To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wicepremier Lepper - reaktywacja   -   17/10/2006
Po 25 dniach od momentu zdymisjonowania, Andrzej Lepper, szef Samoobrony RP znów jest wicepremierem i ministrem rolnictwa. W poniedziałek wieczorem (nie w obecności dziennikarzy) odebrał nominację z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Oznacza to powrót do "starej" koalicji PIS-Samoobrona-LPR. Co prawda liczebność wszystkich trzech klubów jest nieco mniejsza niż 231 posłów, ale rząd może liczyć na "spokojną" większość w Sejmie.

Ogloszenie
>

Ubytek w większości stanowiących koalicję klubów spowodowany jest głównie odejściem z Samoobrony posłów, którzy utworzyli w ostatnich tygodniach prorządowy Ruch Ludowo-Narodowy. Zarówno kluby koalicji jak i RL-N zamierzaja dziś zagłosować przeciwko wnioskom opozycji o samorozwiązanie Sejmu.

Szef Samoobrony został wicepremierem i ministrem rolnictwa na początku maja, jeszcze w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Rekonstrukcja rządu była związana z powstaniem koalicji rządowej PiS, Samoobrony i LPR. Wówczas wicepremierem został też szef LPR Roman Giertych, który objął także resort edukacji.

Przypomnijmy, od połowy września szef Samoobrony groził wielokrotnie, że jeśli przyszłoroczny budżet będzie w takim kształcie, jak przewiduje projekt resortu finansów, to Samoobrona go nie poprze. Projekt budżetu na 2007 r. zakłada 242,2 mld zł wydatków, przy dochodach 212,2 mld zł i deficycie 30 mld zł.
21 września premier Jarosław Kaczyński zapowiadając, że zwróci się do prezydenta o odwołanie Leppera ze stanowiska wicepremiera i ministra rolnictwa, powiedział: "Lepper otrzymał szansę na uczestniczenie w procesie dobrego rządzenia". Jak dodał, Lepper z tej szansy nie skorzystał i powrócił do "swoich praktyk - warcholstwa".
"Warcholstwa w żadnym razie nie możemy tolerować"- oświadczył.

Oświadczenie premiera Lepper skomentował następująco: "Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo (...) To nie ja zachowałem się jak awanturnik, jak cham, jak niewychowany. Brak kultury politycznej, osobistej, to co premier wyprawia w tym rządzie nie konsultując nic z nikim".
Po dymisji Leppera, PiS próbowało zbudować większość sejmową, m.in. za pomocą "wyrywania" posłów z klubu Samoobrony RP. Politycy PIS czynili to pod szyldem obrony niezależności poselskiej, krępowanej ich zdaniem przez słynne weksle, podpisane przez każdego z polityków partii Leppera podczas ubiegłorocznej kampanii parlamentarnej. Jednocześnie PIS podjęło negocjacje polityczne z PSL.
Po emisji w TVN słynnych "taśm prawdy", nakręconych w pokoju poselskim Renaty Beger i z udziałem samej posłanki oraz jej rozmówców - ministrów Adama Lipińskiego i Wojciecha Mojzeszowicza, negocjujących wyjście R.Beger i kilku innych posłów Samoobrony w zamian za korzyści materialne i stanowiska, kryzys polityczny sięgnął zenitu. SLD i PO domagały się natychmiastowego zwołania posiedzenia Sejmu i głosowania wniosków o jego samorozwiązanie. Marszałek Marek Jurek przekonał polityków do odbycia tych głosowań na zwykłym posiedzeniu rozpoczynającym się 10-11 października. Posiedzenie to jednak, w momencie dojścia do tego punktu obrad przerwano - wolą większości sejmowej - do dnia dzisiejszego. Czas ten potrzebny był na znalezienie "stabilnej" większości dla rządu J.Kaczyńskiego. Za namową Romana Giertycha i LPR, Kaczyński zdecydował się powrócić do stołu negocjacyjnego z Lepperem, czego wynikiem jest wczorajsza ponowna nominacja szefa Samoobrony na stanowisko wicepremiera i ministra rolnictwa.
W dniu jutrzejszym posłowie zdecydują o skierowaniu projektu budżetu na rok 2007 do dalszych prac. Wszystko wskazuje na to, że w zamian za powrót Leppera do rządu, premierowi udało się przekonać Samoobronę do poparcia tego projektu, bez istotnych korekt w jego kształcie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 13:37:59
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html