodnia" przypominają też, że w tym roku minęła 100 rocznica urodzin wybitnego pisarza katolickiego, tarnowianina - Romana Brandstaettera. Obchody obu jubileuszów wplecione zostały w program październikowej imprezy.

Ogloszenie
>

Wyjątkowo długa jest lista współorganizatorów i współtwórców tegorocznego Tygodnia Kultury Chrzescijańskiej. Poza KIK, są nimi także : Wyższe Seminarium Duchowne, Parafia Katedralna, Parafia św. Krzyża i św. Filipa Neri, Parafia NMP Królowej Polski, Parafia bł. Karoliny, Wydawnictwo „Biblos”, Tarnowski Teatr im. L. Solskiego, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego, Duszpasterstwo Akademickie, Fundacja „Kromka chleba”, Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Program imprezy przedstawia się następująco:

14 października, sobota

Inauguracyjna Msza Święta pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej J.E. Księdza Biskupa Wiktora Skworca. Oprawa liturgiczna – Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Oprawa muzyczna – Chór Pueri Cantores Tarnovienses pod dyrekcją ks. Andrzeja Zająca.
Chłopięcy Chór Katedralny powstał w 1981 roku, z inicjatywy ówczesnego biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza. W repertuarze chóru znajdują się śpiewy gregoriańskie i wielogłosowe śpiewy religijne wszystkich epok stylistycznych – od renesansu, do współczesności. „Pueri...” koncertowali w 14 krajach Europy, z powodzeniem uczestnicząc w licznych festiwalach i konkursach muzycznych krajowych i zagranicznych.
Bazylika Katedralna, godz. 12:00

Sesja Jubileuszowa KIK
Spotkanie jubileuszowe z okazji 25-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie. W programie znajduje się Sesja Jubileuszowa na temat „Działalność stowarzyszeń katolickich w Polsce i ich wpływ na życie społeczne w okresie 1956-2006”, z udziałem J.E. Ks. Biskupa Ordynariusza Wiktora Skworca, Stefana Wilkanowicza z Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Znak” i Antoniego Zięby – prezesa KIK w Tarnowie. Po wystąpieniach zaproszonych gości wykład „Dr inż. Antoni Gładysz – 26 lat inwigilacji. Z archiwum IPN” wygłosi Paweł Skorut z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie”. Sesję zakończy wystąpienie Piotra Pawliny, autora jubileuszowej publikacji „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. Książka opisuje m.in. próby zrzeszania się inteligencji katolickiej w latach 50-tych (Klub Katolicki, Towarzystwo Przyjaciół KUL), działalność Antoniego Gładysza (współzałożyciela Klubu Katolickiego w roku 1956 oraz posła na Sejm w latach 1957-61), Karola Dydusiaka (współzałożyciela i Prezesa Klubu Katolickiego w Tarnowie w 1956 roku) oraz działalność Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie w latach 1981-2006.
Aula Jana Pawła II w Ośrodku Duszpastersko – Katechetycznych przy Bazylice Katedralnej, g. 14:00.

Koncert Chóru Prawosławnego Diecezji Przemysko - Nowosądeckiej „IRMOS”, pod dyrekcją Marianny Jara. Założony w roku 1992 chór młodzieżowy, jeszcze w tym samym roku został laureatem Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. W kolejnych latach pojawiły się następne sukcesy. W repertuarze Chóru dominuje śpiew halicki w opracowaniu znanych kompozytorów oraz dyrygentki, Marianny Jara.
Bazylika Katedralna, godz. 19:00

15 października, niedziela
Ogólnopolski Dzień Papieski „Jan Paweł II Sługa Miłosierdzia”

„Prorok Miłosierdzia” - rzecz o św. Siostrze Faustynie w piętnastu obrazach - projekcja filmowej wersji przedstawienia. Scenariusz i reżyseria - Agnieszka Mandat, Mieczysław Grąbka, muzyka – Norbert Blacha. Obsada – pedagodzy i studenci PWST Kraków; m.in.: Klara Bielawka, Lidia Duda, Monika Jakowczuk, Elżbieta Karkoszka, Katarzyna Kilar, Jadwiga Leśniak – Jankowska, Marta Ledwoń, Agnieszka Mandat, Teresa pawłowicz, Oksana Pryjmak, Monika Rasiewicz, Agnieszka Schimscheiner, Zuzanna Skolias, Karolina Stefańska, Ziuta Zającówna, Bolesław Brzozowski, Edward Dobrzyński, Krzysztof Globisz, Grzegorz Grabowski, Edward Linde-Lubaszenko, Mieczysław Grąbka, Maciej Maciejewski, Andrzej Mrowiec, Tomasz Nosiński, Leszek Piskorz, Jacek Romanowski, Rafał Sadowisk, Jerzy Święch, Janusz Szydłowski, Jerzy Trela. „Poznajemy nieznane” - cztery zabytki malarstwa gotyckiego zaprezentuje ks. Tadeusz Bukowski – dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.
Muzeum Diecezjalne, godz. 18:00

16 października, poniedziałek
28 rocznica wyboru Jana Pawła II

„Wzrastamy w miłości” - uroczyste zasadzenie dębu poświęconego przez Jana Pawła II
Godz. 08:15 - Szkoła Podstawowa nr 9, przemarsz do kościoła;
08:35 Kościół bł. Karoliny - zasadzenie dębu na placu kościelnym, recytacje poezji Karola Wojtyły;
09:00 Msza św. pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Kostrzewy.

„Upadek kamiennego domu” – dramat Romana Brandstaettera w reżyserii Kazimierza Brauna, z wybitną kreacją aktorską Teresy Budzisz-Krzyzanowskiej.
Cena biletu 10 zł.
Tarnowski Teatr, Duża Scena, godz. 18:00

Spotkanie z Teresą Budzisz Krzyżanowską oraz reportaż filmowy z prób autorstwa Krzysztofa Miklaszewskiego. Prowadzenie – dyrektor Wojciech Markiewicz.
Tarnowski Teatr, Mała Scena, godz. 20:00

17 października, wtorek

„Chrześcijaństwo i judaizm w dialogu”. Wykład o. dr Adam Żak SJ (Rzym) - doradcy Generała i Asystenta ds. Europy Wschodniej Kurii Generalnej. Prowadzenie spotkania: Magdalena Urbańska – Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców.
Ośrodek Duszpastersko Katechetyczny, Aula Jana Pawła II, Plac Katedralny, godz. 17:00

„Europejczyk i nie jakiś goj” . Wykład ks. dr Andrzeja Turka, dyrektora tarnowskiego oddziału tygodnika „Gość Niedzielny”, o pisarzu, poecie, dramaturgu i tłumaczu, wybitnym znawcy Pisma Świętego - Romanie Brandstaetterze.
Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Naukowa, ul. Krakowska 4, godz. 18:30

18 października, środa

„Jan Paweł II Sługa Miłosierdzia”.Wykład bp Jana Zająca, kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego Kraków – Łagiewniki.
Klub Inteligencji Katolickiej, Rynek 24, godz. 18:00

„Niebieskie okulary” - program muzyczno-poetycki do wierszy ks. Jana Twardowskiego w wykonaniu zespołu „Krakowskie Przedmieście” w składzie: Agata Bernadt, Adam Niedzielin, Sławek Jankowski, Grzegorz Piętak, Adam Prucnal.
Kościół Księży Filipinów, ul. Piłsudskiego, godz. 19:30

19 października, czwartek

„Raj utracony” Romana Brandstaettera - Finał Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego z udziałem laureatów.
Tarnowski Teatr, Duża Scena, godz. 16:30

„Statut Jana Łaskiego" – wystawa ze zbiorów MBP w 500-ną rocznicę wydania dzieła. Jan Łaski, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski, kanclerz wielki koronny był jednym z najwybitniejszych polityków i mężów stanu swojej epoki. Wydany w 1506 roku Statut Łaskiego był pierwszą w historii kodyfikacją prawa polskiego i pierwszym ilustrowanym polskim drukiem, najsłynniejszym jaki wydała znana krakowska oficyna Jana Hellera. Zawiera m.in. pierwodruk najstarszej religijnej pieśni polskiej „Bogurodzica”.
Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4; wernisaż wystawy o godz. 17:00.

„Potrzebujemy także miłosierdzia duchowego!” Wykład ks. dr hab. Janusz Królikowskiego.
Klub Inteligencji Katolickiej, Rynek 24, godz. 18:00

20 października, piątek

„Diecezja Tarnowska Kościołowi w Peru”. Wernisaż wystawy.
Wernisaż wystawy Anny Wantuch, poświęconej 15-leciu tarnowskich misji w Peru – efekt pobytu autorki na placówkach misyjnych w tym kraju.
Informacje o nich docierają do nas sporadycznie. Tymczasem wielu misjonarzy z tarnowskiej diecezji pojechało, by nieść posługę wśród ubogich Indian, nierzadko ryzykując swym życiem. I to o nich przede wszystkim jest ta, opatrzona podtytułem „Ośmielić się pójść z Ewangelią”, wystawa. Jej autorka mieszka w Ciężkowicach. Pasją jej i zawodem jest fotografika (należy do Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego). Jej fotografie były często docenione i nagradzane na licznych konkursach. Na co dzień pracuje jako nauczycielka w Nowym Sączu. Jest magistrem filozofii, pedagogiki ogólnej i religijnej oraz wychowania fizycznego. Pracowała też jako wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu w Krakowie na placówkach w Afryce.
Muzeum Etnograficzne, 20 października, g. 17:00

Inauguracja działalności Tarnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonego przez Fundację Kromka Chleba, Duszpasterstwo Akademickie „Tratwa” przy współpracy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. W ramach Uniwersytetu realizowany będzie cykl wykładów dla osób starszych i nie tylko. Umożliwią one dalszy rozwój intelektualny, uczestnictwo w uniwersyteckich wykładach, dyskusję na ciekawe i aktualne tematy, mądre zagospodarowanie wolnego czasu i zwalczanie poczucia osamotnienia.
Słuchacze będą mogli uczestniczyć w wykładach, a także w grupach tematycznych poświęconych historii, zdrowiu, sztuce, ekonomii czy nowoczesnym technologiom ułatwiającym życie. Na życzenie słuchaczy, istnieje możliwość zorganizowania dodatkowych zajęć, np. kursów komputerowych, nauki języków obcych, zajęć plastycznych czy tanecznych. Opłata za uczestnictwo w wykładach wynosi tylko 20 zł za jeden semestr.
W programie inauguracji znajduje się: prezentacja programu i zamierzeń Uniwersytetu, recital piosenek Anny German w wykonaniu związanej niegdyś z Pałacem Młodzieży Urszuli Smoły oraz koncert znakomitego tarnowskiego kwintetu wokalnego MONK.
MONK to już niemal legenda – pięciu muzyków: Marcin Sobczyk (I tenor), Grzegorz Ważny (I tenor), Mirek Pasek (II tenor), Tomasz Stec (baryton) i Piotr Cyz (bas) wykonuje a’cappella kompozycje od pogranicza popu, poprzez jazz, aż po psalmy i chorał gregoriański. Zespół koncertował z wybitnymi polskimi artystami, m.in. Jorgosem Skoliasem i Mieczysławem Szcześniakiem; tworzący go muzycy stanowią mocny fundament chóru GOS.PL.
Tarnowski Teatr, Duża Scena, godz.18:00

21 października, sobota

„Królowa Korony Polskiej” - spektakl historyczny w 350 rocznicę Ślubów Jana Kazimierza. Reżyseria ks. Jacek Nowak; wykonanie: Alumni Wyższego Seminarium Duchownego.
Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie – Aula, godz. 17:00

Koncert chóru „Puellae Orantes” pod dyrekcją ks. Władysława Pachoty. Aleksandra Topor – sopran, Wiesław Kaczor – organy, Sławomir Barszcz – organy. Koncert połączony będzie z promocją nowej płyty chóru pt. „Magnificate et glorificate Dominum”.
Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” powstał w 1985 roku, z inicjatywy proboszcza Bazyliki Katedralnej ks. prałata Kazimierza Kosa. Repertuar obejmuje zarówno utwory religijne, jak i świeckie mistrzów różnych epok, od chorału gregoriańskiego do muzyki współczesnej. Do chóru należą uczennice od czwartych klas szkoły podstawowej po klasę maturalną; jednak obok dobrego słuchu i odpowiednich warunków wokalnych od dziewcząt wymaga się dobrej nauki i odpowiedniej kultury osobistej. Puellae Orantes jest więc także szkołą godnego, chrześcijańskiego stylu życia.
Bazylika Katedralna, godz. 19:00

22 października, niedziela

XXXII Tarnowski Staropolski Salon Poezji „Kraj człowieka poczciwego” – czyli spotkanie z Mikołajem Rejem, Janem Kochanowskim i Janem Łaskim. Staropolskie wiersze przeczyta Wojciech Siemion, zaś poezji towarzyszyć będzie koncert muzyki dawnej w wykonaniu Bractwa Lutni z Dworu na Wysokiej oraz prezentacja „Statutu” Jana Łaskiego. Prowadzenie: dyr. Wojciech Markiewicz. Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna, Tarnowski Teatr, Muzeum Okręgowe, Centrum Paderewskiego.
Ratusz, godz. 11:00

Msza św. na zakończenie XXI TKCh pod przewodnictwem ks. dr. Wiesława Lechowicza – rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Oprawa liturgiczna i muzyczna – Alumni WSD.
Bazylika Katedralna, godz. 18:30

Koncert „Arcydzieła religijnej liryki wokalnej”. Wystąpią: Jolanta Kowalska (Capella Cracoviensis) – sopran, Krzysztof Michałek (Akademia Muzyczna Kraków) – organy.
Kościół NMP Królowej Polski w Tarnowie Mościcach, godz.19:00

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej Miejska Biblioteka Publiczna proponuje konkurs oraz szereg projekcji filmowych adresowanych do najmłodszych.
W Filii nr 9 przy ul. Krzyskiej 116, 17 października o godz. 13:00 zobaczyć będzie można „Życie Chrystusa”, zaś dzień później, o tej samej porze – „Biblię”. Z kolei w Filii nr 5 – ul. Zagumnie 27, 19 i 20 października o 11:00 pokazane zostaną kolejne części „Opowieści Biblijnych”. Tego samego dnia, o godz. 11:00 w Filii nr 9 odbędzie się „Konkurs piosenki religijnej dla przedszkolaków.”
Przewidziano także wystawę ilustracji i wydawnictw albumowych „Obraz Madonny w sztukach pięknych” (Filia nr 2 ul. Gumniska 23).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947