To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   Taksówkowy kartel w Tarnowie ?   -   23/1/2004
14 stycznia krakowska delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie porozumienia siedmiu tarnowskich sieci radio -taxi. Po jego zakończeniu rozpocznie się postępowanie antymonopolowe. Jeżeli zarzuty przeciw tarnowskim korporacjom zostaną potwierdzone, grożą im wysokie kary pieniężne. Wniosek o wszczęcie postępowania złożył Miejski Rzecznik Konsumentów w Tarnowie. Sprawie przygląda się w ostatnim numerze TEMI Piotr Filip w artykule zatytułowanym "Umówmy się, że to jest wolny rynek".

Ogloszenie

Samowolka?

Sprawa sięga początku grudnia ubiegłego roku. Krzysztofa Podgórskiego, Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Tarnowie zaniepokoiły informacje mediów na temat podjęcia przez tarnowskich taksówkarzy, zrzeszonych w siedmiu sieciach radio - taxi, wspólnej decyzji o likwidacji zniżek, upustów i bonifikat dla klientów. Korzystając ze swych kompetencji rzecznik, w dniu 7 grudnia, zwrócił się do firm taksówkarskich z prośbą o przesłanie kopii porozumienia (jeżeli zostało zawarte na piśmie) lub przekazanie jego najistotniejszych szczegółów, (jeżeli zostało zawarte ustnie). Odpowiedź, sygnowana przez przedstawicieli radio-taxi "Viva", "Efekt", "Partner", "Zrzeszeni", "Express", "Euro", i "MPT" trafiła na biurko rzecznika 18 grudnia. Jej treść, a także fakt, iż na pisma kierowane do każdej firmy osobno, otrzymał jedną, wspólną odpowiedź, skłoniła Krzysztofa Podgórskiego do "drążenia tematu". 19 grudnia w kolejnym piśmie zwrócił się ze szczegółowym pytaniem o treść porozumienia. Tym razem odpowiedzi udzieliły tylko trzy firmy. Pozostałe, zachowując milczenie, złamały jeden z przepisów Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Wszystko to skłoniło rzecznika do złożenia w dniu 29 grudnia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosku o wszczęcie postępowania antymonopolowego. W uzasadnieniu Krzysztof Podgórski stwierdził m.in., że "uprawdopodobniono naruszenie przepisów ustawy...".

Kasa ci wszystko wybaczy?

W odpowiedzi, która trafiła do tarnowskiego urzędu przedstawiciele firm taksówkowych potwierdzili fakt odbycia dwóch spotkań - 14 i 19 listopada 2003 roku. Powodem i tematem spotkania było, według taksówkarzy, omówienie sytuacji kierowców w związku z obowiązkiem montażu kas fiskalnych. Rozważano również zasadność podniesienia cen, które od pięciu lat nie zostały zmienione, podczas gdy cena litra paliwa wzrosła w tym okresie o ok. 1,5 zł. Jedynym ustaleniem, do którego "przyznali" się przedstawiciele korporacji, była deklaracja o utrzymaniu dotychczasowych cen za usługi. Sprawy rabatów, bonifikat i promocji każda sieć rozstrzygać miała indywidualnie, znosząc je, bądź utrzymując. W piśmie do rzecznika taksówkarze stwierdzili również, że reguły wolnego rynku nie zostają naruszone w sytuacji, gdy przedstawiciele sieci biorących udział w spotkaniach reprezentowali ok. 50 - 60 % tarnowskich taksówkarzy, a w mieście nie ma problemu z otrzymaniem koncesji i nowi kierowcy mogą w każdej chwili zacząć świadczyć usługi. Przede wszystkim zaś zwrócili uwagę rzecznika na swoją, coraz trudniejszą sytuację.

Kartel cenowy?

Nieoficjalnie wiemy, że porozumienie, które jest przedmiotem sporu zostało jednak zawarte, a jego kopia znajduje się zarówno w posiadaniu rzecznika, jak i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na razie Urząd nie rozpoczął jeszcze postępowania antymonopolowego, 14 styczna wszczął jednak postępowanie wyjaśniające. - Taka procedura wynika ze względów formalnych. Zwróciliśmy się do wszystkich sieci, z prośbą o przedstawienie informacji dotyczących ich osobowości prawnej. Firmy mają na to siedem dni - twierdzi Leszek Piekarz - zastępca dyrektora krakowskiej delegatury UOKiK - Chodzi o ustalenie, przeciwko komu ma się toczyć postępowanie antymonopolowe. Jeżeli np. wśród tych podmiotów są spółki cywilne, nie można prowadzić postępowania przeciwko spółce, ale przeciwko wspólnikom. Zdaniem urzędników, postępowanie wyjaśniające może potrwać około miesiąca, postępowanie antymonopolowe kolejne cztery miesiące. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, tarnowskim sieciom radio - taxi grożą kary finansowe. Najwyższe sięgać mogą 10 procent przychodów firmy osiągniętych w minionym oku. Dla urzędu nie ma natomiast znaczenia argument, iż w siedmiu sieciach zrzeszonych jest tylko potowa tarnowskich taksówkarzy. - Porozumienie między konkurentami, czyli stworzenie kartelu cenowego jest jednym najcięższych naruszeń ustawy przewidującej zakaz praktyk ograniczających konkurencję. Naruszeniem prawa może być już objecie 5% rynku - mówi dyrektor Piekarz - Nie oznacza to, że możemy już mówić o ewentualnej winie czy karze. Sprawa musi zostać wnikliwie zbadana, gdyż od naszej decyzji przysługuje odwołanie do sądu. Nie możemy sobie pozwolić na popełnienie błędu.

Piotr Filip
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(23-01-2004) chory :P :
Tak tak, przeciwko wprowadzeniu kas sie bylo ... bo juz koniec wolnosci kazdy podatki placic musi! Puki co. Znam wielu taksowkarzy na szczescie wporzadku, ale jak widze nie raz jak niektorzy "taksiarze" jezdza to tak jakby byli Panami szosy tylko im z drogi uciekac! A ceny ... wysokie zwlaszcza ze jezdza na GAZIE wiec co wyskakuja ze cena paliwa poszla w gore heh

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2004) Tarnowianin :
Jak komus cos nie pasuje to niech sobie jezdzi autobusem albo na piechote ... przeciesz nikt wam nie karze jezdzic taxami.. a kultura kierowcow to inna sprawa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2004) fan UPR :
Tarnowianin, nie badz taki do przodu... Ja osobiscie doszedlem do porozumienia z moim portfelem i przestalem dawac taksowkarzom napiwki, oraz rozliczam sie z nimi co do grosza. Taka mala jednoosobowa akcja odwetowa ktos powie. W pewnym sensie :-) Ale tak naprawde moje koszty pozostaly dzieki temu na takim samym poziomie co przed podwyzka...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2004) atril :
moze czas pomyslec o czyms takim jak autobus nocny w naszym miescie?? bardzo tego brakuje (przynajmniej mi) pozdrowka:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-01-2004) xena :
tak autobusy nocne by sie przydały nawet 3 busy przeciez pracujemy nocami

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2004) chory :P :
Autobusy no tak ostatnia 9 jedzie w okolicach połnocy. Najlepsze jest to ze wahania z jakimi przyjezdza taki autobus na przystanek to +/- 10 min. a na przystankach i tak za wiele osobo nie ma. A jakie sa wasze odczucia poprawili sie cos kierowcy autobusow MPK? oprocz tego ze zamykaja drzwi przed nosem?!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2004) Tarnowianin :
fan UPR no niezle ... wsumie cos za cos heheh.. cos za cos !! Pamietajcie : nie dajemy taxiarzom napiwkow !!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-01-2004) geldo :geldo@op.pl 
A ja mam lepszy sposób na taksówkarzy ! Skoro oni respektują swoje prawo do umówienia się na brak żnizek , to my respektujmy swoje prawo do wystawiania/ wypisywania rachunków za ich usługę. Gdyby coiś mówili, ze przeciez dają paragon... Paragon nie stwierdza, kto jechał taksówką - mówmy , że musimy mieć taki rachunek, jako potwiedzenie swojego przejazdu (paragon moglismy znaleźć). Coś w rodzaju strajku włoskiego. Oni nam według wskazania , to my im według naszego prawa. Żądajcie rachunków (poza paragonem) !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-01-2004) Tuwim :
Tylko nikt nigdzie nie napisal, ze przez "x" lat podatki kazdy taksowkarz oplacal wedlug wlasnego uznania a nie wedlug tego co przejezdzil, oszustwo na wielka skale zostalo ukrocone i sprawiedliwosci stalo sie zadosc. No coz, pieniazkow mniej to trzeba kombinowac, tylko dlaczego naszym kosztem !? Tymbardziej ze to jedyne miasto z tego rodzaju problemem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl