Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   28 rocznica wyboru Jana Pawła Wielkiego   -   16/10/2006
To już 28 lat... Obchodzimy dziś 28. rocznicę wyboru metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża, który przybrał imiona Jan Paweł II. Było to zaskoczenie dla całego świata, gdyż po raz pierwszy od 456 lat na Stolicy Apostolskiej zasiadł biskup nie będący Włochem. Zaskoczeniem było także to, że nowy papież pochodził ze słowiańskiego kraju, który w tamtym czasie należał do bloku radzieckiego.

Ogloszenie

Nikt nie przypuszczał wtedy, że za kilkanaście lat ten Papież przyczyni się do wyrwania całej Europy Wschodniej ze szponów komunizmu, stanie się największym pielgrzymem nie tylko wśród Następców św. Piotra, wprowadzi też Kościół w Trzecie Tysiąclecie...
W trakcie swojego trwającego ponad 26 lat pontyfikatu Papież-Polak zjednał sobie miliony ludzi na wszystkich kontynentach - uśmiechem i dowcipem, swoją konsekwentnie głoszoną nauką i wynikającą z tej nauki postawą (np. podczas przewlekłej choroby). Po tych wszystkich latach Bożej Posługi nikogo już nie dziwiło gigantyczne pożegnanie - pogrzeb przygotowany Papieżowi przez osieroconych wiernych wszystkich ras i języków a także przydomek "Wielki" nadany mu już w kilka minut po pamiętnej dacie śmierci 21:37 2 kwietnia 2005r.

Pontyfikat Jana Pawła II Wielkiego, trwający 9665 dni to trzeci najdłuższy po pontyfikacie Świętego Piotra oraz bł. Piusa IX.
Jan Paweł II beatyfikował i kanonizował o wiele więcej osób niż jakikolwiek poprzedni papież. Według danych na październik 2004 r. ogłosił on błogosławionymi w sumie 1340 osób. To, czy kanonizował więcej świętych, niż wszyscy poprzedni papieże razem wzięci, jest trudne do dowiedzenia, ponieważ wiele zapisów wczesnych kanonizacji jest niekompletnych, zaginionych lub niedokładnych.
Podczas swego pontyfikatu Jan Paweł II powołał więcej kardynałów, niż którykolwiek z jego poprzedników. Na dziewięciu konsystorzach papież kreował kardynałami 231 duchownych katolickich.
Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Odbył najwięcej pielgrzymek - podróży zagranicznych. Z Watykanu i Włoch wyjeżdzał aż 104 razy stawiając stopę na wszystkich zamieszkanych kontynentach.
Opublikował 14 encyklik i 14 adhortacji apostolskich oraz 10 konstytucji apostolskich, co również stawia go na czele wszystkich papieży wypowiadających się za pomocą słowa pisanego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl