Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Elektroniczna smycz dla urzędnika    -   05/10/2006
„Te kompiutery, co to takiego, jak to się sprawdzi w użyciu? / Taka maszyna to nic dobrego, ona nas jeszcze podliczy” – śpiewał jakieś dwadzieścia - trzydzieści lat temu Jan Pietrzak. I rzeczywiście – właśnie przekonują się o tym urzędnicy tarnowskiego magistratu, w którym wprowadzany jest elektroniczny System Rejestracji Czasu Pracy, notujący wszystkie wejścia i wyjścia z budynku urzędu.

Ogloszenie

Każdy pracownik urzędu wyposażony został w kartę identyfikacyjną, którą zobowiązany jest podbić wchodząc lub wychodząc z budynku. Czytniki posiadają własną pamięć, dane z nich wprowadzane są do bazy danych systemu RCP, gdzie stanowią podstawę do rozliczenia czasu pracy, a tym samym naliczenia wynagrodzenia. Wyjścia prywatne – w rozsądnym, ustalonym limitami zakresie – urzędnik ma obowiązek nadrobić.

Komentarz :
Teraz tylko wystarczy, by pracownicy magistratu podbijali swoje karty. Być może pilnować tego będzie musiał strażnik, umiejscowiony przy każdej „bramce” i zaopatrzony w galerię zdjęć pracowników magistratu, by nie mylić ich z petentami. Wtedy pojawi się myśl, by zainstalować system nowszej generacji, rejestrujący wyjście zdalnie. Tylko czy wówczas wychodzący urzędnik będzie miał przy sobie kartę? A może owinie ją specjalnym rodzajem folii? Cóż, podobnie jak prezydent nie jestem zwolennikiem pruskiego rygoryzmu. Ale póki co, czytnika uwrażliwionego na wzajemne wizyty i plotki nikt jeszcze nie wynalazł.

Posłuchaj wypowiedzi prezydenta Mieczysława Bienia (((mp3)))
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 18)Dodaj komentarz
(05-10-2006) MkG :
Komentarz jest beznadziejnie głupi. Znam prywatną firme która taki system wprowadziła i skonczył się problem rozliczeń czasu pracy. Wczesniej każdy naciągał minuty, pracodawcy trudno było się wykłócać o każde 10 min natomiast maszyna dokładnie liczy i nikt nie ma pretensji. Nie trzeba strażnika, poprostu współpracownicy sami będą kontrolować kto jak korzysta z karty bo będzie to miało wpływ na zarobki i awans. Skończą się sentymenty zwłaszcza przy rozdziale premii a idealnego systemu nie ma.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) tak :
smycz dla prezydenta

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) technik elektryk :
Pytanie za 100 pkt - czy ta kosztowna zabawka ( kto wygrał przetarg?) jest wszczepiona pod skórę? Nie? To czy możliwe są takie 2 sytuacje: 1) pracownik przychodzi na 7.30. Zostawia kartę w pokoju. Idzie na miasto. Wraca. Wychodzi o 15.30 z kartą oznaczając swoje punktualne wyjście. 2) Pracownik śpi. O 7.25 inny pracownik wchodzi z własną kartą. Zostawia ją na biurku. Wychodzi do auta i wraca z kartą koleżanki, która śpi. Odznacza jej punktualne przyjście o 7.28. O 15.30 i 15.33 powtarza czynność. 3) Reasumując. Zmniejszyć liczbę urzędników tak, by nie było czasu na wyjścia i na spóźnienia ( nie wyrobią się z pracą). Płacić adekwatnie do pracy i cen na rynku. Wymagać. Zrezygnować z kolejnego nieprzemyślanego zakupu. 4) Podziękować panu B. za "rządy", w tym za kosztowną zmianę siedziby (transakcja wiązana za obsługę w BGK?).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) HIPO :
Proszę Państwa! Jest to niestety ale kolejna kosztowna zabawka. Niestety pracuję w firmie, która tak system ma ale słuzy on tylko i wyłącznie jakimś celom ewidencyjnym, ponieważ nie jesteśmy w stanie ewidencjonować wszystkich wyjść, wyeliminować pomyłki. Pracownicy zapominają się odbić na karcie, gubią i zamieniają karty. Dlatego stary system listy obecności nadal istnie i jest podstawą do wypłaty pensji. W pewnych sytuacjach spornych pomaga stwierdzić kiedy pracownik wyszedł z urzędu, ale nie skończył pracę. Słyszałem o takich, którzy przychodzili po 17, aby się odbić. TO SIE W POLSCE NIE UDAJE!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) gandolf :
komentarz redaktora jest celny, bo o ile w firmie prywatnej wejście każdej osoby jest rejestrowane, o tyle w urzędzie ktoś będzie musiał dokonywać segregacji na tych co powinni odbijać karty i na petentów. Na dodatek, jeśli urzędnik X pójdzie na ploty do urzędnika Y, to obaj nie pracują, a karty tego nie zarejestrują.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) MkG :
Przecież jak ktoś nieodbije karty to jego problem. Pracuje za darmo. Raz, drugi aż się nauczy porządku. W prywatnej firmie sie da a w panstwowej zatrudniamy nieudaczników?.Po wprowadzeniu czytników księgowość została zredukowana o 40%. Zgubiona karta to za nową sie płaci tak jak za zgubiony zeton. Bądzmy dorośli a nie traktujmy pracę jak żłobek. Oszczędzamy w księgowości na etatach i wydatek powinien się szybko zwrócić. Bez sensu jest modernizacja jak nadzór przymyka oko na rozliczanie kart. Karty rozliczają z godzin a nie z efektów tak jak jest rozliczany urzędnik. Wystarczy wejsć w system i wszystko wiadomo. Normalnie księgowa musi szperać po listach i trwa to czasem godzinami. Petenci nie są rozliczani z godzin więc nierozumiem po co kto ma segregować. W interesie urzędnika jest pilnować żeby jego karta znalazła się w czytniku. Nieuczciwość jest wszędzie ale to nie znaczy że nie mozemy unowocześniać. Oszustów trzeba karać i degradować a to jest obowiązkiem każdego (tych co powyżej komentują też). Plotkujący urzędnicy powinni być zwalniani. Może zacznijmy od godzin a z efektywności powinni rozliczać petenci (np wybory).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) Dżet :
Po co ma straznik pilnowac kto odbija kartę? Brak karty to niezapłacone godziny. Bez sensu komentarz! A od czego jest nadzrór (kierownicy) jak nie od pilnowania efektywności pracy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) mieszkaniec :
Córka wróciła ze USA i mówi ze tam jest to normalka. Obojetnie czy to urząd, hotel, resteuracja wszyscy rozliczaja sie z godzin za pomocą kart. Jedynie co, że karty nie nosi się ze sobą tylko są zwykle w na tablicach lub szafkach obok czytnika.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-10-2006) technik elektryk :
I znów nikt nie na temat. Pytam ponownie: czy ten system może skontrolować przypadki (tu jest Polska - to będzie standard) opisane przeze mnie? Gdzie są dziennikarze? Czy ktoś sprawdził na przykład czy firma od czytników ma coś wspólnego z firmą od parkometrów o której było głośno jakiś czas temu?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2006) KAroll :
W firmach wprowadzono także przezroczyste ściany i drzwi, przez które widać, co kto robi. Zmiana drzwi kosztowałaby pewnie tyle samo co karty, ale karty zapewne pochodzą od zaprzyjaźnionej firmy. Wystarczy, że będzie widać co urzędnik robi, wtedy spanie jest wykluczone. A co zrobi kontrolujący wyjścia super-urzędnik, gdy jakiś urzędnik przejdzie chyłkiem niezauważony? A może to będzie kolejna intratna posadka, która pozwoli zarabiać łapóweczki za umyślne przeoczenie wychodzących urzędników? Głupota i to jak zwykle kosztowna głupota. Zmniejszyć ilość urzędników a nie będą mieli czasu na wyjścia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2006) Dżet :
Przeźroczyste ściany jak najbardziej. Jestem za.Ale czytnik to co innego i ma służyć do rozliczania godzin. Era kartek, list itd odchodzi na korzysc informatyki. Dla mnie głupotą jest komentarz np KAroll. Fajnie ze bedzie urzędnika widać ale trzeba jeszcze w ksiegowości rozliczyć jego czas pracy. Przy kartach nie trzeba do tego sztabu ludzi i archiwa pełne papierów tylko wystarczy przycisnąc guzik i wszystko wiadomo. Mam wrażenie że są to wypowiedzi pracowników UM zwłaszcza tych co sie stale spózniają. Skąd te wieczne podejrzenia o przekręty? Kiedy staniemy się normalnym narodem normalnie pracującym a nie patrzącym wiecznie drugim na ręce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2006) odp technik ele :
Ciekawym czy jak dajesz babci klozetowej zł to też się zastanawiasz czy wygrała przetarg i jakie ma powiązania że tu siedzi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2006) Och :
O biedni urzędnicy! Już można rozpoznać wasze komentarze. Tak jest to konieczne, by należycie rozliczać czas pracy, a następnie jej efekty. Nareszcie mam nadzieję, że znikną snujące się po ulicach panie z niektórych wydziałów, jak również panowie wykonujący tzw. "dodatkową" pracę w godzinach urzxędowania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2006) Tomasz :
Czy Pan Prezydent zdązy zająć sie o wiele większym problemem a mianowicie mówiąc delikatnie "likwidacją działań urzędników samorządowych zmierzających do osiągania dodatkowych dochodów w ramach wykonywania prac innych niż wynikających z zatrudnienia w UM"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-10-2006) gandolf :
MkG i Dzet, bez sensu jest to, że nie przychodzi wam do głowy największa przypadłość urzędów wszelkiej maści, czyli wychodzenie w trakcie godzin pracy, a więc wtedy, kiedy przychodzą i wychodzą petenci. Odbijanie przy przyjściu do pracy i przy wyjściu po pracy do domu, też jest bez sensu, bo spóźnienia to akurat jednostkowe przypadki. Open mind.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-10-2006) odp :
Właśnie to odbijanie ma sens bo upraszcza rozliczanie. Od obecności na stanowisku rozlicza kierownik. Wystarczy że rzuci okiem przez przeszkloną szybę kilka razy dziennie i to wystarczy. Petenci nic do tego nie mają. Na zachodzie do zamkniętych pomieszczeń mają prawo urzędnicy na najwyższych stanowiskach ale do nich petenci nie mają dostępu i ich na pewno nie trzeba kontrolowac

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2006) gandolf :
Na pewno trzeba umrzeć. Reszta już taka pewna nie jest. A odbijanie niczego nie upraszcza, gdy weźmie się pod uwagę: a) urlopy, b) chorobowe, c) delegacje. Mówimy tutaj o systemie kontroli czasu pracy, tak więc służy on - przede wszystkim - do kontroli, jednak z uwagami, jak pisałem wcześniej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-10-2006) sieciowy :
Po pierwsze pan prezydent powinien zwolnić z pracy dyscyplinarnie tych urzędników, którzy w trakcie pracy wpisują tu komentarze lub gadają na gg. I wszyscy wiemy o kogo chodzi. Po drugie jeszcze 2 miesiące i będziemy mieć tego pana z głowy wraz z jego świtą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947