Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wicepremier Lepper - reaktywacja   -   17/10/2006
Po 25 dniach od momentu zdymisjonowania, Andrzej Lepper, szef Samoobrony RP znów jest wicepremierem i ministrem rolnictwa. W poniedziałek wieczorem (nie w obecności dziennikarzy) odebrał nominację z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Oznacza to powrót do "starej" koalicji PIS-Samoobrona-LPR. Co prawda liczebność wszystkich trzech klubów jest nieco mniejsza niż 231 posłów, ale rząd może liczyć na "spokojną" większość w Sejmie.

Ogloszenie

Ubytek w większości stanowiących koalicję klubów spowodowany jest głównie odejściem z Samoobrony posłów, którzy utworzyli w ostatnich tygodniach prorządowy Ruch Ludowo-Narodowy. Zarówno kluby koalicji jak i RL-N zamierzaja dziś zagłosować przeciwko wnioskom opozycji o samorozwiązanie Sejmu.

Szef Samoobrony został wicepremierem i ministrem rolnictwa na początku maja, jeszcze w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Rekonstrukcja rządu była związana z powstaniem koalicji rządowej PiS, Samoobrony i LPR. Wówczas wicepremierem został też szef LPR Roman Giertych, który objął także resort edukacji.

Przypomnijmy, od połowy września szef Samoobrony groził wielokrotnie, że jeśli przyszłoroczny budżet będzie w takim kształcie, jak przewiduje projekt resortu finansów, to Samoobrona go nie poprze. Projekt budżetu na 2007 r. zakłada 242,2 mld zł wydatków, przy dochodach 212,2 mld zł i deficycie 30 mld zł.
21 września premier Jarosław Kaczyński zapowiadając, że zwróci się do prezydenta o odwołanie Leppera ze stanowiska wicepremiera i ministra rolnictwa, powiedział: "Lepper otrzymał szansę na uczestniczenie w procesie dobrego rządzenia". Jak dodał, Lepper z tej szansy nie skorzystał i powrócił do "swoich praktyk - warcholstwa".
"Warcholstwa w żadnym razie nie możemy tolerować"- oświadczył.

Oświadczenie premiera Lepper skomentował następująco: "Chamstwo, chamstwo i jeszcze raz chamstwo (...) To nie ja zachowałem się jak awanturnik, jak cham, jak niewychowany. Brak kultury politycznej, osobistej, to co premier wyprawia w tym rządzie nie konsultując nic z nikim".
Po dymisji Leppera, PiS próbowało zbudować większość sejmową, m.in. za pomocą "wyrywania" posłów z klubu Samoobrony RP. Politycy PIS czynili to pod szyldem obrony niezależności poselskiej, krępowanej ich zdaniem przez słynne weksle, podpisane przez każdego z polityków partii Leppera podczas ubiegłorocznej kampanii parlamentarnej. Jednocześnie PIS podjęło negocjacje polityczne z PSL.
Po emisji w TVN słynnych "taśm prawdy", nakręconych w pokoju poselskim Renaty Beger i z udziałem samej posłanki oraz jej rozmówców - ministrów Adama Lipińskiego i Wojciecha Mojzeszowicza, negocjujących wyjście R.Beger i kilku innych posłów Samoobrony w zamian za korzyści materialne i stanowiska, kryzys polityczny sięgnął zenitu. SLD i PO domagały się natychmiastowego zwołania posiedzenia Sejmu i głosowania wniosków o jego samorozwiązanie. Marszałek Marek Jurek przekonał polityków do odbycia tych głosowań na zwykłym posiedzeniu rozpoczynającym się 10-11 października. Posiedzenie to jednak, w momencie dojścia do tego punktu obrad przerwano - wolą większości sejmowej - do dnia dzisiejszego. Czas ten potrzebny był na znalezienie "stabilnej" większości dla rządu J.Kaczyńskiego. Za namową Romana Giertycha i LPR, Kaczyński zdecydował się powrócić do stołu negocjacyjnego z Lepperem, czego wynikiem jest wczorajsza ponowna nominacja szefa Samoobrony na stanowisko wicepremiera i ministra rolnictwa.
W dniu jutrzejszym posłowie zdecydują o skierowaniu projektu budżetu na rok 2007 do dalszych prac. Wszystko wskazuje na to, że w zamian za powrót Leppera do rządu, premierowi udało się przekonać Samoobronę do poparcia tego projektu, bez istotnych korekt w jego kształcie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(17-10-2006) wyborca :
Troche przedstawicieli koalicji warchołów z chamami mamy w naszym kochanym Mieście i będą się pchać do wyborów samorządowych ale ludzie pokażą im gdzie jest ich miejsce.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-10-2006) wyborca II :
Zomowców też mamy na pęczki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-10-2006) wyborca III :
masz rację ZOMOwców coraz więcej ściślej ludzi ze Związku Obywateli Mających Oczy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-10-2006) wyborca III :
widzieliscie żeby ktoś sam sobie nóż w plecy wbijał - polityka PO była taka- byli za rozwiązaniem rządu tylko że mieli policzone głosy i wiedzieli że rząd się nie rozwiąże a Lepper umiał się do tego przyznac że żal mu tych samolotów do domu - warchoł ale taktyk a co zrobiło Po? wykrzyczeli się i znowu obrażeni na brak stołków poszli do domu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-10-2006) wyborca V :
przeżyliśmy potop szwecki przeżyjemy i ...................

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-10-2006) też wyborca :
PO do domu kapustę szatkować nic tu po was nic nie umiecie po prostu PRZEGRALIŚCIE żałuję że na was głosowałem. gdzie wy macie mądrych ludzi tylko krzykaczy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-10-2006) wyborca :
W Tarnowie Rojek z Ciesielczykiem i kabaret mamy i nie potrzeba kaberotonu który przujeżdża do Tarnowa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-10-2006) Załamka :
PiS chcac sie utrzymać przy władzy wyjścia nie miał. Ale jak by nie patrzeć, to lepszy rząd składajacy sie z PiS, LPR i Samoobrony, niżby rzadził lewicowo liberalny, PO SLD Samoobrona.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-11-2006) lolman :
widać na zdjęciu że Azdrzej jest znakomitym maszynistą lokomotywy parowej- dlatego stwierdzam, ze jak najbardziej nadaje siem na stanowisko premiera, chociażby miałby to być jedynie vicepremier.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-11-2006) ANTY ĆWOK :
tak lepper to sie nadaje na vicepremira kołchozu co najwyżej!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl